Social

• Alimente pentru cei săraci

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Adormirea Maicii Domnului din municipiul Dragasani a împărțit daruri de alimente persoanelor sărace, vârstnice și aflate în singurătate.

28 Decembrie 2018
  • Parohia Călimănești II a oferit sprijin familiilor defavorizate

Cu binecuvântarea  Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul  Râmnicului, la inițiativa preoților Petre Iulian Lixandra și Efrem Ovidiu Stanciu, cu sprijinul membrilor Consiliului Parohial și al Comitetului Parohial, au fost împărțite alimente vârstnicilor, bolnavilor și copiilor ce provin din familiile defavorizate ale Parohiei Călimănești II.

29 Decembrie 2018
  • Acțiune socială la Centrul de Îngrijire şi Asistenţă Socială din Lungești

Vineri, 28 decembrie, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, reprezentanții Asociaţiei Codrii Mamului - Fumureni au oferit Centrului de Îngrijire şi Asistenţă Socială din comuna Lungeşti, cu sprijinul Scat Sistem Sa, material de curățenie, îmbrăcăminte și dulciuri.

28 Decembrie 2018
  • Colinde și daruri oferite de preoți și de credincioși la Spitalul Județean Vâlcea: Colindul sfânt și bun

În ajunul praznicului Nașterii Domnului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, preoți și credincioși vâlceni au colindat și au oferit daruri bolnavilor, aparținătorilor acestora și personalului medical din Spitalul Județean Vâlcea.

24 Decembrie 2018
  • Prețuire, dragoste și ajutor pentru bătrâni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, părintele Gabriel Vasile Neagoe a oferit ajutoare bătrânilor din parohie.

„Mulți bătrâni așteaptă, astăzi, să le întindem o mână de ajutor și să le oferim prețuirea, dragostea și ajutorul de care au mare nevoie’, a subliniat , părintele Gabriel.

• Sprijin pentru familii sărace

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului, Parohia Ionești II a derulat proiectul ,,Liturghia faptelor bune”, prin care părintele Constantin Cătălin Diaconu a împărțit alimente, haine și dulciuri unor familii cu mulți copii.

21 Decembrie 2018
  • „Colinde, colinde...vestiți și dăruiți!”

Cu binecuvăntarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Protoieria Drăgășani, în săptămâna premergătoare Praznicului Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos au fost desfășurate activități culturale și filantropice.

22 Decembrie 2018
  • Daruri pentru bătrânii de la Centrul de Zi Crețeni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Protoieria Drăgășani a împărțit daruri de alimente și bătrânilor din Centrul de Zi Crețeni.

22 Decembrie 2018
  • Arhiepiscopia Râmnicului a oferit daruri copiilor din centrele de plasament

Vineri, 21 decembrie, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, domnul consilier Silviu Marian Dumitrașcu împreună cu câțiva părinți de la Centrul Eparhial au oferit daruri copiilor din centrele de plasament.

21 Decembrie 2018
  • Parohia Călimănești II a oferit daruri bolnavilor de la Centrul de recuperare și reabilitare neuropsihiatrică Băbeni

În apropierea Sărbătorii Nașterii Domnului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, în Arhiepiscopia Râmnicului s-au desfășurat mai multe activități social-filantropice prin care au fost oferite ajutoare materiale familiilor care se confruntă cu sărăcia, bolnavilor și persoanelor aflate în centrele de îngrijire.

20 Decembrie 2018
  • Sprijin din partea Asociației Femeilor Creștine Ortodoxe pentru familii sărace

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți, 18 decembrie, în Sala „Iosif Episcopul” a Casei „Sfântul Ierarh Calinic” s-a desfășurat proiectul anual de Crăciun al Ligii Femeilor Crestine Ortodoxe.

18 Decembrie 2018
  • Parohia Căzăneşti a oferit daruri bătrânilor de la Centrul Medico-Social Lădeşti în cadrul proiectului social „Solidaritate şi căldură pentru bătrâni"

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marţi, 18 decembrie, părintele Mihai Florian Popescu împreună cu enoriașii Parohiei Căzănești din Protoieria Râmnicu-Vâlcea au oferit daruri batrânilor din Centrul Medico-Social Lădeşti.

19 Decembrie 2018