Cultural

• Părintele Arhimandrit Veniamin Micle la ceas aniversar – 80 de ani

În data de 7 iulie, părintele arhimandrit Veniamin Micle împlinește venerabila vârstă de 80 de ani. În semn de recunoștință pentru slujirea depusă la altarul și amvonul bisericii Mănăstirii Bistrița mai bine de 25 de ani, Arhiepiscopia Râmnicului a organizat sâmbătă, 6 iulie, un eveniment omagial la ctitoria ocrotită de Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul.

6 Iulie 2019
  • Comemorarea Generalului Paul Teodorescu și a eroilor din Marină și Aviație la Mănăstirea Dintr-un Lemn

Generalul Paul Teodorescu, dar și militarii din Marină și Aviație, care și-au jertfit viața la datorie de-a lungul timpului, au fost comemorați sâmbătă, 29 iunie, la Mănăstirea Dintr-un Lemn, comuna Frâncești din județul Vâlcea, în cadrul unui ceremonial religios-militar. De asemenea, a fost marcată împlinirea a opt decenii de la consacrarea Mănăstirii Dintr-un Lemn drept locaș de închinare al marinarilor și aviatorilor.

29 Iunie 2019
  • Sarbătoarea Iei la Parohia Brezoi I

La sărbătoarea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, Parohia Brezoin I a organizat o serie de manifestări duhovnicești-culturale cu prilejul Zilei universale a iei.

24 Iunie 2019
  • Slujbă de pomenire a poetului Mihai Eminescu și recital din lirica eminesciană

Râmniceni, iubitori ai liricii eminesciene, au participat sâmbătă, 15 iunie, la bolnița Adormirea Maicii Domnului, la bustul poetului Mihai Eminescu și în sala Iosif Episcopul a Casei Sfântului Calinic ale Centrului Eparhial, la o serie de manifestări cultural-religioase, prilejuite de împlinirea a 130 de ani de la plecarea în Țara de peste Veac a poetului național Mihai Eminescu.

15 Iunie 2019
  • Recital din lirica Sfântului Simeon Noul Teolog la Centrul Eparhial de la Râmnic

Iubitori de cultură râmniceni au participat marți, 11 iunie, la manifestarea cultural-duhovnicească „Imnele iubirii – recital din lirica Sfântului Simeon Noul Teolog”. Evenimentul a fost găzduit de sala Iosif Episcopul a Casei Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, a Arhiepiscopiei Râmnicului.

11 Iunie 2019
  • Poetul Mihai Eminescu va fi omagiat la împlinirea a 130 de ani de la plecarea în Țara de peste Veac

Sâmbătă, 15 iunie 2019, Arhiepiscopia Râmnicului și Forumul Cultural al Râmnicului organizează o serie de manifestări duhovnicești-culturale, prilejuite de împlinirea a 130 de ani de la plecarea în Țara de peste Veac a poetului Mihai Eminescu.

10 Iunie 2019
  • Recital din lirica eminesciană la Râmnicu-Vâlcea

Râmnicenii sunt invitați să participe sâmbătă, 15 iunie, ora 10:30, în sala Iosif Episcopul a Casei Sfântului Calinic a Arhiepiscopia Râmnicului, un recital extraordinar din lirica eminesciană, susținut de actrița Lamia Beligan. Recitalul va fi acompaniat la pian de prof. Galina Nemțanu, oboi - Dorin Farcaș, chitară - pr. prof. dr. Siluan-Dumitru Scurtu. De asemenea, invitată la acest eveniment, pentru un moment artistic, este soprana Monica-Valentina Scurtu.

10 Iunie 2019
  • Invitație la recital din lirica Sfântului Simeon Noul Teolog

Arhiepiscopia Râmnicului invită râmnicenii marți, 11 iunie, ora 19:00, la manifestarea cultural-duhovnicească „Imnele iubirii” – recital din lirica Sfântului Simeon Noul Teolog.

6 Iunie 2019
  • „Dinu Săraru – voievod al cuvântului”

Cartea Jurnalul unui personaj controversat. Rememorări provocate de Vartan Arachelian, semnată de omul de cultură vâlcean Dinu Săraru, a fost lansată joi, 6 iunie, în sala de conferințe a Bibliotecii Județene Antim Ivireanul din municipiul Râmnicu-Vâlcea.

8 Iunie 2019
  • Spectacol cultural-artistic de Ziua Copilului la Arhiepiscopia Râmnicului

Arhiepiscopia Râmnicului a organizat sâmbătă, 1 iunie, cu prilejul sărbătoririi Zilei Internaționale a Copilului, un spectacol cultural-artistic. Manifestarea a fost susținută de membrii Corului de copii „Brevis” al Eparhiei, înființat și condus de pr. Siluan-Dumitru Scurtu, profesor la Seminarul Teologic Ortodox Sfântul Nicolae din Râmnicu-Vâlcea. Gazda evenimentului a fost sala „Iosif Episcopul” din Centrul cultural „Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica” al Eparhiei Râmnicului.

1 Iunie 2019
  • „Maica Domnului și misiunea Bisericii” tema celei de-a doua ediții a Simpozionului Național de Misiologie „Arhid. Prof. Univ. Dr. Petre I. David”

În zilele de 24-25 mai 2019, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, s-a desfășurat Simpozionul Național de Misiologie „Arhid. Prof. Univ. Dr. Petre I. David”. Evenimentele cultural-duhovnicești au debutat vineri, 24 mai, la biserica din satul natal al părintelui Petre I. David și au continuat sâmbătă, 25 mai, în cadrul sesiunii de comunicări susținute în Sala Iosif Episcopul a Casei Sfântul Ierarh Calinic.

25 Mai 2019
  • Ediția a II-a a Simpozionului Național de Misiologie „Arhid. Prof. Univ. Dr. Petre I. David” a debutat la Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Parohia Fometești

Ca în fiecare an, acest simpozion a debutat cu o serie de activități cultural-duhovnicești, ce s-au desfășurat la biserica ctitorită de Părintele David în satul natal, Fometești.

24 Mai 2019