Știri

• Manifestări duhovnicești-culturale dedicate Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul

Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul va fi cinstit în mod deosebit în municipiul Râmnicu-Vâlcea, orașul căruia i-a conferit titulatura de „capitală a tipografilor”, devenindu-i ocrotitor spiritual.

20 Septembrie 2019 / Comunicate de Presă
  • Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Varsanufie a participat la sărbătorirea Sfântului Sofronie Vrachanski, Patriarhia Bulgară

În acest an, Patriarhia Bulgară a omagiat în mod deosebit, printr-o serie de manifestări, pe Sfântul Ierarh Sofronie, Episcop de Vrachanski, unul dintre ierarhii care au revigorat viața duhovnicească a credincioșilor bulgari. Manifestările religioase au culminat miercuri, 18 septembrie, cu Sfânta Liturghie și o slujbă de Te Deum, săvârșită de Preafericitul Părinte Patriarh Neofit. Între ierarhii invitați a fost și Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

20 Septembrie 2019 / Știri externe
  • „Didahii antimiene – lecturi adaptate din scrierile Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul”, eveniment cultural-religios dedicat Ocrotitorului Spiritual al Râmnicului

Râmnicenii sunt invitați să participe miercuri, 25 septembrie, ora 19:00, la Filarmonica Ion Dumitrescu din municipiul Râmnicu-Vâlcea, la manifestarea „Didahii antimiene – lecturi adaptate din scrierile Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul”.

20 Septembrie 2019 / Cultural
  • Festivitate de absolvire la Școla Militară de Subofițeri de Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica”, Drăgășani,

Vineri, 20 septembrie, la Școla Militară de Subofițeri de Jandarmi ” Grigore Alexandru Ghica”, Drăgășani, a avut loc festivitatea de absolvire a promoției ianuarie - septembrie 2019.

20 Septembrie 2019 / Învățământ
  • Tabără de pictură pe sticlă la Mănăstirea Cozia

9 artişti plastici din Bucureşti, Mureş şi Vâlcea participă în perioada 16-26 septembrie la Tabăra de pictură pe sticlă de la Mănăstirea Cozia, care are tematica centrată pe Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul, zugrav de icoane, sculptor şi miniaturist. Vernisajul icoanelor va avea loc vineri, 27 septembrie, la Galeria de Artă din municipiul Râmnicu-Vâlcea. Evenimentul este organizat de Arhiepiscopia Râmnicului şi Uniunea Artiştilor Plastici din România, filiala Vâlcea.

19 Septembrie 2019 / Cultural
  • La început de an școlar 2019-2020, 2906 elevi au primit rechizite oferite de Arhiepiscopia Râmnicului

Pentru a preîntâmpina  abandonul școlar, Arhiepiscopia Râmnicului a oferit un sprijin real copiilor care provin din familii cu posibilități materiale reduse. Astfel, la debutul anului școlar 2019-2020, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, 2906 elevi din eparhie au primit rechizite școlare, în valoare de 121663 lei.

Abandonul școlar este o problemă actuală generată de cauze multiple și reflectă lipsa de interes, motivaţie, încredere în educaţia şcolară, dar și dificultățile materiale cu care se confruntă părinții, din dorința de a-și susține financiar copiii, pentru a beneficia de servicii educaționale de calitate.

19 Septembrie 2019 / Învățământ
  • „Mirro ghiozdano - Ghiozdanul meu”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Părintele Nicolae Dorin Buda, inspector coordonator al Departamentului de misiune pentru rromi, prin Sectorul Social al Arhiepiscopiei Râmnicului, în cadrul programului social filantropic  „Mirro ghiozdano - Ghiozdanul meu”, a organizat în data de 16 septembrie, la Școala Gimnazială Spiru Haret din Râmnicu Vâlcea, o acțiune prin care au fost dăruite ghiozdane cu rechizite școlare pentru elevii rromi proveniți din familii cu situație financiară precară din cartierele Morilor și Petrișor din Municipiul Râmnicu Vâlcea.

19 Septembrie 2019 / Biroul de catehizare a rromilor
  • Cercul pastoral-misionar Drăgăşani s-a întrunit la Parohia Prundeni II

Joi, 19 septembrie 2019, în Protopopiatul Drăgăşani, la Parohia Prundeni II, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea  preoților din Cercul pastoral- misionar Drăgăşani.

19 Septembrie 2019 / Administrativ
  • O nouă carte lansată de arhim. Veniamin Micle: Adevărata Posadă – defileul Bistriței

Adevărata Posadă – defileul Bistriței este o nouă carte pe care cărturarul arhim. Veniamin Micle a lansat-o marți, 17 septembrie, în sala de conferințe a Bibliotecii Județene Antim Ivireanul din municipiul Râmnicu-Vâlcea. Au participat reprezentați ai instituțiilor de cultură județene și locale, precum și pasionați de istoria și cultura românească.

18 Septembrie 2019 / Cultural
  • Școala care pregătește ucenici pentru Împărăția lui Dumnezeu

„Eu, aici, am învățat ce înseamnă a ține un post, a face o faptă bună, a fi smerit, a te spovedi, a te împărtăși, a iubi în adevăratul sens spiritual. Dar, pentru a ajunge la această bucurie a credinței, toate acestea nu le puteam face fără ajutorul unui om care să ne adune la acest curs catehetic”. Aceasta este una dintre mărturiile unei persoane care participă săptămânal la întâlnirile din cadrul Centrului catehetic pentru adulți „Sfântul Ioan Botezătorul” din Râmnicu-Vâlcea.

17 Septembrie 2019 / Învățământ
  • Rechizite pentru elevii din școli și grădinițe

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte  Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Părintele Nicolae Dorin Buda, inspector coordonator al Departamentului de  misiune  pentru rromi, prin Sectorul

17 Septembrie 2019 / Biroul de catehizare a rromilor
  • Cercul pastoral-misionar „Băbeni” s-a întrunit la Parohia Șirineasa

Luni, 16 septembrie 2019, în Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, la Parohia Șirineasa, comuna Șirineasa, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar „Băbeni”.

17 Septembrie 2019 / Administrativ