Arhivă

• „Sfântul Cuvios Grigorie este modelul nostru de sfințenie”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Dr. Irineu la sărbătoarea Mănăstirii Bistrița

Ocrotitorul Mănăstirii Bistrița și al Arhiepiscopiei Râmnicului, Sfântul Grigorie Decapolitul a fost  sărbătorit marți, 20 noiembrie, în prezența a doisprezece ierarhi, preoți, monahi, monahii și credincioși din Oltenia și din întreaga țară.

20 Noiembrie 2018 / Viața Eparhiei

20 Noiembrie 2018 / Viața Eparhiei
  • Slujire arhierească la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae”

La invitația Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în aceste zile, Înaltpreasfințitul Părinte Hrisostom, Mitropolit de Kyrenia și Exarh de Lapithos și Karavas, participă  la manifestările duhovnicești și culturale prilejuite de sărbătorirea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul.

18 Noiembrie 2018 / Administrativ
  • Slujire arhierească la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae”

18 Noiembrie 2018 / Administrativ
  • Copiii de la Casa „Pinocchio” din Băbeni în pelerinaj la Mănăstirea Suiești

Duminică, 18 noiembrie, copiii de la Casa „Pinocchio” din Băbeni au mers în pelerinaj la Mănăstirea Suiești, în cadrul pelerinajului „Pe urmele marilor ierarhi vâlceni: Patriarhul Justinian Marina şi Mitropolitul Bartolomeu Anania”'.

18 Noiembrie 2018 / Social
  • Copiii de la Casa „Pinocchio” din Băbeni în pelerinaj la Mănăstirea Suiești

18 Noiembrie 2018 / Social
  • Sărbătorirea Sfântului Grigorie Decapolitul la Mănăstirea Bistrița

Marți, 20 noiembrie, în ziua prăznuirii Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, Mănăstirea Bistrița îmbracă haină de sărbătoare, întâmpinându-i pe toți pelerinii care vin în această zi să aducă mulțumire sfântului pentru minunile săvârșite în viețile și familiile lor.

18 Noiembrie 2018 / Viața Eparhiei
  • Sărbătorirea Sfântului Grigorie Decapolitul la Mănăstirea Bistrița

18 Noiembrie 2018 / Viața Eparhiei
  • Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului

În prima duminică din Postul Naşterii Domnului 2018, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a transmis o scrisoare pastorală tuturor credincioşilor din cuprinsul Patriarhiei Române.

18 Noiembrie 2018 / Cultural
  • Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului

18 Noiembrie 2018 / Cultural
  • Simpozionul Internaţional „Artă şi Civilizaţie în spaţiile monahale româneşti”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă, 17 noiembrie, s-a desfășurat Simpozionul Internaţional Artă şi Civilizaţie în spaţiile monahale româneşti, aflat la cea de-a zecea ediție. Tema întâlnirii de anul acesta a fost Mănăstirile în perioada Primului Război Mondial.

17 Noiembrie 2018 / Cultural

17 Noiembrie 2018 / Cultural