Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a slujit la hramul Mănăstirii Lainici

7 August 2017 / Știri din țară

Duminică, 6 august, la praznicul Schimbării la Faţă a Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit la Mănăstirea Lainici, cu prilejul sărbătoririi hramului acesteia.

Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de un sobor de arhierei în frunte cu Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei.  Din soborul de ierarhi au făcut parte Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor şi Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop-vicar al Episcopiei Aradului.

Cuvântul de învățătură al Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Irineu a subliniat că „darul vederii ne este dat de Dumnezeu ca să vedem lumina cerească a Preasfintei Treimi, întipărită în fiecare dintre noi. Prin urmare, vom putea vedea şi noi Schimbarea la Faţă, dacă ne vom ridica la înălţime. Sfinţii Părinţi, sfinţii isihaşti, cei care se îndeletniceau cu «rugăciunea inimii», cum au fost Sfântul Cuvios Irodion, Sfântul Ierarh Calinic şi alţii, au văzut Slava cerească pentru că, odată ce s-au detaşat de lucrurile pământeşti, au lepădat grija cea lumească, trecând dintr-o stare obişnuită a tuturor oamenilor, la starea duhovnicească, prin Harul Duhului Sfânt. De aceea, Duhul lui Dumnezeu pe cei care îi atinge lumina cerească, aripa ei mântuitoare, îi cheamă la rugăciune, la meditaţie şi la contemplare, aşa cum noi venim la această sfântă mănăstire, unde este aprins focul duhovnicesc, pentru părinţii de aici, cât şi pentru cei care vin să se roage. Aşadar, să venim la Sfânta Biserică şi să plecăm de aici «schimbaţi», căci aceasta este dorinţa Mântuitorului Iisus Hristos. Dacă ne apropiem de El, trebuie să nu stingem Duhul, să nu întunecăm faţa noastră duhovnicească!”, i-a îndemnat Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit pe credincioșii și pelerinii prezenți la sărbătoarea mănăstirii.

Tot cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a dăruit din partea Mănăstirii Lainici o părticică din moaştele Sfântului Iridon pentru Biserica „Naşterea Maicii Domnului” – Iosefin din Timişoara, reprezentată de pr. dr. Ionel Popescu, parohul sfântului locaş şi vicar administrativ în cadrul Mitropoliei Banatului, iar o altă raclă cu părticele din moaştele sfântului au fost dăruite, spre a fi așezate spre binecuvântarea creştinilor ortodocşi ai Parohiei Sfântul Irodion din Spania, după cum menționează mitropoliaolteniei.ro.