Cultural

• Mihai Eminescu și unitatea neamului românesc

Cuvântul Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la împlinirea a 168 de ani de la naşterea poetului Mihai Eminescu

15 Ianuarie 2018
  • Mihai Eminescu, omagiat în cadrul spectacolului literar artistic organizat la Centrul Eparhial

În prezența Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a oficialităților locale, oameni de cultură, preoți, profesori și elevi, la Sala Iosif Episcopul  a Casei Sfântul Calinic s-a desfășurat spectacolul literar artistic dedicat poetului național Mihai Eminescu.

15 Ianuarie 2018
  • Slujbe de pomenire pentru poetul național Mihai Eminescu, la 168 de ani de la naștere

La împlinirea a 168 de ani de la naşterea poetului național Mihai Eminescu, luni, 15 ianuarie 2018, va fi oficiată o slujbă de pomenire la Cimitirul Bellu din Bucureşti.

10 Ianuarie 2018
  • Părintele Marin Bădulescu – evlavios slujitor al Bisericii dreptmăritoare

Mesajul de condoleanțe al Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la înmormântarea Preacucernicului Părinte Profesor Marin Bădulescu

13 Ianuarie 2018
  • Slujbă de pomenire și manifestări culturale dedicate poetului național Mihai Eminescu

Luni, 15 ianuarie 2018, de Ziua Culturii Naționale, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Varsanufie  a săvârșit slujba de pomenire pentru poetul național Mihai Eminescu în Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” și în piațeta Centrului Eparhial unde, la inițiativa Înaltpreasfinției Sale, a fost așezat bustul poetului, după care, în Sala Iosif Episcopul a Casei Sfântul Calinic au fost organizate o serie de activități culturale.

• Părintele Ion Nicolăescu – slujitor neobosit al Bisericii strămoșești

Mesajul de condoleanțe al Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la înmormântarea Preacucernicului Părinte Ion Nicolăescu

5 Ianuarie 2018
  • VIDEO | Mesajul de Crăciun al Părintelui Patriarh Daniel

Cu prilejul Sărbătorii Nașterii Domnului, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, transmite un mesaj tuturor românilor.

24 Decembrie 2017
  • Concertul de Colinde „Colindăm Doamne Colind ...” la Filarmonica „Ion Dumitrescu” din Râmnicu-Vâlcea

Cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, vineri, 22 decembrie,  la Filarmonica „Ion Dumitrescu” din Râmnicu-Vâlcea a avut loc  Concertul de Colinde „Colindăm Doamne Colind ...”.

22 Decembrie 2017
  • Nașterea Domnului – bucuria cerească revărsată pe pământ

Preacuviosului cin monahal, preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din cuprinsul
    Arhiepiscopiei Râmnicului,
    Har, milă și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh,
    iar de la noi părintești binecuvântări!

18 Decembrie 2017
  • Spectacolul de muzică și poezie „Vioara cuvintelor”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, duminică, 3 decembrie, la Sala Iosif Episcopul  a Casei Sfântul Calinic, a avut loc  Spectacolul de muzică și poezie „Vioara cuvintelor”.

3 Decembrie 2017
  • Comemorarea a 75 de ani de la Confruntarea armată de la Cotul Donului – Stalingrad

Joi, 16 noiembrie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Varsanufie, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, a săvârșit slujba de pomenire a eroilor români care au luptat în Confruntarea armată de la Cotul Donului – Stalingrad.

16 Noiembrie 2017
  • Simpozionul „Armata, instituțiile publice și populația civilă din județul Vâlcea în anii Primului Război Mondial”

Cu prilejul sărbătorii a 66 de ani de la înființarea Serviciului Județean Vâlcea al Arhivelor Naționale și 186 de ani de existență a Arhivelor Naționale ale României, marți, 31 octombrie, la sediul instituției din Râmnicu-Vâlcea s-a desfășurat Simpozionul „Armata, instituțiile publice și populația civilă din județul Vâlcea în anii Primului Război Mondial”.

1 Noiembrie 2017