Social

• Noi activități la Centrul de zi „Dreptul Simeon”

În data de 18 mai, în Parohia Târg Horezu, membrii Centrului de zi „Dreptul Simeon” s-au reîntâlnit la biserica parohială „Nașterea Maicii Domnului” unde părintele Constantin Vulpe a susținut o cateheză despre contribuția Bisericii Ortodoxe la făurirea Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918.

19 Mai 2018
  • Activităţi sociale desfăşurate de Liga Femeilor Creştin Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă 5 mai 2018, la Biserica „Sfântul Dumitru“ din Râmnicu Vâlcea, prin implicarea membrelor Ligii Femeilor Creştin Ortodoxe Vâlcea un prunc a primit Taina Sfântului Botez. Au fost alături de copilaş părintele Victor Barbu, doamna Maria Păun, doamna Carmen Maria Olescu, membrele Ligii,oameni simpli care au dorit să fie alături la acest eveniment. Botezul a fost încă o mărturie a lucrării tainice a Maicii Domnului prin oameni.

8 Mai 2018
  • „Sastipen le rromenqe - Sănătatea rromilor”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie,  Părintele Nicolae Dorin Buda, inspector coordonator al Biroului Eparhial de Catehizare a rromilor, a organizat în data de 26 aprilie, o întâlnire la Parohia Sfântul Gheorghe din Drăgășani.

26 Aprilie 2018
  • Acţiuni sociale desfăşurate de Liga Femeilor Creştine Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă 14 aprilie 2018, Liga Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea a organizat acţiunea „Lumină din lumină, în suflet de copil” în cadrul proiectului „Copilăria, bucuria tuturor”, derulat împreună cu Arhiepiscopia Râmnicului, DGASPC Vâlcea şi Asociaţia pentru copii şi bătrâni „Sf. Hristofor”.

16 Aprilie 2018
  • Activități sociale ale Biroului de Catehizare a rromilor

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în data de 6 aprilie, s-au continuat acțiunile social-filantropice inițiate de către Pr. Nicolae Dorin Buda, inspector coordonator al  Biroului Eparhialde Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului, în parteneriat cu Parohia „Toți Sfinții” din Râmnicu-Vâlcea, prin care au fost dăruite haine și alimente, donate de către enoriașii parohiei, familiilor de rromi din localitatea Ionești şi Lungeşti.

La această acțiune a participat și liderul județean al rromilor, domnul Alexandru Diamant.

6 Aprilie 2018

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada ce precede Sărbătoarea Învierii Domnului, membrele voluntare ale Ligii Femeilor Creştin Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului au pregătit, ca în fiecare an, peste 200 pachete cu alimente pentru familiile aflate în evidenţa Asociaţiei, în cadrul proiectului „De sărbători nu sunteţi singuri”.

5 Aprilie 2018
  • Activități filantropice la Spitalul de Psihiatrie din Drăgoești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, sub îndrumarea Sectorului Social - Filantropic, Protoieria Râmnicu-Vâlcea împreună cu reprezentanții Consiliului elevilor de la Seminarul Teologic „Sfântul Nicolae” și ai Centrului Catehetic al Parohiei Sfântul Ioan Botezătorul, au organizat în data de 29 martie o nouă activitate social - filantropică la Spitalul de Psihiatrie din Drăgoești.

• Acţiuni sociale desfăşurate de Liga Femeilor Creştin Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 29 martie, la Centru Plasament Copii Băbeni „Casa Pinochio” s-a desfăşurat acţiunea socială „Iubire, credinţă,lumină în suflet de copil”.

• Întâlnire de lucru a Ligii Femeilor Creştin Ortodoxe din Vâlcea

Joi, 29 martie, la Biblioteca Judeţeană „Antim Ivirenul” Vâlcea, s-a desfăşurat sedinţa lunară a Ligii, în cadrul căreia a fost prezentat raportul de activitate pentru luna în curs şi programul de acţiuni pentru luna aprilie. Membrele Ligii s-au organizat pentru pregătirea pachetelor cu alimente ce urmează să fie oferite familiilor din evidenţa Asociaţiei, cu ocazia Sfintelor Paşti.

29 Martie 2018
  • Noi activități social-filantropice

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, sub îndrumarea Sectorului Social - Filantropic, Protoieria Râmnicu-Vâlcea împreună cu reprezentanții Consiliului elevilor de la Seminarul Teologic „Sfântul Nicolae” și ai Centrului Catehetic al Parohiei Sfântul Ioan Botezătorul, au organizat în data de 29 martie o nouă activitate social - filantropică.

30 Martie 2018
  • Să-i îngrijim pe cei bolnavi!

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului și prin îndrumarea Sectorului Social-Filantropic al Arhiepiscopiei, parohiile Blejani-Scundu și Valea Bisericii-Orlești din Protopopiatul Drăgășani, alături de parohia Băbeni din Protopopiatul Râmnicu Vâlcea au organizat proiectul pastoral-filantropic Să-i îngrijim pe cei bolnavi, în cea de-a cincea săptămână din Postul Mare, la Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică nr. 2, Băbeni.

30 Martie 2018
  • Manifestări sociale desfăşurate de Liga Femeilor Creştine Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, duminică, 25 martie, ziua de prăznuire a Bunei Vestiri, membrele Ligii Femeilor Creştine Ortodoxe au cinstit-o pe Maica Domnului prin organizarea acţiunii „Ziua mamei creştine”.

26 Martie 2018