Administrativ

• Cursuri pastorale pentru obținerea definitivatului și a gradului II în preoție

Mitropolia Olteniei organizează în colaborare cu Facultatea de Teologie din Craiova, cursuri pastorale pentru obținerea definitivatului și a gradului II în preoție, în perioada 27.08 - 5.09.2018, la Sfânta Mănăstire Tismana.

3 August 2018
  • Posturi clericale vacante

În urma ședinței Permanenței Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Râmnicului, s-a hotărât scoaterea la concurs a următoarelor posturi clericale:

Protoieria Drăgășanipostul vacant de preot paroh la Parohia Prundeni I, comuna Prundeni, cu perioadă de candidare 9.07.2018 - 9.08.2018.

2 August 2018
  • Pelerinaj al credincioșilor de la Parohia Dobrușa

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Dobrușa din Protopopiatul Drăgășani a organizat duminică, 29 iulie, un pelerinaj la mănăstirile Dintr-un Lemn, Surpatele, Bistrița, Govora, Cozia, Turnu și Troianu.

31 Iulie 2018
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie a participat la inaugurarea unor lucrări edilitare

Miercuri, 25 iulie, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a binecuvântat lucrările de amenajare a spațiului din zona Bulevardului Libertății, municipiul Râmnicu-Vâlcea.

25 Iulie 2018
  • Cerc pastoral la Parohia „Sfântul Ilie” - Drăgășani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 19 iulie 2018, în Parohia „Sfântul Ilie” din municipiul Drăgășani, a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului pastoral Drăgășani.

20 Iulie 2018
  • Centrul de Restaurare Teologie - Craiova

Examen de capacitate preoțească în Mitropolia Olteniei, sesiunea septembrie 2018

În conformitate cu prevederile art. 123, alin. (1), din Statutul pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române, Mitropolia Olteniei organizează examen de capacitate preoțească, în sesiunea septembrie 2018.

18 Iulie 2018
  • Cerc pastoral la Parohia Mierlești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, duminică 20 mai, în Parohia Mierlești, comuna Bărbătești, a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului pastoral Horezu I.

26 Iunie 2018
  • Cerc pastoral la Parohia Greblești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  joi,  31 mai, a avut loc întrunirea preoților din Cercului pastoral- misionar Loviștea, din Protoieria Călimănești.

1 Iunie 2018
  • Cercul pastoral Gura Văii s-a întrunit la Parohia Bujoreni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  miercuri,  30 mai, a avut loc întrunirea preoților din Cercului pastoral- misionar Gura Văii, din Protoieria Călimănești.

31 Mai 2018
  • Constituirea Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Râmnicului

La Centrul Eparhial din Râmnicu-Vâlcea  a vut loc marți, 22 mai, şedinţa de constituire a Adunării Eparhiale pentru legislatura 2018- 2022.

• Cerc pastoral la Parohia Câmpeni Măneasa

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 21 mai, la Parohia Câmpeni Măneasa din localitatea Tetoiu, s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral Bălcești, din Protopopiatul Drăgășani.

• Cerc Pastoral în Parohia Dobriceni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, duminică 20 mai, în Parohia Dobriceni, comuna Stoenești, au avut loc lucrările Cercului pastoral Horezu I.