Administrativ

• Lucrările Cercului pastoral Râmnicu-Vâlcea Nord

Joi, 23 februarie, la Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Râmnicu-Vâlcea au avut loc lucrările Cercului pastoral-misionar Râmnicu-Vâlcea Nord.

25 Februarie 2017
  • Întrunirea Cercului pastoral Horezu II

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, vineri, 24 februarie, a avut loc în Parohia Covreşti–Horezu, întâlnirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral Horezu II.

24 Februarie 2017
  • Cerc Pastoral la Parohia Modoia – Cernișoara

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în data de 23 februarie 2017, a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului pastoral Horezu III.

23 Februarie 2017
  • Întrunirea Cercului pastoral-misionar Băile Olănești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 21 februarie 2017, la Parohia Vlăduceni  a avut loc întâlnirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Băile Olănești, din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.

22 Februarie 2017
  • Cercul pastoral-misionar Drăgășani s-a întrunit la Parohia Dobrușa

Joi, 16 februarie 2017, în Protoieria Drăgășani, la Parohia Dobrușa, din Comuna Ștefănești, județul Vâlcea, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral- misionar Drăgășani.

17 Februarie 2017
  • Întrunirea Cercului pastoral „Valea Lotrului”

Joi, 16 februarie 2017, Parohia „Sfântul Gheorghe” Brezoi III, din oraşul Brezoi, Protopopiatul Călimăneşti, Judeţul Vâlcea, a fost gazda primei întâlniri pe anul 2017 a membrilor Cercului pastoral „Valea Lotrului”.

17 Februarie 2017
  • Întrunirea Cercului pastoral-misionar Vătășești – Bărbătești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Duminica Fiului risipitor, a avut loc la Parohia Vătășești, comuna Bărbătești, judeţul Vâlcea, întâlnirea preoților arondați Cercului pastoral-misionar I, din Protopopiatul Horezu.

13 Februarie 2017
  • Cercul pastoral-misionar Băile Olăneşti s-a întrunit la Parohia Zmeurăt

La Parohia Zmeurăt din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, în data de 10 noiembrie, s-au întrunit preoții arondați Cercului pastoral-misionar Băile Olăneşti. Au participat preoţii de la parohiile Băile Olănești, Olănești Sat, Cheia, Chiciora, Vlăduceni, Păușești-Măglași, Valea Cheii, Zmeurăt, Vlădești și Țânțulești.

14 Noiembrie 2016
  • Lucrările Cercului pastoral-misionar Budeşti

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, preoții din cadrul Cercului pastoral-misionar Budeşti s-au întrunit vineri, 11 noiembrie, la Parohia Sâmnic din Protopopiatul Călimănești.

14 Noiembrie 2016
  • Întrunirea Cercului pastoral-misionar Horezu II

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Parohia Târg Horezu din oraşul Horezu, marți, 30 august 3016, s-au reunit  preoții arondați Cercului pastoral-misionar Horezu II.

31 August 2016
  • Examen de capacitate preoţească, 19 - 20 septembrie 2016

Examenul de capacitate preoţească se va desfăşura, în Mitropolia Olteniei, în perioada 19 – 20 septembrie 2016.

29 August 2016
  • Întrunirea Cercului pastoral-misionar nr. IV Horezu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Biserica „Sfântul Dimitrie, Izvorâtorul de mir” a Parohiei Obrocești din comuna Stroiești, s-au desfășurat, în data de 21 iulie 2016, lucrările Cercului pastoral-misionar nr. IV din Protopopiatul Horezu.

Întrunirea a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, urmată de susținerea temei „Sfântul Antim Ivireanul, slujitor al Bisericii lui Hristos prin cuvânt și faptă”, de către părintele Nicolae-Bucur Avram.

25 Iulie 2016