Viața Eparhiei

• Liturghie arhierească la sărbătoarea Aducerii în Oltenia a moaștelor Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica

La Catedrala arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea, slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată astăzi, cu prilejul hramului acesteia, Aducerea în Oltenia a moaștelor Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica,  de către un sobor de 8 ierarhi, în prezența a mii de credincioși.

30 Aprilie 2017
  • Primirea moaștelor Sfântului Sfințit Mucenic Ciprian la Catedrala din Râmnicu-Vâlcea

Astăzi, 29 aprilie, Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae și Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica din Râmnicu-Vâlcea s-a îmbrăcat în haine de aleasă sărbătoare. Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, dimpreună cu preoţii şi credincioşii din municipiu, au întâmpinat la ora 16.00 delegaţia care a adus racla cu mâna dreaptă a Sfântului Ciprian, episcopul Antiohiei, izbăvitorul de farmece și vrăji, de la Biserica Sfântul Ciprian – Zlătari din București.

29 Aprilie 2017
  • Începutul vizitei Preasfințitului Părinte Innocentios, Episcop de Burundi și Rwanda, în Arhiepiscopia Râmnicului

Miercuri, 26 aprilie 2017, Preasfințitului Părinte Innocentios, Episcop de Burundi și Rwanda, a sosit în Arhieiscopia Râmnicului, cu prilejul sărbătoririi hramului Catedralei Arhiepiscopale.

26 Aprilie 2017
  • Înaltpreasfințitul Varsanufie: Sărbătoarea Izvorul Tămăduirii aduce aminte de minunile săvârșite prin mijlocirea Maicii Domnului în cetatea Constantinopolului

La Praznicul Izvorul Tămăduirii, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie și Slujba Aghiasmei mici la Parohia Băile Olănești din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, înconjurat de către un ales sobor de preoți și diaconi.

21 Aprilie 2017
  • Chiriarhul Râmnicului a participat la festivitatea de învestire a noului Prefect al Judeţului Vâlcea

Joi, 20 aprilie, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a participat  în Sala Mare a Consiliului Judeţean Vâlcea, alături de oficialităţile locale şi de reprezentantul Ministerului Administraţiei şi Internelor, la învestirea domnului Florian Marin, în funcţia de Prefect al Judeţului Vâlcea.

20 Aprilie 2017
  • Sfânta Liturghie în sobor de ierarhi la Mănăstirea Frăsinei

Cea de-a treia zi de Paște a adus bucurie duhovnicească obștii Mănăstirii Frăsinei și pelerinilor, prin prezența și slujirea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului și a Preasfințitului Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

18 Aprilie 2017
  • Sărbătoarea Învierii Domnului, hramul bisericii Mănăstirii Sfântul Ioan Iacob

Luni, 17 aprilie, în cea de-a doua zi de Paști, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Sfântul Ioan Iacob din Țara Loviștei, cu prilejul sărbătoririi hramului bisericii.

17 Aprilie 2017
  • Vecernia de Paşti la Catedrala Arhiepiscopală

La Catedrala  Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea, Vecernia din prima zi de Paști (A Doua Înviere) a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, împreună cu Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, înconjurați de către un sobor de preoți din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.

La A Doua Înviere a participat și ASR Principesa Maria a României, care a participat la Sărbătoarea Învierii Domnului în Arhiepiscopia Râmnicului.

16 Aprilie 2017
  • Praznicul Învierii Domnului la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae”

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, împreună cu Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, au săvârșit Sfânta Liturghie a Paștilor la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea, fiind înconjurați de un ales sobor de preoți și diaconi.

La Slujba de Înviere a participat și ASR Principesa Maria a României.

16 Aprilie 2017
  • Slujba Prohodului la Catedrala Arhiepiscopală

În Sfânta şi Marea Vineri, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit slujba Deniei Prohodului la Catedrala Arhiepiscopală.

15 Aprilie 2017
  • Vecernia scoaterii Sfântului Epitaf la Catedrala Arhiepiscopală

Astăzi, 14 aprilie, în Sfânta şi Marea Vineri, la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea a fost săvârșită Vecernia scoaterii Sfântului Epitaf de către Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

14 Aprilie 2017
  • Denia celor 12 Evanghelii | Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a slujit la Catedrala Arhiepiscopală

Joi, 13 aprilie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae”, unde a săvârșit slujba Deniei celor 12 Evanghelii, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

14 Aprilie 2017