Cercul pastoral - misionar „Loviştea”

11 Iulie / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 8 iulie, la Parohia Spinu din cadrul Protoieriei Călimănești, a avut loc întâlnirea cercului misionar-pastoral „Loviştea”.

Întâlnirea a debutat în seara zilei de 7 iulie, cu Slujba Privegherii, iar a doua zi a fost săvârşită Sfânta Liturghie, întrucât Parohia Spinu,  şi-a cinstit sfinții ocrotitori pe Sfinţii Mucenici Epictet preotul şi Astion monahul.
După săvârşirea Sfintei Liturghii, a urmat ședința de lucru, prezidată de părintele protopop Nicolae Moga, în cadrul căreia părintele paroh Cătălin Ţicu, a susţinut în faţa celor prezenţi referatul „Lucrarea pastorală a Bisericii şi a slujitorilor ei pentru îngrijirea bolnavilor – boala şi vindecarea în pastoraţia bolnavilor”, subliniind faptul că: „pastoraţia persoanelor bolnave, în special a celor cu boli incurabile cronicizate sau în faze terminale, este o misiune grea pentru preot. Momentul este unul foarte delicat, pentru că oamenii răspund diferit în astfel de situaţii şi cel mai adesea violent, la durerea pe care o implică boala personală”.
La final au avut loc dezbateri administrative și au fost propuse o serie de proiecte cu caracter educativ și misionar ce se vor desfășura pe perioada de vară în cadrul activităților catehetice și social-filantropice.