Știri

• Tabără pentru copii la Mănăstirea Bistrița

25 de copii au beneficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  de o tabără gratuită la Mănăstirea Bistrița în perioada 10-15 iulie.

18 Iulie 2018 / Învățământ
  • Centrul de Restaurare Teologie - Craiova

Examen de capacitate preoțească în Mitropolia Olteniei, sesiunea septembrie 2018

În conformitate cu prevederile art. 123, alin. (1), din Statutul pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române, Mitropolia Olteniei organizează examen de capacitate preoțească, în sesiunea septembrie 2018.

18 Iulie 2018 / Administrativ
  • Posturi clericale vacante

În urma ședinței Permanenței Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Râmnicului, s-a hotărât scoaterea la concurs a următoarelor posturi clericale:

18 Iulie 2018 / Administrativ
  • Tabără socială la Mănăstirea Cozia

O nouă tabără socială a fost organizată în Arhiepiscopia Râmnicului, la Mănăstirea Cozia, în perioada 8-13 iulie.

17 Iulie 2018 / Învățământ
  • Sprijin pentru familiile rromilor sinistrati din Băbeni

În urma inundațiilor care au afectat gospodăriile și casele unor famiili rrome din Băbeni, părintele Nicolae Dorin Buda, inspector coordonator al Biroului Eparhial de Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului, a organizat o acțiune socială prin care au fost oferite haine și alimente  familiilor de rromi din cartierul Râioasa a orașului Băbeni.

• Tineri olimpici din Arhiepiscopia Râmnicului prezenți la Tabăra de excelență Science – Intelligence – Research

Prin purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte  Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolit al Olteniei și a  Înaltpreasfințitului  Părinte  Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, și cu sprijinul doamnei Inspector Școlar General Andra Bică, un grup de  13 elevi olimpici din  Arhiepiscopia Râmnicului a participat gratuit,  în perioada 2-5 iulie 2018, la Tabăra de Creație S.I.R. (Science – Intelligence – Research).

16 Iulie 2018 / Învățământ
  • Tabără la Mănăstirea Turnu organizată de Protoieria Drăgășani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Mănăstirea Turnu sunt organizate în perioada vacanțelor de vără tabere pentru tineri, activitate ce s-a dovedit a fi deopotrivă atât un mod plăcut de petrecere a timpului liber, cât și un mijloc de pastorație a tinerilor.

16 Iulie 2018 / Învățământ
  • Slujire arhierească în Parohia Călinești

În duminica a șaptea după Rusalii, a Sfinților Părinți de la Sinodul al IV-lea Ecumenic, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Parohia Călinești, Protoieria Călimănești.

15 Iulie 2018 / Viața Eparhiei
  • Tabără socială la Mănăstirea Sfântul Ioan Iacob

Mănăstirea Sfântul Ioan Iacob a organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, o tabără socială pentru 17 copii proveniți din familii cu probleme financiare, din parohiile Câineni I și Robești-Balota, Protopopiatul Călimănești.

13 Iulie 2018 / Social
  • Activități sociale desfășurate de Liga Femeilor Creștine Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 12 iulie 2018, la Centrul de Îngrijire şi Asistenţă Bistriţa, din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială şi Protecţia Copilului Vâlcea s-a desfăşurat manifestarea „Stropi de lumină, muzică şi poezie”, în cadrul proiectului „Iubirea de aproapele meu”.

13 Iulie 2018 / Social
  • Priveghere pentru Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului „Prodromița” la Catedrala Arhiepiscopală

La Sărbătoarea Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului Prodromița de la Muntele Athos, Catedrala Arhiepiscopală a fost timp de o noapte loc de pelerinaj pentru preoți, monahi, monahii, credincioși și pelerini. La acest moment duhovnicesc slujba a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de soborul de preoți din care au făcut parte părinți consilieri, stareți și slujitori ai mănăstirilor din Arhiepiscopia Râmnicului.

12 Iulie 2018 / Viața Eparhiei
  • Noi activități sociale

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în data de 11 iulie, au continuat acțiunile social-filantropice inițiate de către părintele Nicolae Dorin Buda, inspector coordonator al Biroului Eparhial de Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului.