Arhivă

• Ambasadorul Regatului Spaniei la București în vizită la Patriarhia Română

Excelenţa Sa domnul José Antonio Hernández Pérez – Solórzano, Ambasadorul Regatului Spaniei în România, a fost joi în vizită de prezentare la Patriarhia Română.

Redăm comunicatul de presă transmis de Sectorul relații bisericești, interreligioase și comunități bisericești externe al Patriarhiei Române:

27 Ianuarie 2023 / Comunicate de Presă
  • Ambasadorul Regatului Spaniei la București în vizită la Patriarhia Română

27 Ianuarie 2023 / Comunicate de Presă
  • Colocviul „Sfântul Mitropolit Iosif al Moldovei, filantrop și clasic al muzicii de tradiție bizantină” la Biserica Mănăstirii Şerbăneşti – Morunglav

Biserica Mănăstirii Şerbăneşti – Morunglav a găzduit un eveniment cultural cu totul aparte în ziua prăznuirii Sfântului Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei, joi, 26 ianuarie: Colocviul „Sfântul Mitropolit Iosif al Moldovei, filantrop și clasic al muzicii de tradiție bizantină”.

Evenimentul, organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a prilejuit întâlnirea preoților și credincioșilor din Șerbănești cu Pr. Dr. Laurențiu Rădoi și Pr. Dr. Dumitru Siluan Scurtu, profesor la Seminarul Teologic „Sfântul Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea, care au prezentat chipul duhovnicesc al Sfântului Iosif cel Milostiv.

26 Ianuarie 2023 / Cultural

26 Ianuarie 2023 / Cultural
  • Manifestări comemorative închinate Voievodului Mircea cel Bătrân la Mănăstirea Cozia

În ziua de 31 ianuarie se împlinesc 605 de ani de la trecerea la cele veșnice a Voievodului Mircea cel Bătrân, Voievod al Țării Românești și ctitor al Mănăstirii Cozia.

25 Ianuarie 2023 / Comunicate de Presă

25 Ianuarie 2023 / Comunicate de Presă
  • Rugăciune și recunoștință pentru binefacerile primite de la Dumnezeu. Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie la ceas aniversar

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a împlinit, marți, 24 ianuarie, vârsta de 55 de ani.  Aniversarea a fost marcată prin rugăciune în Catedrala  Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea unde Chiriarhul Râmnicului a săvârșit Sfânta Liturghie și slujba de Te Deum.

24 Ianuarie 2023 / Viața Eparhiei

24 Ianuarie 2023 / Viața Eparhiei
  • Post clerical vacant

În urma ședinței Permanenței Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Râmnicului, s-a hotărât scoaterea la concurs a următorului post clerical:

23 Ianuarie 2023 / Administrativ
  • Post clerical vacant

23 Ianuarie 2023 / Administrativ
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie: „Zaheu L-a primit pe Mântuitorul Hristos în casa sa, iar Dumnezeu a făcut locaș al Său din inima vameșului”

„Înainte de a-L întâlni pe Mântuitorul Hristos, Zaheu era preocupat de cele pământești, își cheltuia toate puterile pentru folosul său propriu, în mod egoist, pe când, după ce a auzit chemarea lui Dumnezeu, a fost întru totul preocupat de viața duhovnicească, de mântuirea sufletului său, luptându-se din răsputeri să aibă acces la cerul în care Îl poate primi pe Dumnezeu”, a accentuat Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, duminică, 22 ianuarie, la Parohia Bărbătești din Protoieria Horezu.

22 Ianuarie 2023 / Viața Eparhiei

22 Ianuarie 2023 / Viața Eparhiei