Seminarul Teologic Ortodox

• Biserica Schitului Inătești

Paraclisul Inătești

Schitul Inătești din Râmnicu Vâlcea a fost construit în prima jumătate a secolului al XVIII-lea, ca metoc al Sfintei Mănăstiri Cozia. Din ansamblul arhitectural al schitului se mai pastrează astăzi doar biserica veche, folosită ca Paraclis.

• Corul

sumar

• Contact

Str. Antim Ivireanul
    Nr. 17
    Loc. Râmnicu Vâlcea
    Jud. Vâlcea
    Tel/Fax: 0250.711.570

• Patriarhul Justinian Marina - Vâlcea

Absolvenți de seamă

Seminarul Teologic Sfântul Nicolae din Râmnicu Vâlcea a pregătit și a dat înapoi neamului românesc un număr însemnat de cărturari, profesori universitari, istorici, episcopi, mitropoliți și un patriarh (Iustinian Marina), alături de sute și chiar mii de preoți care, cu timp și fără timp, au slujit Bisericii lui Hristos și Neamului românesc, în sate și orașe, în școli, spitale și pe front.

9 Decembrie 2015

Admitere

Admiterea la Seminarul Teologic Ortodox din Râmnicu Vâlcea va avea loc în perioada 23-31 mai 2016. Vor fi formate o clasă pregătitoare, clasa a IX-a Teologie Pastorală și clasa a IX-a Științe Sociale. După promovarea Examenului de Bacalaureat, absolvenții se pot înscrie la orice facultate.

20 Noiembrie 2015
  • Seminarul Teologic din Râmnicu Vâlcea - 1922

Istoric

Seminarul Teologic din Râmnicu Vâlcea a fost înfiinţat în anul 1837. Din cauza Revoluţiei pașoptiste, la 1848 a fost închis. Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica l-a redeschis la 1851, mai întâi la Craiova, apoi, din 1854, la Râmnic. În perioada 1904-1911, Seminarul a funcționat la Mănăstirea Bistriţa. La 1948, Seminarul a fost desființat. Seminarul a fost reînființat la 1990.

20 Noiembrie 2015