IPS Varsanufie

• Hramul Mănăstirii Cozia

Numeroși pelerini din întreaga țară au participat luni, 17 iunie, la hramul bisericii Sfânta Treime a Mănăstirii Cozia, ctitoria voievodului Mircea cel Mare din stațiunea vâlceană Călimănești-Căciulata. Sfânta Liturghie a fost săvârșită în Altarul de vară de către Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi.

17 Iunie 2019
  • Sărbătorirea Cincizecimii la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea

Biserica Ortodoxă a sărbătorit în Duminica a opta după Paști, 16 iunie, praznicul Pogorârii Duhului Sfânt, cunoscut în popor și ca Cincizecimea sau Rusaliile. La Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

16 Iunie 2019
  • Mărturisirea dreaptă a credinței și rugăciunea, temelii ale Bisericii

În Duminica a șaptea după Paști (a Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic), Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din Râmnicu-Vâlcea

9 Iunie 2019
  • „Dinu Săraru – voievod al cuvântului”

Cartea Jurnalul unui personaj controversat. Rememorări provocate de Vartan Arachelian, semnată de omul de cultură vâlcean Dinu Săraru, a fost lansată joi, 6 iunie, în sala de conferințe a Bibliotecii Județene Antim Ivireanul din municipiul Râmnicu-Vâlcea.

8 Iunie 2019
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, aniversează cinci ani de la întronizare

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie împlinește sâmbătă, 8 iunie 2019, cinci ani de la întronizarea ca Arhiepiscop al Râmnicului. Cu acest prilej, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a transmis un mesaj de felicitare.

7 Iunie 2019
  • Pomenirea eroilor neamului românesc la Cimitirul „Cetățuia” din Râmnicu-Vâlcea

În ziua praznicului Înălţării Domnului, la Cimitirul Eroilor „Cetățuia” din municipiul Râmnicu-Vâlcea a avut loc o ceremonie religioasă și militară pentru comemorarea eroilor neamului românesc.

6 Iunie 2019
  • Hramul Parohiei Înălțarea Domnului – Ostroveni din Râmnicu-Vâlcea

În ziua praznicului Înălțării Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica Parohiei Înălțarea Domnului – Ostroveni din municipiul Râmnicu-Vâlcea.

6 Iunie 2019
  • Indiferența duce la orbirea sufletească

„Păcatul, atunci când pătrunde în lăuntrul omului și este repetat, sufletul lui este cuprins de nepăsare, care naște nesimțirea duhovnicească și cauzează ruperea legăturii harului cu Dumnezeu”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului. Înaltpreasfinția Sa a săvârșit duminică, 2 iunie, Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea.

2 Iunie 2019
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie: „Întâlnirea acestei femei cu Mântuitorul a fost covârșitoare, încât aceasta și-a schimbat viața și a devenit mărturisitoare”

„Evanghelia ne arată cât de importantă este ascultarea de Cuvântul lui Dumnezeu și ne învață că trebuie să și împlinim voia Sa”, a arătat Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, duminică, 26 mai, la Parohia Racovița din Protopopiatul Călimănești.

26 Mai 2019
  • Ediția a II-a a Simpozionului Național de Misiologie „Arhid. Prof. Univ. Dr. Petre I. David” a debutat la Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Parohia Fometești

Ca în fiecare an, acest simpozion a debutat cu o serie de activități cultural-duhovnicești, ce s-au desfășurat la biserica ctitorită de Părintele David în satul natal, Fometești.

24 Mai 2019
  • Ședință festivă și manifestări culturale cu prilejul aniversării a 631 de ani de la atestarea documentară a municipiului Râmnicu-Vâlcea

Sărbătorirea a 631 de ani de la atestarea documentară a municipiului Râmnicu-Vâlcea a prilejuit organizarea unor ample evenimente culturale la care au participat locuitori ai urbei de sub poalele Capelei, alături de autoritățile de stat și locale.

20 Mai 2019
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie: „Evanghelia ne învață să avem răbdare și nădejde în ajutorul Preasfintei Treimi, pentru că cel care va răbda, acela va primi binecuvântarea și ajutorul lui Dumnezeu”

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie în Duminica a patra după Paști, 19 mai, la Catedrala Arhiepiscopală  Sfântul Ierarh Nicolae din Râmnicu-Vâlcea.

19 Mai 2019