Social

• Tabără socială la Mănăstirea Sfântul Ioan Iacob

Mănăstirea Sfântul Ioan Iacob a organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, o tabără socială pentru 17 copii proveniți din familii cu probleme financiare, din parohiile Câineni I și Robești-Balota, Protopopiatul Călimănești.

13 Iulie 2018
  • Activități sociale desfășurate de Liga Femeilor Creștine Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 12 iulie 2018, la Centrul de Îngrijire şi Asistenţă Bistriţa, din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială şi Protecţia Copilului Vâlcea s-a desfăşurat manifestarea „Stropi de lumină, muzică şi poezie”, în cadrul proiectului „Iubirea de aproapele meu”.

13 Iulie 2018
  • Activități catehetice la Centrul de zi „Dreptul Simeon” din Horezu

Membrii Centrului de zi „Dreptul Simeon”, organizat la Parohia Târg Horezu, au participat la activitățile catehetice susținute de către părintele Constantin Dorel Vulpe.

3 Iulie 2018
  • Haine și alimente pentru familii sărace

Duminică, 1 iulie, părintele Constantin Șandru de la parohia Mateești II, Protopopiatul Horezu, împreună cu părintele Ion-Liviu Popescu de la Parohia Boghia din Protopopiatul Drăgășani, au împărțit alimente și haine famililor nevoiașe cu mai mulți copii.

4 Iulie 2018
  • Acţiuni sociale desfăşurate de Liga Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marţi, 3 iulie, la Centrul Medico-Social Lădeşti s-a desfăşurat proiectul „Iubirea de aproapele meu”.

3 Iulie 2018
  • Activități sociale în Parohia Călimănești II

Cu binecuvântarea  Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul  Râmnicului, la inițiativa preoților Petre Iulian Lixandra și Efrem Ovidiu Stanciu, în Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel au fost împărțite alimente vârstnicilor, bolnavilor și copiilor ce provin din familiile defavorizate ale Parohiei Călimănești II.

30 Iunie 2018
  • Activități duhovnicești și filantropice la Căminul de bătrâni „Sfântul Nicolae” din Ionești

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în data de 27 iunie au fost desfășurate o serie de activități duhovnicești și filantropice la Căminul de bătrâni ,,Sfântul Nicolae” din Parohia Ionesti II.

27 Iunie 2018
  • Activități sociale în Protopopiatul Horezu

La Parohia Văleni, comuna Zătreni, din Protopopiatul Horezu, părintele  Vasile Marius Tomescu derulează proiectul social filantropic „Aproape de cei în suferință”.

25 Iunie 2018
  • Acţiuni sociale desfăşurate de Liga Femeilor Creştin Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, vineri, 22 iunie 2018, la Centrul pentru Persoane Vârstnice „Nicolae Bălcescu”, din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copului Vâlcea s-a desfăşurat manifestarea „Credinţă, speranţă şi iubire”.

25 Iunie 2018
  • Acţiuni sociale desfăşurate de Liga Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 4 iunie, la Centrul de Plasament „Ana” s-a desfăşurat manifestarea „În lumea copiilor cu cântec, dans şi bucurii”.

6 Iunie 2018
  • Activități sociale desfășurate de Liga Femeilor Creștine Ortodoxe Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă, 2 iunie, la Casa de Copii „Pinocchio'' din Băbeni s-a desfăşurat activitatea „Iubire şi purtare de grijă faţă de copii”, organizată de Liga Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea şi Filiala Călimăneşti, Biblioteca Judeţeană Antim Ivirenul Vâlcea, Şcoala Gimnazială din Berislăveşti în colaborare cu D.G.A.S.P.C.Vâlcea.

4 Iunie 2018
  • Protopopiatul Horezu a oferit daruri tinerilor de la Școală Specială Bistrița

Preoții din Protoieria Horezu au oferit daruri copiilor de la Școală Speciala Bistrița din localitatea Costești cu ocazia zilei de 1 iunie, Ziua Internațională a Copilului.

1 Iunie 2018