Administrativ

• Cerc pastoral în Parohia Valea Babei

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  marți,  16 octombrie, a avut loc întrunirea preoților din Cercului pastoral-misionar Gura Văii, al Protoieriei Călimănești.

16 Octombrie 2018
  • Cerc pastoral la Parohia Prodănești Vegești I

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 11 octombrie, s-au desfăşurat lucrările Cercului pastoral-misionar Budești la Parohia Prodănești Vegești I,Protopopiatul Călimăneşti.

12 Octombrie 2018
  • Cerc pastoral în Parohia Roești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 8 octombrie, în Parohia Roești din Protopopiatul Horezu au avut loc lucrările Cercului pastoral Horezu III.

9 Octombrie 2018
  • Lucrările Cercului pastoral-misionar Călimănești

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți, 25 septembrie, la Parohia Păușa din Protoieria Călimănești s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral-misionar Călimănești.

26 Septembrie 2018
  • Cerc pastoral-misionar la Parohia Zlătărei- Drăgășani

Joi, 6 septembrie, la Parohia Zlătărei din municipiul Drăgășani, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral - misionar Drăgășani.

6 Septembrie 2018
  • Cerc pastoral-misionar la Parohia Băbeni III

Luni, 3 septembrie, în Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, la Parohia Băbeni III - Valea Mare, orașul Băbeni, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar „Băbeni”.

4 Septembrie 2018
  • Cerc pastoral la Parohia Genuneni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, preoții din cadrul Cercului pastoral-misionar Horezu II s-au întrunit joi, 30 septembrie, la Biserica „Înălțarea Domnului” din Parohia Genuneni, comuna Frâncești.

2 Septembrie 2018
  • Posturi clericale vacante

În urma ședinței Permanenței Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Râmnicului, s-a hotărât scoaterea la concurs a următoarelor posturi clericale:

Protoieria Drăgășanipostul vacant de preot paroh la Parohia Drăganu, comuna Valea Mare, cu perioadă de candidare 1.10.2018 - 1.11.2018.

16 Octombrie 2018
  • Cursuri pastorale pentru obținerea definitivatului și a gradului II în preoție

Mitropolia Olteniei organizează în colaborare cu Facultatea de Teologie din Craiova, cursuri pastorale pentru obținerea definitivatului și a gradului II în preoție, în perioada 27.08 - 5.09.2018, la Sfânta Mănăstire Tismana.

3 August 2018
  • Pelerinaj al credincioșilor de la Parohia Dobrușa

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Dobrușa din Protopopiatul Drăgășani a organizat duminică, 29 iulie, un pelerinaj la mănăstirile Dintr-un Lemn, Surpatele, Bistrița, Govora, Cozia, Turnu și Troianu.

31 Iulie 2018
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie a participat la inaugurarea unor lucrări edilitare

Miercuri, 25 iulie, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a binecuvântat lucrările de amenajare a spațiului din zona Bulevardului Libertății, municipiul Râmnicu-Vâlcea.

25 Iulie 2018
  • Cerc pastoral la Parohia „Sfântul Ilie” - Drăgășani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 19 iulie 2018, în Parohia „Sfântul Ilie” din municipiul Drăgășani, a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului pastoral Drăgășani.

20 Iulie 2018