Social

• Activități sociale desfășurate de Liga Femeilor Creștin Ortodoxe

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, membrele Ligii Femeilor Crestine Ortodoxe au oferit în ziua praznicului Nașterii Maicii Domnului 50 de porții cu mâncare persoanelor cu posibilități materiale reduse aflate în evidența asociației.

11 Septembrie 2018
  • Tabăra „Licăr de lumină în suflet de copil”

Cu binecuvantarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 26-29 august s-a desfășurat la Mănăstirea Turnu tabăra „Licăr de lumină în suflet de copil”.

1 Septembrie 2018
  • Acţiuni sociale desfăşurate de Liga Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marţi, 28 august, reprezentantele proiectului „Iubirea de aproapele meu” au vizitat Centrul de îngrijire şi Asistenţă Milcoiu.

29 August 2018
  • Daruri pentru familii sărace

Miercuri,  29 august, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului, la Parohia Văleni, comuna Zătreni, din Protopopiatul Horezu, s-au desfășurat noi activități social-filantropice. Părintele Vasile Marius Tomescu a oferit  alimente  unor familii sărace.

29 August 2018
  • Activități duhovnicești și sociale în Parohia Valea Bisericii

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Valea Bisericii-Orlești din Protoieria Drăgășani a desfășurat mai multe activități duhovnicești, catehetice și social-filantropice.

15 August 2018
  • Activități sociale la centrele de recuperare a tinerilor și persoanelor adulte cu afecțiuni neuropsihiatrice din Băbeni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 9 august, beneficiarii centrelor de recuperare a tinerilor și persoanelor adulte cu afecțiuni neuropsihiatrice din Băbeni au fost vizitați de un grup de preoți din Protoieria Râmnicu-Vâlcea și membri ai Grupului catehetic Sfântul Ioan Botezătorul, coordonat de către părintele protoiereu Nicolae Preoteasa.

10 August 2018
  • Acţiuni sociale desfăşurate de Liga Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marţi 7 august, la Centrul de Îngrijire şi Asistenţă Socială Lungeşti s-a desfăşurat manifestarea „Clipe de bucurie, muzică şi poezie”, în cadrul proiectului „Iubirea de aproapele meu”.

8 August 2018
  • Activități filantropice la Parohia Valea Bisericii, Orlești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin îndrumarea Sectorului social-filantropic al Arhiepiscopiei, în perioada Postului Adormirii Maicii Domnului, Parohia Valea Bisericii-Orlești din Protopopiatul Drăgășani desfășoară o serie de activități filantropice și duhovnicești.

7 August 2018
  • Acţiuni social- culturale desfăşurate de Liga Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Liga Femeilor Creştin-Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului desfăşoară proiectul Pe urmele Doamnei Maria Brâncoveanu

6 August 2018
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a sfințit cantina socială a Protopopiatului Horezu

Marți, 31 iulie 2018, s-a sfințit și inaugurat Cantina Socială „Avraam, primitorul de străini” a Protopopiatului Horezu. Acest așezământ social oferă hrană gratuit (o masă pe zi), de luni până vineri, la 25 de beneficiari.

31 Iulie 2018
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a sfințit noul cabinet medical social din cadrul Centrului Eparhial

Vineri, 27 iulie, a fost sfințit Cabinetul medical social „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon” din cadrul  Centrului Eparhial.

27 Iulie 2018
  • Acţiuni social-culturale desfăşurate de Liga Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 23 iulie, la Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul'' Vâlcea s-a desfăşurat acţiunea „Micul jurnalist''.

24 Iulie 2018