Cărți

• Călătorind cu întrebarea. Interviuri cu stareții și starețele mănăstirilor din Arhiepiscopia Râmnicului

Călătorind cu întrebarea. Interviuri cu stareții și starețele mănăstirilor din Arhiepiscopia Râmnicului, autori Gheorghe Smeureanu și Tiberiu Pârnău.

17 Ianuarie 2017
  • Tiparul bisericesc la români

În volumul Tiparul bisericesc la români, cei doi autori, Arhimandritul Dr. Veniamin Micle, duhovnic cunoscut și cărturar erudit, și domnul Petre Cichirdan, jurnalist apreciat al ținuturilor vâlcene, reușesc să expună cu claritate istoricul tiparului bisericesc din țara noastră, într-un dialog jurnalistic de certă valoare.
    17 Ianuarie 2017
  • Tradiție și noutate în cultura și spiritualitatea epocii brâncovenești

Volumul al patrulea din Colecția Studia Academica pune la îndemâna cititorilor referatele științifice susținute în cadrul Simpozionului național Tradiție și noutate în cultura și spiritualitatea epocii brâncovenești, organizat de către Arhiepiscopia Râmnicului în cadrul Centrului de Studii Brâncoveneşti de la Mănăstirea Hurezi, în zilele de 4 și 5 septembrie 2015.

9 Octombrie 2016
  • Rânduieli ale vieţuirii monahale în ctitoriile Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica

Volumul al cincilea din Colecția Studia Academica este dedicat Simpozionului naţional Rânduieli ale vieţuirii monahale în ctitoriile Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, organziat de către Arhiepiscopia Râmnicului la Centrul Eparhial, în data de 13 mai 2016, simpozion închinat vieții și activității culturale și duhovnicești a ocrotitorului Arhiepiscopiei Râmnicului, Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica.

8 Octombrie 2016
  • Eugen Negrici, Antim Ivireanul - logos și personalitate

Sărbătorirea Sfântului Antim Ivireanul a prilejuit reafirmarea activității sale tipografice dar și importanța scrierilor omiletice pentru teologia românească dar și pentru literatura română.

La Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, a apărut o nouă ediție a lucrării domnului Eugen Negrici, Antim Ivireanul - logos și personalitate, editare coordonată de Pr. Dr. Ștefan Zară.

Pentru a cumpăra acest volum puteți accesa și http://www.librariasophia.ro/carti-Antin-Ivireanul-Logos-%C5%9Fi-persona...

8 Octombrie 2016
  • Doamna Elina- soția voievodului Matei Basarab

Primul chip feminin pe care îl prezintă colecția Doamnele Domnilor Români este cel al Doamnei Elina, care i-a stat alături voievodului Matei Basarab, ca împreună-lucrătoare, la opera de ctitorie a Țării Românești. Ea se înscrie în galeria personalităților feminine din secolul al XVII-lea, care și-au arătat dragostea jertfelnică pentru neam și țară, contribuind la dezvoltarea culturii românești.

23 Septembrie 2016
  • Viața Sfântului Cuvios Antonie de la Iezerul Vâlcii

Volumul care deschide colecția Vitae Sanctorum Breves, intitulat Viața Sfântului Cuvios Antonie de la Iezerul Vâlcii, prezintă viața Schimonahului Antonie, acel sfânt românesc al veacului al XVII –lea, cum l-a numit Nicolae Iorga.

23 Septembrie 2016
  • Viața Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie de la Stânișoara

Sfinții Cuvioși Neofit și Meletie au sihăstrit în  Muntele Sălbaticul, din preajma Mănăstirii Cozia, iar ucenicii lor au întemeiat Mănăstirea Stânișoara. În munții din preajma Mănăstirii Cozia s-au nevoit mulţi sihaștri iubitori de Dumnezeu, atât înainte de zidirea sfântului locaș de către fericitul întru pomenire domnitor Mircea cel Mare al Ţării Româneşti, cât și după aceea. În preajma anului 1600, săpându-și chilie în stâncile munților, acești doi bineplăcuți ai lui Dumnezeu s-au ostenit peste treizeci de ani, slăvind neîncetat pe Dumnezeu.

5 Septembrie 2016
  • Viața Sfinților Cuvioși Daniil și Misail de la Mănăstirea Turnu

La câteva sute de ani după trecerea Cuvioșilor Daniil și Misail la cele veșnice, credincioșii,  convinși de sfințenia vieții lor, încă mai caută locurile nevoințelor, fie chilii săpate în piatră cu multe jertfe, fie crăpături ale pământului. Toți credincioșii din ținutul Olteniei de sub Munte, și nu numai ei, îi cinsteau pe acești cuvioși pustnici ai Bisericii noastre strămoșești ca sfinți.

5 Septembrie 2016
  • Carte de rugăciuni. Ofrandă Sfântului Calinic

Volumul intitulat Carte de rugăciuni. Ofrandă Sfântului Calinic, apărut la Editura Praxis cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Varsanufie, reprezintă un gest de evlavie adus Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, care a fost Episcop al Râmnicului între anii 1850-1868.

• Mucenicia Brâncovenilor

Volumul intitulat Mucenicia Brâncovenilor a apărut la Editura Praxis în anul 2015, sub semnătura părintelui Ioan Lupaș, istoric român de prestigiu, profesor universitar, doctor în filosofie, politician și academician.

• Aceasta este viața veșnică. Studii de gnoseologie patristică

Volumul intitulat Aceasta este viața veșnică. Studii de gnoseologie patristică a apărut la Editura Praxis în anul 2015, sub semnătura Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.