Social

• Acţiuni sociale desfăşurate de Liga Femeilor Creştin-Ortodoxe din Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, miercuri, 19 iulie, la Centrul de recuperare şi reabilitare neuropsihică Măciuca, reprezentanţii proiectului „Iubirea de aproapele meu” au donat bunuri constând în lenjerii de pat și îmbrăcăminte. Acțiunea s-a desfăşurat sub genericul „Un dar, o rază de speranță''. Manifestarea a fost organizată de Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea în colaborare cu Liga Femeilor Creştin Ortodoxe Vâlcea și Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Vâlcea.

20 Iulie 2017
  • Activități sociale desfășurate de Liga Femeilor Creștin Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi ,13 iulie 2017, în cadrul parteneriatelor desfășurate cu Liga Femeilor Creștin Ortodoxe,  Clubul de Presă Valea-Jiului, a donat Serviciul de Urgenţă  a Spitalului din Râmnicu-Vălcea, materiale sanitare și de igienă. „A fost darul nostru pentru partenerii din proiectul Iubirea de aproapele meu care au fost în Valea-Jiului la începutul luni iulie”, a precizat doamna Angella Dumitraşcu, jurnalist.

17 Iulie 2017
  • Persoanele de la Spitalul de psihiatrie Drăgoiești au primit daruri din partea Arhiepiscopiei Râmnicului

Vineri, 14 iulie 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, a fost organizată o nouă activitate social-filantropică la Spitalul de psihiatrie Drăgoiești.

15 Iulie 2017
  • Activități sociale la Centrul de recuperare și reabilitare neuropshiatrică Băbeni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, vineri, 7 iulie, au fost vizitați beneficiarii Centrului de recuperare și reabilitare neuropshiatrică Băbeni.

8 Iulie 2017
  • Copiii de la Centrul de zi „Sfânta Muceniță Sofia” și de la Centrul de zi „Iustinian Patriarhul” din Arhiepiscopia Bucureștilor, pelerini în ținutul Olteniei de sub munte

Aflați în vacanță, 40 de copii de la Centrul de zi „Sfânta Muceniță Sofia” și de la Centrul de zi „Iustinian Patriarhul” din cadrul Arhiepiscopiei Bucureștilor s-au bucurat în perioada 5 - 6 iulie 2017 de un pelerinaj în Arhiepiscopia Râmnicului.

6 Iulie 2017
  • Acţiuni sociale desfăşurate de Liga Femeilor Creştin Ortodoxe

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă 1 iulie 2017, la Căminul de Vârstici din Lupeni, a avut  loc manifestarea „În lacrima iubirii inimile nu plâng niciodată”. Acțiunea  a fost organizata de jurnalista  Angella Dumitrașcu, reprezentanta Clubului de Presă Valea Jiului,  în parteneriat cu Liga Femeilor Creștin Ortodoxe Vâlcea reprezentată de Zenovia Zamfir, Asociația Rusidava Culturala din Drăgășani și a cuprins alocuțiuni, momente artistice susținute de invitați.

2 Iulie 2017
  • Liga Femeilor Creştin-Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului - întâlnire de lucru la Mănăstirea Ostrov

Cu binecuvântarea Înalpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, pentru a fi mai aproape de cei aflaţi în nevoi şi suferinţa de pe cuprinsul Eparhiei Râmnicului, membrele Ligii au decis să deschidă puncte de lucru ale Asociaţiei în principalele oraşe ale judetului Vâlcea, prin implicarea doamnelor cu suflet mare care doresc să sprijine acţiunile aflate în derulare.

30 Iunie 2017
  • Proiectul social-filantropic ,,Pe urmele Sfinților” la Parohia Bercioiu

Cu binecuvantarea Înaltpresfințitului Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului, la Parohia Bercioiu din Protopopiatul Călimănești, s-a desfășurat Proiectul social-filantropic ,,Pe urmele Sfinților”.

27 Iunie 2017
  • Copiii din Complexul familial pentru recuperarea copilului cu dizabilități Goranu au primit daruri din partea Arhiepiscopiei Râmnicului

Luni, 26 iunie, beneficiarii Complexului  familial pentru recuperarea copilului cu dizabilități Goranu au primit daruri constând în obiecte de îmbrăcăminte și încălțăminte precum și dulciuri, din partea Arhiepiscopiei Râmnicului în colaborare cu Parohia Goranu.

27 Iunie 2017
  • Acţiuni sociale desfăşurate de Liga Femeilor Creştin Ortodoxe

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în data de 22 iunie 2017,  reprezentantele Ligii Femeilor Creștin Ortodoxe Vâlcea, în cadrul proiectului „Iubirea de aproapele meu”, au vizitat Centrul maternal Troianu. Pe lângă daruri, membrele Ligii au inițiat o serie de dialoguri cu tinerele mămici privind creșterea și educarea copiilor.

22 Iunie 2017
  • Activități sociale desfășurate de Liga Femeilor Creștin Ortodoxe

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioda 11-12 iunie 2017, reprezentantele Ligii Femeilor Creștin Ortodoxe Vâlcea, în cadrul proiectului „Iubirea de aproapele meu”, au onorat invitația de a vizita Fundaţia „Sfântul Sava” din Buzău pentru a continua legăturile de colaborare și prietenie ce s-au înfiripat în vara anului 2009 în tabăra pentru copii de la Bisoca.

13 Iunie 2017
  • Activități sociale la Parohia „Toți Sfinții”

Sărbătoririi hramului Bisericii Toți Sfinții din Râmnicu-Vâlcea, i-au fost alăturate o serie de activități cu caracter social-filantropic care s-au desfășurat în săptămâna premergătoare.

9 Iunie 2017