Procesiune cu Icoana Maicii Domnului de la Mănăstirea Dintr-un Lemn, cu moaștele Sfântului Ierarh Nectarie și ale Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul

31 Martie 2020 / Comunicate de Presă

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a purtat, sâmbătă, 28 martie, după săvârșirea Sfintei Liturghii, în procesiune pe străzile municipiului Râmnicu-Vâlcea icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Dintr-un Lemn,  racla cu moaștele Sfântului Ierarh Nectarie de la Catedrala Arhiepiscopală și racla cu moaștele Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul de la Mănăstirea Bistrița.

Potrivit tradiției Bisericii noastre strămoșești, la vremuri de restriște erau purtate în procesiune moaște ale sfinților și icoane făcătoare de minuni, spre izbăvirea de epidemii, spre vindecarea celor bolnavi, spre întărirea în credință și spre mângâierea credincioșilor. Astfel, de-a lungul timpului, moaștele Sfântului Grigorie Decapolitul au fost duse în procesiune în București în anul 1763 pentru izbăvirea de epidemia de ciumă, în Craiova în anul 1814 în timpul epidemiei de ciumă din vremea lui Ioan Vodă Caragea, în trei procesiuni pentru izbăvirea de holeră și în 19 procesiuni pentru izbăvirea de secetă.

Pelerinajul s-a desfășurat cu aprobarea autorităților locale și cu respectarea dispozițiilor  Ordonanței Militare nr. 3/2020, fără participarea credincioșilor, Chiriarhul Râmnicului citind rugăciuni către Dumnezeu, Doctorul trupurilor și al sufletelor noastre, către Maica Domnului și către Sfinții ocrotitori ai Eparhiei Râmnicului.

Pelerinajul s-a realizat pe traseul: Arhiepiscopia Râmnicului – strada Arhiepiscopiei, Str. Carol I ––Aleea Olănești – Calea lui Traian – Str. General Magheru - Bd. Tineretului – Bd. Pandurilor – Str. I.C. Brătianu – Bd. Tineretului – Str. Libertății – Str. Remus Bellu – Bd. Nicolae Bălcescu – Str. Nicolae Titulescu – Str. Republicii -   Calea lui Traian –  Bd. Nicolae Bălcescu – Str. General Praporgescu – Bd. Tudor Vladimirescu – Calea lui Traian - Str. Arhiepiscopiei.