Cultural

• Ziua Drapelului Național al României

Ziua Drapelului Național al României a fost sărbătorită în municipiul Râmnicu-Vâlcea printr-o serie de manifestări religioase, militare și culturale.

26 Iunie 2018
  • Simpozionul Naţional „Biserica şi Armata României – Tradiţiile conlucrării”

Cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopia Râmnicului în parteneriat cu Academia Oamenilor de Ştiinţă din România şi Centrul de cercetare al conlucrării Bisericii Ortodoxe cu Armata României General Paul Teodorescu cu sediul la Mănăstirea Dintr-un Lemn, a organizat în data de 28 iunie, Simpozionul Naţional „Biserica şi Armata României – Tradiţiile conlucrării” în cadrul căruia a avut loc lansarea numărului 5 al revistei Misiunea.

25 Iunie 2018
  • Sărbătoarea iei, simbolul identității și creativității spațiului românesc

Cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Centrul Eparhial din Râmnicu-Vâlcea s-a desfășurat, joi, 21 iunie, sărbătoarea iei, simbolul identității și creativității spațiului românesc.

21 Iunie 2018
  • „Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene”

Cu binecuvântarea și sub coordonarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Editura Praxis a apărut volumul Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene.

13 Iunie 2018
  • O nouă apariţie editorială: Pr. Dr. Ștefan Zară, „Sfântul Ambrozie al Mediolanului. Monografie patristică”

Numeroase studii de teologie românească vorbesc despre înnoirea Tradiției, reafirmând îndemnul întoarcerii la Părinți, a traducerii operelor acestora, pentru regăsirea sensului viu și valorilor spirituale.

13 Iunie 2018
  • Mihai Eminescu a fost omagiat în fața teiului și a statuii sale de la Centrul Eparhial al Râmnicului

Slujba de pomenire săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, urmată de manifestările duhovnicești culturale desfășurate vineri, 15 iunie 2018, în fața teiului și a statuii poetului Mihai Eminescu de la Centrul Eparhial al Râmnicului, au reașezat în conștiința celor prezenți sentimentul respectului valorilor naționale.

15 Iunie 2018
  • Academicieni, profesori universitari, cercetători și preoți la Simpozionul Naţional „Constantin Noica”

Institutul de Filosofie şi Psihologie „Constantin Rădulescu-Motru” al Academiei Române şi Arhiepiscopia Râmnicului organizează cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, în zilele de 25-26 mai 2018, ediţia a X-a a Simpozionului Naţional Constantin Noica, cu tema „Sentimentul românesc al fiinţei”.

25 Mai 2018
  • Expoziția de icoane tradiţionale „Chipuri ale Sacrului”

Luni, 21 mai, în curtea interioară a Muzeului de Artă „Casa Simian” din Râmnicu Vâlcea s-a desfășurat expoziția de icoane tradiţionale „Chipuri ale Sacrului”.

22 Mai 2018
  • Simpozionul Național Constantin Noica

Institutul de Filosofie și Psihologie „Constantin Rădulescu-Motru” al Academiei Române și Arhiepiscopia Râmnicului organizează la Râmnicu-Vâlcea în perioada 25-26 mai 2018, ediția a zecea a Simpozionului Național Constantin Noica, cu tema „Sentimentul românesc al ființei”.

Festivitatea de deschidere va avea loc vineri, 25 mai 2018, ora 9.00.

La Sala Iosif Episcopul a Casei Sfântul Ierarh Calinic vor conferenția  academicieni, cercetători și universitari de la toate marile centre universitare din România.

16 Mai 2018
  • Salonul Național de Literatură și Artă „Rotonda Plopilor Aprinși” – un fenomen cultural emblematic pentru întreaga Oltenie de sub Munte

Miercuri, 10 mai,  a debutat cea de-a VIII-a ediție a Salonului Național de Literatură și Artă „Rotonda Plopilor Aprinși”. Evenimentul cultural de înaltă ținută se desfășoară în perioada 10-16 mai, sub patronajul Arhiepiscopiei Râmnicului, Prefecturii Vâlcea, Consiliului Județean Vâlcea și Primăria Râmnicu Vâlcea și are rolul de a face din Râmnic o adevărată capitală a literelor și artelor. Manifestările se desfășoară în anul Centenar al Marii Uniri, ca prefață la Ziua Râmnicului (20 mai 2018 – 630 de ani de atestare documentară). Organizatorii amplei acțiuni sunt Fundația Culturală „Curierul de Vâlcea” și Uniunea Scriitorilor din România – Filiala Sibiu.

Evenimentul a debutat cu deschiderea festivă a Salonului Național de Literatură și Artă „Rotonda Plopilor Aprinși”, în cadrul căruia Părintele Consilier Ștefan Zară a transmis cuvântul de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

11 Mai 2018
  • Contribuṭia Organizaţiilor Femeilor Ortodoxe la Primul Război Mondial şi la Marea Unire din 1918

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 3- 5 mai 2018, Liga Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea a onorat invitaţia colegelor de la Societatea Femeilor Ortodoxe din Caransebeş de a participa la manifestările culturale dedicate Anului Omagial al unităţii de credinţă şi de neam şi Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918 pe tot cuprinsul Patriarhiei Române.

5 Mai 2018
  • Corul Symbol a concertat la Filarmonica „Ion Dumitrescu”

Corul Symbol al Patriarhiei Române, dirijat de diacon-profesor Jean Lupu și conf. univ. dr. Luminița Guțanu Stoian (de la Universitatea Spiru Haret din București), a susținut sâmbătă, 5 mai, la Filarmonica Ion Dumitrescu  din Râmnicu-Vâlcea, Concertul  „Cântând Centenarul Marii Uniri”.

6 Mai 2018