Administrativ

• Sfințirea Mănăstirii Sfântul Mare Mucenic Gheorghe - Suiești

La împlinirea a patruzeci de ani de la mutarea în împărăția lui Dumnezeu a vrednicului de pomenire Patriarh Justinian Marina, s-a ridicat în satul său natal Mănăstirea Sfântul Mare Mucenic Gheorghe - Suiești, replică arhitecturală a Schitului Maicilor din București.

13 Octombrie 2017
  • Cerc pastoral în Parohia Foleștii de Jos

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți, 10 octombrie 2017, la Parohia Foleștii de Jos a avut loc întâlnirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Horezu II.

11 Octombrie 2017
  • Cerc pastoral la Parohia Mlăceni

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 3 octombrie 2017, la Parohia Mlăceni din Protopopiatul Călimănești a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului Pastoral Loviștea.

4 Octombrie 2017
  • Cerc pastoral la Parohia Scăuieni, Protopopiatul Călimănești

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 21 septembrie, la Parohia Scăuieni din Protopopiatul Călimănești a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului Pastoral Călimănești.

23 Septembrie 2017
  • Cerc pastoral la Parohia Chiciora

Marți, 19 septembrie, la Parohia Chiciora din Protopopiatul Râmnicu-Valcea a avut loc o nouă întâlnire a Cercului pastoral-misionar „Băile Olănești”.

20 Septembrie 2017
  • Lucrările Cercului pastoral-misionar Râmnicu-Vâlcea Sud

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți, 12 septembrie 2017, la Biserica Sfântul Apostol Andrei din Râmnicu-Vâlcea s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral-misionar Râmnicu-Vâlcea Sud din Protoieria Râmnicu-Vâlcea.

13 Septembrie 2017
  • Binecuvântare arhierească pentru lucrătorii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vâlcea

Miercuri, 13 septembrie, cu prilejul sărbătoririi Zilei pompierilor români, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a participat la manifestările organizate de către Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Vâlcea.

13 Septembrie 2017
  • Lucrările Cercului pastoral-misionar Băile Govora

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, s-au desfășurat lucrărilor Cercului pastoral - misionar Băile Govora din Protoieria Râmnicu Vâlcea.

12 Septembrie 2017
  • Lucrările Cercului pastoral misionar Ocnele Mari

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți, 5 septembrie, la Parohia Adormirea Maicii Domnului din Ocnele Mari, judeţul Vâlcea, a avut loc întâlnirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Ocnele Mari, din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.

6 Septembrie 2017
  • Cercul pastoral-misionar „Băbeni” s-a întrunit la Parohia Ciorăști

Luni, 4 septembrie 2017, în Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, la Parohia Ciorăști, din satul Ciorăști, comuna Șirineasa, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar „Băbeni”.

5 Septembrie 2017
  • Cerc pastoral-misionar la Parohia Costești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie Arhiepiscopul Râmnicului, biserica „Adormirea Maicii Domnului” a Parohiei Costeşti din comuna Costești, judeţul Vâlcea, a găzduit joi, 31 august, întâlnirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Horezu II.

2 Septembrie 2017
  • Cursuri pastorale pentru obţinerea definitivatului și a gradului II în preoţie

Mitropolia Olteniei organizează, în colaborare cu Facultatea de Teologie din Craiova, cursuri pastorale pentru obţinerea definitivatului și a gradului II în preoţie în perioada 28.08 - 06.09.2016, la Sfânta  Mănăstire Tismana, județul Gorj.

1 August 2017