Arhivă

• Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Ocnele Mari a primit veșmânt de har

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit duminică, 1 mai, slujba de sfințire a Bisericii cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului” și „Sfântul Iosif cel Milostiv” din orașul Ocnele Mari. La finalul slujbei de sfințire, Chiriarhul Râmnicului a vorbit despre semnificația actului sfințirii bisericii, care este numită „Casa lui Dumnezeu" (I Petru 4, 17) sau „Biserica lui Dumnezeu" (I Corinteni 1, 2), dar și despre obișnuința Sfinților Apostoli și a primelor comunități creștine de a se aduna la rugăciune (Ioan XX, 19; Luca XXIV, 33-36). Totodată, Înaltpreasfinția Sa a prezentat istoria lăcașului de cult în care din timpul celui de-al Doilea Război Mondial  nu s-au mai săvârșit slujbe și care ajunsese în ruină.

• Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Ocnele Mari a primit veșmânt de har

1 Mai 2022 / Viața Eparhiei
  • Hramul Catedralei Arhiepiscopale din Râmnicu-Vâlcea: „Sărbătoarea Aducerii în Oltenia a moaștelor Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica”

Arhiepiscopia Râmnicului își cinstește în mod deosebit Ocrotitorul și ctitorul Catedralei Arhiepiscopale din municipiul Râmnicu-Vâlcea, în perioada 4-8 mai 2022, la Sărbătoarea Aducerea în Oltenia a moaștelor Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica.

• „Pianul cu poeme - Armonii de Înviere”, Recital de muzică și poezie

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, miercuri, 4 mai, actrița Daniela Nane și pianista Ioana Maria Lupașcu vor susține Recitalul de muzică și poezie „Pianul cu poeme - Armonii de Înviere”.

• „Pianul cu poeme - Armonii de Înviere”, Recital de muzică și poezie

28 Aprilie 2022 / Cultural
  • Expoziția de Icoane „Chipul slavei Tale”

Joi, 5 mai 2022, începând ora 17.00, în foaierul Așezământului „Sfântul Ierarh Antim Ivireanul”, va avea loc Expoziția de Icoane „Chipul slavei Tale”.

28 Aprilie 2022 / Cultural
  • Expoziția de Icoane „Chipul slavei Tale”

28 Aprilie 2022 / Cultural
  • Concert Extraordinar de muzică bizantină susținut de Protopsaltul Theodoros Vassilikos

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, vineri, 6 mai, protopsaltul Theodoros Vassilikos va susține la Râmnicu-Vâlcea un Concert Extraordinar de muzică bizantină.

28 Aprilie 2022 / Cultural
  • Lansarea volumului „Maria, doamna voievodului sfânt Constantin Brâncoveanu”

Arhiepiscopia Râmnicului în parteneriat cu Centrul Cultural al Municipiului București ARCUB și Asociația „Renașterea Obiceiurilor și Tradițiilor Românești” organizează evenimentul prilejuit de lansarea volumului „Maria, doamna voievodului sfânt Constantin Brâncoveanu”.

28 Aprilie 2022 / Cultural
  • Lansarea volumului „Maria, doamna voievodului sfânt Constantin Brâncoveanu”