IPS Varsanufie

• Învierea Domnului – părtășia la iubirea cea veșnică a lui Dumnezeu

Preacuviosului cin monahal, preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din cuprinsul
    Arhiepiscopiei Râmnicului,
    Har, milă și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh,
    iar de la noi părintești binecuvântări!

Hristos a înviat!

Dar Dumnezeu, bogat fiind în milă,

pentru multa Sa iubire cu care ne-a iubit,

pe noi cei ce eram morţi prin greşelile noastre,

23 Aprilie 2019
  • Slujire arhierească și pelerinaj de Florii în municipiul Horezu

În Duminica a VI-a din Postul Mare (a Floriilor), 21 aprilie, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Nașterea Maicii Domnului a Parohiei Târg Horezu din municipiul Horezu. La finalul slujbei, a avut loc procesiunea de la acest locaș de cult spre monumentul istoric eclesiastic cu hramul Intrarea în biserică a Maicii Domnului.

21 Aprilie 2019
  • Pelerinaj de Florii în municipiul Drăgășani

Clerici și credincioși de la parohiile din cuprinsul Protopopiatul Drăgășani au participat sâmbătă, 20 aprilie, la tradiționalul Pelerinaj de Florii. Procesiunea a fost condusă de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

20 Aprilie 2019
  • Slujire arhierească la Mănăstirea Bistrița

În Duminica a V-a din Sfântul și Marele Post al Paștilor, a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, 14 aprilie, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit la Mănăstirea Bistrița, din comuna Costești, Protoieria Horezu.

14 Aprilie 2019
  • Prăznuirea Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea

Credincioși râmniceni au participat joi, 11 aprilie, la sărbătorirea ocrotitorului Eparhiei și al Catedralei Arhiepiscopale din municipiul Râmnicu-Vâlcea, Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, episcopul Râmnicului. Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

11 Aprilie 2019
  • Cinci ani de la trecerea la Domnul a arhiepiscopului Gherasim Cristea

Vrednicul de pomenire arhiepiscop Gherasim Cristea a fost pomenit sâmbătă, 6 aprilie, la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea. Sfânta Liturghie și slujba Parastasului au fost săvârșite de către Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

6 Aprilie 2019
  • Slujire arhierească în Parohia Ioneștii Govorei

În duminica a 3-a din Post (a Sfintei Cruci),  Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Sfântul Ierarh Nicolae a Parohiei Ioneștii Govorei, comuna Ionești, Protoieria Drăgășani.

31 Martie 2019
  • Hramul Paraclisului Arhiepiscopal Buna Vestire din Râmnicu-Vâlcea

Sute de credincioși din municipiul Râmnicu-Vâlcea au participat luni, 25 martie, la sărbătorirea hramului Paraclisului Arhiepiscopal Buna Vestire. În ziua hramului, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur unită cu Vecernia.

25 Martie 2019
  • Slujire arhierească în Parohia Oteșani

În Duminica a doua din Postul Sfintelor Paști (a Sfântului Ierarh Grigorie Palama), 24 martie, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica Buna Vestire a Parohiei Oteșani, Protopopiatul Horezu.

24 Martie 2019
  • Sărbătorirea Duminicii Ortodoxiei la Catedrala Arhiepiscopală

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit duminică, 17 martie, Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea.

17 Martie 2019
  • „Pocăința aduce în inima și mintea noastră dorința de a ne uni cu Hristos”

„În această perioadă de pocăință suntem datori să cugetăm mai mult la cele pe care le-am săvârșit și care ne separă de Dumnezeu, pentru ca, astfel, să ne curățim simțirile și să ne unim cu Hristos”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului. Înaltpreasfinția Sa a citit miercuri, 13 martie, cea de-a treia parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, în cadrul Pavecerniței Mari, săvârșită la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea.

13 Martie 2019
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a săvârșit Liturghia Darurilor înainte sfințite, la Catedrala Arhiepiscopală

În a treia zi a primei săptămâni din Postul Sfintelor Paști, miercuri, 13 martie, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte sfințite la altarul Catedralei Arhiepiscopale Sfântul Ierarh Nicolae  din municipiul Râmnicu-Vâlcea. Înaltpreasfinția Sa a fost înconjurat de soborul de preoți și diaconi al Catedralei.

13 Martie 2019