Administrativ

• Cursuri pastorale pentru obţinerea definitivatului și a gradului II în preoţie

Mitropolia Olteniei organizează, în colaborare cu Facultatea de Teologie din Craiova, cursuri pastorale pentru obţinerea definitivatului și a gradului II în preoţie în perioada 28.08 - 06.09.2016, la Sfânta  Mănăstire Tismana, județul Gorj.

1 August 2017
  • Examen de capacitate preoţească, sesiunea septembrie 2017

Calendarul de înscriere și de desfășurare a concursului

Mitropolia Olteniei, în colaborare cu Facultatea de Teologie din Craiova, organizează Examen de capacitate preoţească, sesiunea septembrie 2017.

Examenul se va desfăşura în perioada 26-27 septembrie 2017, la Centrul de restaurare, conservare, patrimoniu şi vizualizare din Craiova, str. Brestei, nr. 24, după următorul program:

11 August 2017
  • Cerc pastoral la Parohia Mateești II din Protopopiatul Horezu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 27 iulie 2017, în ziua de  prăznuire a Sfântului Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon, la Parohia Mateeşti II s-au desfășurat lucrările Cercului Pastoral  Horezu IV.

28 Iulie 2017
  • Înmânarea Diplomelor de Cetăţean de Onoare preoţilor Ion Bănuţă, Ion Dincă, Ion Dinică şi Arhim. Sava Pleşa

Marţi, 4 iulie, la Mânăstirea Antim a avut loc ceremonia de înmânare a diplomelor de Cetăţean de Onoare preoţilor Ion Bănuţă, Ion Dincă, Ion Dinică şi Sorin Sava Pleşa în baza titlurilor acordate prin HCL nr. 344/232/2016 pentru strădania fără preget depusă la ridicarea de lăcaşuri bisericeşti, întru împlinirea spirituală a credincioşilor din Râmnicu Vâlcea.

4 Iulie 2017
  • Cerc pastoral în Parohia Bogdănești, comuna Tomșani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  vineri, 30 iunie, s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral Horezu II.

1 Iulie 2017
  • Cerc pastoral în Protopopiatul Horezu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Parohia Bodești II s-au întrunit preoții din Cercul pastoral misionar Horezu I.

27 Iunie 2017
  • Cercul pastoral-misionar Băile Olăneşti s-a întrunit la Parohia Olăneşti Sat

Cu binecuvântarea  Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  miercuri, 7 iunie 2107, a avut loc o nouă întâlnire a Cercului pastoral-misionar „Băile Olăneşti”, găzdă fiind Parohia Olănești Sat.

7 Iunie 2017
  • Cercul pastoral Gura Văii s-a întrunit la Parohia Bogdănești I

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți, 30 mai, a avut loc întrunirea preoților din zona Bujoreni – Bogdănești – Muereasca – Dăești – Runcu, din Protoieria Călimănești.

1 Iunie 2017
  • Cercul pastoral-misionar „Băbeni” s-a întrunit la Parohia Mihăești I

Luni, 29 mai 2017, în Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, la Parohia Mihăești I, din satul Măgura, comuna Mihăești, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar „Băbeni”.

29 Mai 2017
  • Cerc pastoral la Parohia Poiana

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 22 mai, la Parohia Poiana din Protopopiatul Călimănești a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului pastoral-misionar Loviștea.

25 Mai 2017
  • Conferințele preoțești în Arhiepiscopia Râmnicului

Cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în zilele de 11 și 23 mai s-au desfășurat Conferințele preoțești la care au participat preoții din protopopiatele Drăgășani, Horezu, Călimănești și Râmnicu-Vâlcea.

25 Mai 2017
  • Lucrările Cercului pastoral-misionar Râmnicu-Vâlcea Sud

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 11 mai 2017, la Biserica Sfântul Gheorghe din Râmnicu-Vâlcea s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral-misionar Râmnicu-Vâlcea Sud din Protoieria Râmnicu-Vâlcea.

12 Mai 2017