Administrativ

• Lucrările Cercului pastoral-misionar Budești

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului, marți, 25 aprilie, s-au desfăşurat lucrările Cercului pastoral-misionar Budești la Biserica Sfântul Mare Mucenic Dimitrie din Parohia Giurgiuveni, Protopopiatul Călimăneşti.

26 Aprilie 2017
  • Cercul pastoral Horezu II s-a întrunit la Parohia Bălănești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 24 aprilie 2017, la biserica cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil a Parohiei Bălănești, din orașul Horezu, s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral  Horezu II.

24 Aprilie 2017
  • Examen de selecţionare pentru transferarea preoților la parohiile din mediul urban

Urmare hotărârii Permanenței Consiliului Eparhial, Arhiepiscopia Râmnicului organizează în zilele de 9, 10 și 11 mai, Examenul de selecţionare pentru transferarea preoților la parohiile din mediul urban.

29 Martie 2017
  • Lucrările Cercului pastoral Măciuca

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 17 martie 2017, la Parohia Măciuca Bocșa, s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral Măciuca din Protoieria Drăgășani.

18 Martie 2017
  • Lucrările Cercului pastoral Râmnicu-Vâlcea Nord

Joi, 23 februarie, la Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Râmnicu-Vâlcea au avut loc lucrările Cercului pastoral-misionar Râmnicu-Vâlcea Nord.

25 Februarie 2017
  • Întrunirea Cercului pastoral Horezu II

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, vineri, 24 februarie, a avut loc în Parohia Covreşti–Horezu, întâlnirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral Horezu II.

24 Februarie 2017
  • Cerc Pastoral la Parohia Modoia – Cernișoara

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în data de 23 februarie 2017, a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului pastoral Horezu III.

23 Februarie 2017
  • Întrunirea Cercului pastoral-misionar Băile Olănești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 21 februarie 2017, la Parohia Vlăduceni  a avut loc întâlnirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Băile Olănești, din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.

22 Februarie 2017
  • Cercul pastoral-misionar Drăgășani s-a întrunit la Parohia Dobrușa

Joi, 16 februarie 2017, în Protoieria Drăgășani, la Parohia Dobrușa, din Comuna Ștefănești, județul Vâlcea, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral- misionar Drăgășani.

17 Februarie 2017
  • Întrunirea Cercului pastoral „Valea Lotrului”

Joi, 16 februarie 2017, Parohia „Sfântul Gheorghe” Brezoi III, din oraşul Brezoi, Protopopiatul Călimăneşti, Judeţul Vâlcea, a fost gazda primei întâlniri pe anul 2017 a membrilor Cercului pastoral „Valea Lotrului”.

17 Februarie 2017
  • Întrunirea Cercului pastoral-misionar Vătășești – Bărbătești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Duminica Fiului risipitor, a avut loc la Parohia Vătășești, comuna Bărbătești, judeţul Vâlcea, întâlnirea preoților arondați Cercului pastoral-misionar I, din Protopopiatul Horezu.

13 Februarie 2017
  • Cercul pastoral-misionar Băile Olăneşti s-a întrunit la Parohia Zmeurăt

La Parohia Zmeurăt din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, în data de 10 noiembrie, s-au întrunit preoții arondați Cercului pastoral-misionar Băile Olăneşti. Au participat preoţii de la parohiile Băile Olănești, Olănești Sat, Cheia, Chiciora, Vlăduceni, Păușești-Măglași, Valea Cheii, Zmeurăt, Vlădești și Țânțulești.

14 Noiembrie 2016