Administrativ

• Cerc pastoral la Parohia Greblești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  joi,  31 mai, a avut loc întrunirea preoților din Cercului pastoral- misionar Loviștea, din Protoieria Călimănești.

1 Iunie 2018
  • Cercul pastoral Gura Văii s-a întrunit la Parohia Bujoreni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  miercuri,  30 mai, a avut loc întrunirea preoților din Cercului pastoral- misionar Gura Văii, din Protoieria Călimănești.

31 Mai 2018
  • Cerc pastoral la Parohia Câmpeni Măneasa

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 21 mai, la Parohia Câmpeni Măneasa din localitatea Tetoiu, s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral Bălcești, din Protopopiatul Drăgășani.

• Constituirea Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Râmnicului

La Centrul Eparhial din Râmnicu-Vâlcea  a vut loc marți, 22 mai, şedinţa de constituire a Adunării Eparhiale pentru legislatura 2018- 2022.

• Cerc Pastoral în Parohia Dobriceni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, duminică 20 mai, în Parohia Dobriceni, comuna Stoenești, au avut loc lucrările Cercului pastoral Horezu I.

22 Mai 2018
  • Ședință solemnă la Primăria Râmnicu-Vâlcea cu prilejul împlinirii a 630 de ani de la atestarea documentară

Vineri, 18 mai 2018, Sala de ședințe a Primăriei Râmnicu-Vâlcea a găzduit Ședința solemnă organizată cu prilejul împlinirii a 630 de ani de la atestarea documentară.

18 Mai 2018
  • Eroii neamului pomeniți în Parohia Avramești

La sărbătoarea Înălțării Domnului, în Parohia Avrămești din comuna Scundu,Protopopiatul Dragășani, s-a făcut pomenirea ostașilor și eroilor căzuti pe câmpurile de luptă spre propășirea neamului românesc și apărarea dreptei credințe.

17 Mai 2018
  • Lucrările Cercului pastoral-misionar Valea Lotrului

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 15 mai, la Parohia Malaia din Protoieria Călimănești a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului pastoral-misionar  Valea Lotrului.

15 Mai 2018
  • Cercul pastoral-misionar „Băbeni” s-a întrunit la Parohia Băbeni V - Capu-Dealului

Luni, 14 mai 2018, în Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, la Parohia Băbeni V - Capu-Dealului, orașul Băbeni, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar „Băbeni”.

• Cerc pastoral în Protopopiatul Horezu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 14 mai, în Parohia Popești, comuna Popești, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul pastoral Horezu III.

• Instalarea noului preot paroh din Parohia Călimănești I

În Duminica a cincea  după Paști, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Biserica  Sfinții Apostoli Petru și Pavel din orașul Călimănești a avut loc instalarea ca paroh a părintelui protoiereu Nicolae Laurențiu Ceaușu la Parohia Călimănești I.

6 Mai 2018
  • Lucrările Cercului pastoral misionar Gura Văii

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 24 aprilie 2018, la Parohia Muereasca de Jos din Protoieria Călimănești a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului pastoral-misionar  Gura-Văii.

25 Aprilie 2018