Cărți

• Preoți vâlceni în închisorile comuniste (1945-1964)

Volumul Preoți vâlceni în închisorile comuniste (1945-1964), semnat de istoricul Adrian Nicolae Petcu, reprezintă o carte eveniment care plinește un gol în literatura română de detenție: mărturisirea dreptei credințe în temnițele comuniste de către preoții vâlceni.

20 Decembrie 2019
  • Conf. Univ. Dr. Ion Marian Croitoru, „Sfântul Antim Ivireanul - apărător al legii strămoșești”

Volumul „Sfântul Antim Ivireanul - apărător al legii strămoșești” semnat de Conf. Univ. Dr. Ion Marian Croitoru face parte din colecția „Memoria Historiae” a Editurii Praxis.

20 Octombrie 2019
  • Sfântul Teodor Suditul, Cuvântări

Sfântul Teodor Studitul, Cuvântări

3 Iulie 2019
  • Eu le-am dat Cuvântul Tău

Volumul intitulat Eu le-am dat Cuvântul Tău a apărut la Editura Praxis în anul 2019, sub semnătura Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

21 Iunie 2019
  • „Voievodul Mircea cel Bătrân, apărător al dreptei credințe și ctitor de lăcașuri sfinte”

În cadrul colecției Studia Academica volumul „Voievodul Mircea cel Bătrân, apărător al dreptei credințe și ctitor de lăcașuri sfinte ”.

20 Februarie 2019
  • Sentimentul Românesc al ființei

Volumul, editat de Arhiepiscopia Râmnicului și Institutul de Filosofie şi Psihologie „Constantin Rădulescu-Motru” al Academiei Române, reunește  comunicările științifice ale Simpozionului Naţional Constantin Noica, cu tema „Sentimentul românesc al fiinţei”, eveniment organizat la Râmnicu-Vâlcea în zilele de 25-26 mai 2018, sub patronajul Arhiepiscopiei Râmnicului.

23 Ianuarie 2019
  • Răzvan Theodorescu, „Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”

„Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”, academician Răzvan Theodorescu.

5 Octombrie 2018
  • Pr. Dr. Ștefan Zară, „Sfântul Ambrozie al Mediolanului. Monografie patristică”

Numeroase studii de teologie românească vorbesc despre înnoirea Tradiției, reafirmând îndemnul întoarcerii la Părinți, a traducerii operelor acestora, pentru regăsirea sensului viu și valorilor spirituale.

23 Iulie 2018
  • Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene

Cu binecuvântarea și sub coordonarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Editura Praxis a apărut volumul Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene.

23 Iulie 2018

Elena Nane, „Gusturile copilăriei”

20 Octombrie 2017
  • Dinu Săraru - Râmnicul Meu

În cadrul Colecției „Memoria Historiae”, a apărut volumul Râmnicul meu  a renumitului romancier Dinu Săraru.

17 Octombrie 2017
  • Virgil Cândea, „Un mare ctitor: Neagoe Basarab (1512-1521)”

La Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului apare în Colecția „Memoria historiae” volumul Virgil Cândea, „Un mare ctitor: Neagoe Basarab (1512-1521)”

20 Aprilie 2017