Cultural

• Ziua Limbii Române – „sărbătoare a identității și demnității poporului român”

Ziua Limbii Române este celebrată anual începând cu 31 august 2013, fiind o „sărbătoare a identității și demnității poporului român”, a transmis Patriarhul Daniel la prima celebrare a acestei zile.

31 August 2018
  • „Comoara lui ascunsă era smerenia și rugăciunea”

Părintele Athanasie Prodromitul despre Părintele Petroniu Tănase

30 August 2018
  • Răzvan Theodorescu, „Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”

La Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului a apărut cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, lucrarea „Pe marginea statalităţii româneşti: vechi locaşuri şi vechi dinastii”, semnată de academicianul Răzvan Theodorescu. Cartea face parte din colecţia „Memoria Historiae”, completând cel de-al treilea număr.

30 August 2018
  • Martyria, „Revistă de teologie și spiritualitate ortodoxă”

Primul număr din anul 2018 al „Revistei de teologie și spiritualitate ortodoxă” Martyria, afirmă în anul centenar rolul Bisericii în păstrarea unității de neam prin activitatea și lucrarea domnitorilor mărturisitori și apărători ai valorilor creștine, a episcopilor, a monahilor și preoților cărturari, care și-au așezat numele, spre veșnică pomenire, pe frontispiciile ctitoriilor și în prefețele cărților tipărite în răstimpul introducerii limbii române în cult.

29 August 2018
  • Sfântul Ierarh Antim Ivireanul - paradigmă pentru românul contemporan înstrăinat

Sfântul Ierarh Antim Ivireanul constituie pentru noi românii, un simbol al renaşterii spirituale, culturale, monahale, dar şi un etalon al credinţei pe pământurile Munteniei şi Olteniei, un exemplu demn de urmat pentru societatea actuală, atât de mult supusă presiunilor secularizării, individualismului, precum şi marginalizării valorilor morale.

20 Septembrie 2018
  • Întemeierea Bibliotecii Mănăstirii Hurezi

„Ai întemeiat o bibliotecă demnă de văzut cu multă cheltuială, în mănăstirea cea frumoasă a Hurezilor, zidită de tine şi ai umplut-o cu cărţi felurite şi foarte de folos” – adresa doctorul Ioan Comnen în anul 1702, în prefaţa traducerii în greaca vulgară a „Tâlcului Evangheliilor”, aprecierile sale la adresa domnitorului.

22 August 2018
  • Biserica „Buna Vestire” - Oteșani

Pictura exterioară – marea artă a secolului al XVIII-lea

„Prin originalitatea rezolvărilor plastice, prin calitatea execuţiei, pictura murală a plaiurilor muntene e marea artă a secolului al XVIII-lea şi a primei jumătăţi a celui de al XIX-lea, care asigură perpetuarea unei structuri mentale şi vizuale demult împământenite, ancorate însă în noi realităţi” – Andrei Paleolog.

21 August 2018
  • „Brâncovenii”, spectacol la Casa de Cultură „Constantin Brâncoveanu” din Horezu

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 16 august 2018,  la Casa de Cultură „Constantin Brâncoveanu” din Horezu s-a desfășurat spectacolul  „Brâncovenii”.

16 August 2018
  • „Pre alt Constantin şi acum au rădicat, şi la nume şi la faptă asemenea cu acela”

Odată cu urcarea pe tronul Ţării Româneşti, Sfântul Constantin Brâncoveanu îşi asumă rolul de apărător al drepturilor şi intereselor naţionale în contextul luptelor de expansiune purtate între austrieci, turci şi ruşi, continuator al mişcării culturale şi ctitoriceşti a lui Matei Basarab şi Şerban Cantacuzino, dar şi  protector al Ortodoxiei în spaţiul balcanic, după modelul lui Neagoe Basarab, şi chiar al celei din Orient prin sprijinul masiv acordat patriarhilor Antiohiei şi Ierusalimului, sau georgienilor, la rugămintea Sfântului Mitropolit Antim.

16 August 2018
  • Ziua Imnului Naţional şi 170 ani de la prima intonare

Ziua de 29 iulie a fost proclamată prin Legea nr. 99/1998, Ziua Imnului Naţional al României – „Deşteaptă-te române!”, fiind simbol al unităţii Revoluţiei Române de la 1848.

29 Iulie 2018
  • „Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene”

Cu binecuvântarea și sub coordonarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Editura Praxis a apărut volumul Matericul mănăstirilor vâlcene. O incursiune în spațiul monahal feminin din mănăstirile vâlcene.

25 Iulie 2018
  • Ziua Drapelului Național al României

Ziua Drapelului Național al României a fost sărbătorită în municipiul Râmnicu-Vâlcea printr-o serie de manifestări religioase, militare și culturale.

26 Iunie 2018