Cărți

• Maica Domnului și Misiunea Bisericii

Volumul Maica Domnului și Misiunea Bisericii, apărut în anul 2020 la Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului, cuprinde articole semnate de profesori de la Facultățile de Teologie, ce au fost prezentate în cadrul Simpozionului Național de Misiologie „Arhid. Prof. Univ. Dr. Petre I. David”.

29 Decembrie 2020
  • „Activitatea cultural-duhovnicească şi social-misionară a episcopului Vartolomeu Stănescu al Râmnicului”

Puțin cunoscut în perioada comunistă, datorită pensionării sale forțate și stabilirii domiciliului forțat la Mănăstirea Bistrița, ilustrul episcop Vartolomeu Stănescu al Râmnicului a captat în istoriografia recentă atenția unor istorici care i-au recunoscut și afirmat activitatea cultural-misionară și socială desfășurată în cadrul Bisericii Ortodoxe Române și, în special, rolul de „promotor al creștinismului social în România interbelică”. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Editura Praxis a publicat volumul Activitatea cultural-duhovnicească şi social-misionară a episcopului Vartolomeu Stănescu al Râmnicului, volum ce reunește comunicările simpozionului organizat de Arhiepiscopia Râmnicului și Secretariatul de Stat pentru Culte.

11 Aprilie 2020
  • „Arhiepiscopul Gherasim, vrednic păstor al Râmnicului”

La inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a apărut la Editura Praxis volumul comemorativ „Arhiepiscopul Gherasim, vrednic păstor al Râmnicului”. Cartea reunește studii și cuvinte omagiale închinate Arhiepiscopului Gherasim Cristea de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel și Ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, academicieni, oameni de cultură, preoți și diferite personalități care l-au cunoscut și au conlucrat cu vrednicul de pomenire păstor, spre slava lui Dumnezeu și binele Bisericii și a semenilor.

11 Martie 2020
  • Preoți vâlceni în închisorile comuniste (1945-1964)

Volumul Preoți vâlceni în închisorile comuniste (1945-1964), semnat de istoricul Adrian Nicolae Petcu, reprezintă o carte eveniment care plinește un gol în literatura română de detenție: mărturisirea dreptei credințe în temnițele comuniste de către preoții vâlceni.

20 Decembrie 2019
  • Conf. Univ. Dr. Ion Marian Croitoru, „Sfântul Antim Ivireanul - apărător al legii strămoșești”

Volumul „Sfântul Antim Ivireanul - apărător al legii strămoșești” semnat de Conf. Univ. Dr. Ion Marian Croitoru face parte din colecția „Memoria Historiae” a Editurii Praxis.

20 Octombrie 2019
  • Sfântul Teodor Suditul, Cuvântări

Sfântul Teodor Studitul, Cuvântări

3 Iulie 2019
  • Eu le-am dat Cuvântul Tău

Volumul intitulat Eu le-am dat Cuvântul Tău a apărut la Editura Praxis în anul 2019, sub semnătura Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

21 Iunie 2019
  • „Voievodul Mircea cel Bătrân, apărător al dreptei credințe și ctitor de lăcașuri sfinte”

În cadrul colecției Studia Academica volumul „Voievodul Mircea cel Bătrân, apărător al dreptei credințe și ctitor de lăcașuri sfinte ”.

20 Februarie 2019
  • Sentimentul Românesc al ființei

Volumul, editat de Arhiepiscopia Râmnicului și Institutul de Filosofie şi Psihologie „Constantin Rădulescu-Motru” al Academiei Române, reunește  comunicările științifice ale Simpozionului Naţional Constantin Noica, cu tema „Sentimentul românesc al fiinţei”, eveniment organizat la Râmnicu-Vâlcea în zilele de 25-26 mai 2018, sub patronajul Arhiepiscopiei Râmnicului.

23 Ianuarie 2019
  • Răzvan Theodorescu, „Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”

„Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”, academician Răzvan Theodorescu.

5 Octombrie 2018
  • Pr. Dr. Ștefan Zară, „Sfântul Ambrozie al Mediolanului. Monografie patristică”

Numeroase studii de teologie românească vorbesc despre înnoirea Tradiției, reafirmând îndemnul întoarcerii la Părinți, a traducerii operelor acestora, pentru regăsirea sensului viu și valorilor spirituale.

23 Iulie 2018
  • Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene

Cu binecuvântarea și sub coordonarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Editura Praxis a apărut volumul Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene.

23 Iulie 2018