Cultural

• Comemorarea a 75 de ani de la Confruntarea armată de la Cotul Donului – Stalingrad

Joi, 16 noiembrie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Varsanufie, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, a săvârșit slujba de pomenire a eroilor români care au luptat în Confruntarea armată de la Cotul Donului – Stalingrad.

16 Noiembrie 2017
  • Simpozionul „Armata, instituțiile publice și populația civilă din județul Vâlcea în anii Primului Război Mondial”

Cu prilejul sărbătorii a 66 de ani de la înființarea Serviciului Județean Vâlcea al Arhivelor Naționale și 186 de ani de existență a Arhivelor Naționale ale României, marți, 31 octombrie, la sediul instituției din Râmnicu-Vâlcea s-a desfășurat Simpozionul „Armata, instituțiile publice și populația civilă din județul Vâlcea în anii Primului Război Mondial”.

1 Noiembrie 2017
  • Activități culturale desfăşurate de Liga Femeilor Creştin Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 26-29 octombrie 2017, reprezentantele  Ligii Femeilor Creştin Ortodoxe Vâlcea au participat la manifestările cultural-spirituale dedicate cinstirii eroilor și mărturisitorilor români.

30 Octombrie 2017
  • O biserică-simbol în satul natal al Patriarhului Justinian

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Biserici Ortodoxe Române, cu prilejul târnosirii bisericii Mănăstirii Sfântul Mare Mucenic Gheorghe şi Binecredinciosul Împărat Justinian cel Mare din satul Suieşti, comuna Stăneşti, judeţul Vâlcea, duminică, 22 octombrie 2017

22 Octombrie 2017
  • Tabăra Internațională de pictură „Credință și Artă” în Arhiepiscopia Râmnicului

La inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, în contextul manifestărilor prilejuite de omagierea  iconarilor și pictorilor bisericești în acest an, au fost organizate numeroase evenimente cultural-duhovnicești: tabere de pictură, expoziții de icooane, pelerinaje la mănăstirile cu frescă și icoane brâncovenești sau cele realizate de pictori consacrați, între care poate fi amintit Gheorghe Tătărăscu.

28 Septembrie 2017
  • A XV-a Sesiune anuală de comunicări a Centrului de Studii Medievale şi Premoderne „Antim Ivireanul”

Duminică, 24 septembrie, Sala Iosif Episcopul a Casei Sfântul Ierarh Calinic  a găzduit cea de-a XV-a sesiune anuală de comunicări a Centrului de Studii Medievale şi Premoderne „Antim Ivireanul”. Sesiunea este organizată de Arhiepiscopia Râmnicului în parteneriat cu Fundația Culturală „Sfântul Antim Ivireanul”, Primăria Râmnicului, Biblioteca Județeană „Antim Ivireanul” Vâlcea, Seminarul Teologic „Sfântul Nicolae” și Forumul Cultural al Râmnicului.

24 Septembrie 2017
  • Așezarea bustului Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul în „capitala tiparului”

Reafirmând lucrarea culturală  săvârșită de către   în ținutul Olteniei de sub munte, prin care orașului Râmnicu-Vâlcea i-a fost conferit titlul de „capitală a tipografilor”, miercuri, 20 septembrie 2017, în fața Prefecturii Râmnicu-Vâlcea a fost așezat  bustul Păstorului Eparhiei Râmnicului din perioada 1705-1708, Sfântul Ierarh Martir Ivireanul.

18 Septembrie 2017
  • Concertul vocal-instrumental ,,De prin lume adunate ..." la Filarmonica „Ion Dumitrescu” din Râmnicu-Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă, 23 septembrie 2017, la Sala Filarmonicii ,,Ion Dumitrescu" din Râmnicu-Vâlcea a avut loc Concertul vocal-instrumental ,,De prin lume adunate ..." în interpretarea formației vocal-instrumentale a Arhiepiscopiei Râmnicului sub bagheta Arhid. Prof. Dr. Codruț-Dumitru Scurtu.

23 Septembrie 2017
  • Activități culturale ale Ligii Femeilor Creștin Ortodoxe

În perioada 9-10 septembrie 2017 o delegație a Asociației „Liga Femeilor Creștin Ortodoxe” a participat la Simpozionul național „Împărăteasa cerului și Mama noastră”, organizat de Societatea Femeilor Ortodoxe din Reghin la Parohia „Sfânta Treime” din localitate.

11 Septembrie 2017
  • Educația – sădirea iubirii dumnezeiești în sufletele copiilor

Cuvântul Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la începutul anului școlar 2017-2018

8 Septembrie 2017
  • Ziua Limbii Române – „liantul viu dintre credinţă, cuget şi simţire”

Sărbătorită începând cu anul 2013 în data de 31 august, Ziua Limbii Române constituie un prilej de celebrare și aprofundare a limbii materne și de recunoaștere a importanței sale ca element esențial în menținerea identității naționale, atât în țară, cât și în rândul comunităților românești din diaspora.

31 August 2017
  • Starețul Nicodim de la Mănăstirea Filoteu din Muntele Athos: Dumnezeu, prin iubirea Lui, ne face veşnici dacă Îl ascultăm

Înterviu cu Arhimandritul Nikodim, Starețul Sfintei Mănăstiri Filoteu din Muntele Athos, realizat de Arhim. Dr. Policarp Chițulescu și publicat în Revista Martyria,  numărul 2 din 2016.

14 Martie 2017