Cerc pastoral la Parohia Dăești I

29 Mai / Administrativ

Cu binecuvantarea, Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marti, 28 mai, Parohia Dăești I din Protopiatul Călimănești a gazduit lucrările Cercului pastoral-misionar.

Întrunirea prezidată de părintele Cătălin Țicu a debutat cu săvârșirea slujbei de Te Deum în Biserica „Sfântul Nicolae" după care a fost prezentată tema „Anului omagial al pastorației si îngrijirii bolnavilor" de către părintele Ioan Eugen, care a susținut referatul „Providența divină în pastorația bolnavilor".
În comunicarea sa, părintele a reliefat faptul că „îngrijirea bolnavilor este cu totul necesară și ar trebui să constituie o prioritate in cadrul pastorației. Aceasta nu reprezintă numai o datorie socială, ci o poruncă dumnezeiască dată de Mantuitorul Hristos Sfinților Apostoli, atunci cand i-a trimis la propovăduire: „tămăduiți pe cei neputincioși, înviați pe cei morti, curățiți pe cei leproși, pe demoni scoateți-i" (Matei X,8).
Pe lângă îngrijirea medicală, bolnavii au nevoie și de alinare sufletească ce nu poate fi înlocuită de niciun tratament medical. Ei au nevoie de înțelegere și sprijin, alături de o comunicare eficientă. În plus, foarte important este ca ei să înteleagă suferinta într-un mod pedagogic adecvat și să nu considere boala care i-a cuprins  drept o îndepărtare a lui Dumnezeu de ei”.
La final au urmat dezbateri privitoare la tema prezentată, precum și asupra altor aspecte de ordin pastoral-social și administrativ din fiecare parohie.