Editura Praxis

• Călătorind cu întrebarea. Interviuri cu stareții și starețele mănăstirilor din Arhiepiscopia Râmnicului

Călătorind cu întrebarea. Interviuri cu stareții și starețele mănăstirilor din Arhiepiscopia Râmnicului, autori Gheorghe Smeureanu și Tiberiu Pârnău.

17 Ianuarie 2017 / Cărți
  • Tiparul bisericesc la români

În volumul Tiparul bisericesc la români, cei doi autori, Arhimandritul Dr. Veniamin Micle, duhovnic cunoscut și cărturar erudit, și domnul Petre Cichirdan, jurnalist apreciat al ținuturilor vâlcene, reușesc să expună cu claritate istoricul tiparului bisericesc din țara noastră, într-un dialog jurnalistic de certă valoare.
    17 Ianuarie 2017 / Cărți
  • Slujba Vecerniei și Utreniei Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara

Slujba Vecerniei și Utreniei Sfinților Cuvioși Neofit  și Meletie de la Mănăstire, în interpretarea Grupului Psaltic Tronos al Patriarhiei Române.

17 Ianuarie 2017 / CD / DVD
  • Slujba Vecerniei și Utreniei Sfinților Cuvioși Daniil și Misail de la Mănăstirea Turnu

Slujba Vecerniei și Utreniei Sfinților Cuvioși Daniil și Misail de la Mănăstirea Turnu, în interpretarea Grupului psaltic Tronos  al Patriarhiei Române.

• Paraclisul Maicii Domnului Paramythia - Mângâietoarea

Paraclisul Maicii Domnului Paramythia - Mângâietoarea, în interpretarea Grupului psaltic al Mănăstirii Blănoiu.

Acatistul Sfântului Ierarh Antim Ivireanul

Acatistul Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica

• Acatistul Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara

Acatistul Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara.

17 Ianuarie 2017 / CD / DVD
  • Tradiție și noutate în cultura și spiritualitatea epocii brâncovenești

Volumul al patrulea din Colecția Studia Academica pune la îndemâna cititorilor referatele științifice susținute în cadrul Simpozionului național Tradiție și noutate în cultura și spiritualitatea epocii brâncovenești, organizat de către Arhiepiscopia Râmnicului în cadrul Centrului de Studii Brâncoveneşti de la Mănăstirea Hurezi, în zilele de 4 și 5 septembrie 2015.

9 Octombrie 2016 / Studia academica
  • Rânduieli ale vieţuirii monahale în ctitoriile Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica

Volumul al cincilea din Colecția Studia Academica este dedicat Simpozionului naţional Rânduieli ale vieţuirii monahale în ctitoriile Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, organziat de către Arhiepiscopia Râmnicului la Centrul Eparhial, în data de 13 mai 2016, simpozion închinat vieții și activității culturale și duhovnicești a ocrotitorului Arhiepiscopiei Râmnicului, Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica.

8 Octombrie 2016 / Studia academica