Editura Praxis

• Sentimentul Românesc al ființei

Volumul, editat de Arhiepiscopia Râmnicului și Institutul de Filosofie şi Psihologie „Constantin Rădulescu-Motru” al Academiei Române, reunește  comunicările științifice ale Simpozionului Naţional Constantin Noica, cu tema „Sentimentul românesc al fiinţei”, eveniment organizat la Râmnicu-Vâlcea în zilele de 25-26 mai 2018, sub patronajul Arhiepiscopiei Râmnicului.

23 Ianuarie 2019 / Restitutio
  • Martyria 3/2018

Cel de-al treilea număr al Revistei Martyria, apărut în Anul  Centenarului Marii Uniri de la 1918, este dedicat acestui moment definitoriu pentru istoria, cultura și spiritualitatea poporului român.

23 Ianuarie 2019 / Revista Martyria
  • Revista Praxis, Anul III, nr.6, Noiembrie- Decembrie

Revista Praxis, Anul III, nr.6, Noiembrie- Decembrie.

23 Ianuarie 2019 / Revista Praxis
  • Martyria nr. 2/2018

Sumar

23 Noiembrie 2018 / Revista Martyria

Revista Praxis, Anul III, nr.5, Septembrie - Octombrie

23 Noiembrie 2018 / Revista Praxis
  • Răzvan Theodorescu, „Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”

„Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”, academician Răzvan Theodorescu.

5 Octombrie 2018 / Studia academica
  • Revista Praxis, Anul III, nr.4, Iulie - August

Revista Praxis, Anul III, nr.4, Iulie - August, 2018.

4 Septembrie 2018 / Revista Praxis
  • Revista Misiunea

Revista Misiunea, Nr.5, 2018

Revista Centrului de Cercetare a Conlucrării Bisericii Ortodoxe cu Armata României „General Paul Teodorescu” Anul V, nr. 1 (5) / 2018
    23 Iulie 2018 / Revista Misiunea
  • Pr. Dr. Ștefan Zară, „Sfântul Ambrozie al Mediolanului. Monografie patristică”

Numeroase studii de teologie românească vorbesc despre înnoirea Tradiției, reafirmând îndemnul întoarcerii la Părinți, a traducerii operelor acestora, pentru regăsirea sensului viu și valorilor spirituale.

23 Iulie 2018 / Vita Sanctorum
  • Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene

Cu binecuvântarea și sub coordonarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Editura Praxis a apărut volumul Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene.

23 Iulie 2018 / Misionaria