Donații

Cei care doresc să contribuie la repararea, restaurarea și întreținerea unitățile de cult din județul Vâlcea, mănăstiri și biserici construite de evlavioșii voievozi ai Țării Românești, precum și la activitățile culturale, social-filantropice și misionare desfășurate în județul Vâlcea de Sfânta Arhiepiscopie a Râmnicului, pot dona materiale de construcţie sau bani.

Fiecare să dea cum socotește cu inima sa, nu cu părere de rău sau din silă, căci Dumnezeu îl iubește pe cel ce dă cu voie bună (II Corinteni 9, 7).

Donații

Cont bancar: RO 04 RNCB 0263 0289 3177 0001
Deschis la Banca Comercială Română, Sucursala Râmnicu Vâlcea.

Cod Fiscal: 2574280

Cum puteţi ajuta fără să vă coste nimic ?

Prin numita Prevedere 2%, din Codul Fiscal, înfiinţată conform Ordonanţei 26/2000, contribuabilii persoane fizice au posibilitatea să direcţioneze până la 2% din impozitul pe venit către o entitate non-profit care funcţionează în conformitate cu Legea.

Prin intermediul Prevederii 2% se creează un mecanism prin care fiecare cetăţean poate decide modul în care sunt cheltuiţi 2% din impozitul său pe venit, direcţionând această sumă către o organizaţie neguvernamentală sau către o unitate de cult (parohie sau mănăstire).

Suma constituită de cei 2% nu reprezintă o sponsorizare, donaţie sau contribuţie, ci este o parte a bugetului de Stat care este direcţionată de către fiecare cetăţean în parte către o anumită unitate din sectorul neguvernamental și non-profit.

Cum se procedează?

Completaţi cu datele personale Formularul 230. Îl puteți descărca de AICI.

În partea finală a formularului se trec datele fiscale ale Sfintei Arhiepiscopii a Râmnicului, după cum urmează:

Denumire entitate nonprofit/unitate de cult:  Arhiepiscopia Râmnicului.

Cont bancar (IBAN):                       RO 04 RNCB 0263 0289 3177 0001.

Cod de Identificare Fiscală:           2574280.

Formularul completat şi semnat se depune/trimite la Administraţia Financiară teritorială.

Nu trebuie să calculaţi dumneavoastră cei 2%. Aceasta este datoria Administraţiei Financiare.