Administrativ

• Cercul Pastoral Horezu II s-a întrunit la Parohia Tomșani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, vineri, 16 februarie, a avut loc prima întâlnire din acest an a preoților arondați Cercului pastoral misionar Horezu II.

17 Februarie 2018
  • Lucrările Cercului pastoral-misionar Râmnicu-Vâlcea Sud

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 8 februarie, la Biserica Sfântul Ierarh Nicolae  din Râmnicu-Vâlcea s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral-misionar Râmnicu-Vâlcea Sud din Protoieria Râmnicu-Vâlcea.

9 Februarie 2018
  • Lucrările Cercului pastoral misionar Ocnele Mari

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți 6 februarie 2018, la Parohia Râureni din Râmnicu Vâlcea, judeţul Vâlcea, a avut loc prima întâlnire din acest an a preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Ocnele Mari,  Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea. Întâlnirea se încadrează în rândul evenimentelor dedicate Anului omagial al unităţii de credinţă şi de neam şi Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918 și a debutat cu săvârşirea slujbei de Te Deum.

7 Februarie 2018
  • Cercul pastoral-misionar „Băbeni” s-a întrunit la Parohia Mihăeşti II

Luni, 5 februarie, în Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, la Parohia Mihăești II, din satul Mihăești, comuna Mihăești, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar „Băbeni”.

7 Februarie 2018
  • Ședința Anuală a Adunării Eparhiale

Sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă, 3 februarie 2018, au avut loc lucrările Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Râmnicului.

3 Februarie 2018
  • Întâlniri de lucru în Protoieria Drăgășani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Protoieria Drăgășani s-a desfășurat prima ședință de lucru a personalului clerical și neclerical, marți, 23 ianuarie 2018.

24 Ianuarie 2018
  • Chiriarhul Râmnicului: „Cuvântul Mântuitorului schimbă inima vameșului Zaheu și a familiei sale”

Duminică, 21 ianuarie, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Varsanufie a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Cozia unde a fost cinstită Icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni, așezată în catapeteasma bisericii, și a fost pomenit ctitorul mănăstirii, Voievodul Mircea cel Bătrân, pentru comemorarea căruia în Arhiepiscopia Râmnicului se desfășoară zilele acestea mai multe evenimente spiritual-culturale.

21 Ianuarie 2018
  • Întrunire pastoral-administrativă în Protopopiatul Drăgășani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Protoieria Drăgășani s-a desfășurat prima întrunire pastoral-administrativă din acest an.

16 Ianuarie 2018
  • Chiriarhul Râmnicului a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală

Duminică, 31 decembrie, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea.

31 Decembrie 2017
  • Cerc pastoral la Parohia Foleștii de Sus

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, au fost organizate noi întâlniri misionare ale preoților din Protopopiatul Horezu.

5 Decembrie 2017
  • 1 Decembrie – Ziua României, sărbătorită în Protopopiatul Horezu

Cu ocazia Zilei Naționale a României, în parohiile din Protoieria Horezu au fost oficiat slujbe de Te Deum și de pomenire a eroilor neamului, în locaşuri de cult şi în locuri publice. De asemenea, au avut loc numeroase manifestări culturale, folclorice, parade militare, depuneri de coroane de flori, concerte.

1 Decembrie 2017
  • Lucrările Cercului pastoral Berbești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Protopopiatul Horezu continuă și în luna noiembrie lucrările cercurilor pastorale.

19 Noiembrie 2017