Cerc Pastoral la Parohia Palanga - Amărăști

25 August 2023 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 24 august 2023 a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului Pastoral Crețeni la Parohia Palanga, comuna Amărăști.

După săvârșirea Sfintei Liturghii, părintele paroh Cristian Oncescu a susținut referatul ,,Principii și metode privind pastorația persoanelor vârstnice în viața Bisericii”.
,,Persoanele vârstnice reprezintă nucleul familiei creștine, dar și coloana vertebrală a comuniunii liturgice, spirituale și duhovnicești în viața Bisercii. Astfel grija pentru bătrânii societății reprezintă o responsabilitate aparte a clerului care trebuie abordată cu devotament, pricepre și tact pastoral, deoarece suntem chemați să răspundem tuturor nevoințelor acestora, totodată conștientizând și importanța pe care fiecare vârstnic o are în comunitatea eclesială”, a menționat părintele paroh Cristian Oncescu.