Cultural

• Slujbă de pomenire pentru poetul Mihai Eminescu și recital din lirica eminesciană

Râmniceni, iubitori ai personalității poetului Mihai Eminescu și ai operei sale, au participat miercuri, 15 ianuarie, de Ziua Culturii Naționale, la o manifestare cultural-religioasă, prilejuită de împlinirea a 170  de ani de la nașterea marelui poet. Evenimentul comemorativ a fost organizat de Arhiepiscopia Râmnicului, în parteneriat cu Teatrul Municipal „Ariel” din Râmnicu-Vâlcea, la Centrul Eparhial.

15 Ianuarie 2020
  • Lansarea CD-ului de colinde al Ansamblului „Datina” din Dăești

După 8 ani de muncă, grupul de copii „Datina” din localitatea Dăești,  coordonat de profesorul de Religie Silviu Tița, a lansat un prim CD de colinde închinate praznicului Nașterii Domnului. CD-ul, intitulat „Colinde bizantine”, a apărut la Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului.

22 Decembrie 2019
  • Concert de colinde la Parohia Călimănești II

În duminica dinaintea Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, după săvârșirea Sfintei Liturghii, credincioșii de la Parohia Călimănești II au primit cu bucurie vestea Nașterii Domnului adusă de grupul de colindători al Liceului Justinian Marina din Olănești.

22 Decembrie 2019
  • Concert de colinde la Parohia Ștefănești I

Parohia Ștefănești I din Protoieria Drăgășani a organizat joi, 19 decembrie, un concert de colinde la biserica parohială.

21 Decembrie 2019
  • „Binecuvântarea colindelor”, concert la Biblioteca Județeană Antim Ivireanul Vâlcea

Biblioteca Județeană Antim Ivireanul Vâlcea, Seminarul Teologic Ortodox Sfântul Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea și Asociația Tinerilor Ortodocși Sfântul Valentin au organizat miercuri, 18 decembrie, concertul de colinde intitulat „Binecuvântarea colindelor”. Manifestarea s-a aflat la cea de-a treia ediție.

19 Decembrie 2019
  • Serbare de Crăciun la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea

Ca în fiecare an, în zilele premergătoare vacanței de iarnă, prilejuită de prăznuirea Nașterii Domnului, în instituțiile de învățământ preuniversitar sunt organizate serbări. La Seminarul Teologic Ortodox Sfântul Nicolae din Râmnicu-Vâlcea, serbarea de Crăciun a fost organizată joi, 19 decembrie.

19 Decembrie 2019
  • Tradiția colindatului în satul Malaia

În lumea satului românesc, unde se păstrează nealterate tradițiile și credința ortodoxă, colinda nu este o simplă datină strămoșească, ci o adevărată instituție sătească. În satul Malaia, din comuna omonimă de pe plaiurile Țării Loviștei, bucuria Nașterii Domnului este vestită întregii comunități pe timpul nopții până dimineața în zori, iar părtași acestei bucurii sunt și cei adormiți.

18 Decembrie 2019
  • Concertul extraordinar de colinde „Colindăm, Doamne, Colind”

Numeroși vâlceni au participat duminică, 15 decembrie, la concertul extraordinar de colinde „Colindăm, Doamne, Colind”, ediția a V-a, organizat de Arhiepiscopia Râmnicului. Evenimentul a avut loc la Filarmonica Ion Dumitrescu din Râmnicu-Vâlcea. La concert a fost prezent și Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

16 Decembrie 2019
  • Concertul extraordinar de Colinde „Colindăm, Doamne, Colind”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, duminică, 15 decembrie, la Filarmonica „Ion Dumitrescu” din Râmnicu-Vâlcea va avea loc Concertul extraordinar de Colinde „Colindăm, Doamne, Colind ”, ediția a V-a.

9 Decembrie 2019
  • Comemorarea a treizeci de ani de la Revoluția din 1989 - eveniment cultural la Arhiepiscopia Râmnicului

Arhiepiscopia Râmnicului a început seria manifestărilor dedicate comemorării a treizeci de ani de la Revoluția Română din Decembrie 1989 prin lansarea unui nou volum apărăut la Editura Praxis, la inițiativa și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

8 Decembrie 2019
  • Manifestări religios-culturale în parohii din Protoieria Drăgășani

Zilele începutului lunii decembrie sunt an de an motiv de unitate națională și spirituală a popurului român. În această perioadă, 1 - 6 decembrie, mai multe parohii din Protoieria Drăgășani au organizat manifestări culturale, comemorative și educaționale, filantropice sau catehetice.

4 Decembrie 2019
  • Simpozionul național „Lucrarea cultural-duhovnicească și social-misionară a episcopului Vartolomeu Stănescu”

Arhiepiscopia Râmnicului a organizat sâmbătă, 7 decembrie, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Simpozionul național „Lucrarea cultural-duhovnicească și social-misionară a episcopului Vartolomeu Stănescu”. Evenimentul a avut loc în Sala Iosif Episcopul a Casei Sfântul Calinic și a reunit preoți, istorici, cercetători de la facultăți și instituții de prestigiu în domeniul cercetării istorice. Cu acest prilej, a fost lansat un volum despre preoții vâlceni din închisorile comuniste, alcătuit de dr. Adrian Nicolae Petcu. Evenimentul a fost organizat cu sprijinul Secretariatului de Stat pentru Culte.

8 Decembrie 2019