IPS Varsanufie

• Slujire arhierească în Parohia Chiciora, Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit duminică, 18 august, în biserica Intrarea în biserică a Maicii Domnului a Parohiei Chiciora, comuna Păușești-Măglași, Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.

18 August 2019
  • Hramul de vară al Mănăstirii Hurezi

În ziua prăznuirii Sfinților Martiri Brâncoveni: Constantin Voievod cu cei patru fii ai săi: Constantin, Ștefan, Radu și Matei, și sfetnicul Ianache, Mănăstirea Hurezi, cea mai de seamă ctitorie brâncovenească, se îmbracă în haine de sărbătoare. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de un sobor de 6 ierarhi, condus de Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Craiovei și Mitropolit al Olteniei.

16 August 2019
  • Hramul istoric al Mănăstirii Bistriţa

De sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, 15 august, obştea Mănăstirii Bistriţa din satul Bistriţa, comuna Costeşti, a serbat hramul istoric al așezământului monahal. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

15 August 2019
  • Slujire arhierească în Parohia Ușurei 1, Protoieria Drăgășani

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit duminică, 11 august, în biserica Parohiei Ușurei 1, cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, comuna Șușani, Protoieria Drăgășani.

11 August 2019
  • O nouă icoană a Maicii Domnului a fost așezată spre cinstire în Arhiepiscopia Râmnicului

Monahi, monahii și numeroși pelerini au participat în seara zilei de joi, 8 august, spre dimineața zilei următoare la slujba Privegherii, săvârșită la Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului – Vârful lui Roman. În cadrul slujbei a fost așezată spre cinstire permanentă în biserica mănăstirii o copie a icoanei Maicii Domnului „Povățuitoarea” sau „Hodighitria”. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

9 August 2019
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a slujit la hramul Mănăstirii Lainici

În fiecare an, ziua de 6 august rememorează evenimentul descoperirii slavei dumnezeiești a Mântuitorului Hristos în fața ucenicilor, moment petrecut pe Muntele Taborului cu câteva zile înainte de răstignirea pe cruce. Este deja o tradiție ca în această zi Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, să săvârșească Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Mănăstirea Lainici din județul Gorj.

7 August 2019
  • Priveghere de toată noaptea la icoana Maicii Domnului „Grabnic-Ascultătoarea” de la Mănăstirea Suiești

Monahi, monahii și pelerini vâlceni s-au adunat în duh de rugăciune la Mănăstirea Suiești, în noaptea de joi, 1 august, spre dimineaţa zilei următoare, cu prilejul aducerii spre cinstire a unei copii a icoanei Maicii Domnului „Grabnic-Ascultătoarea” (Gorgoypikoos) de la Sfânta Mănăstire Dohiariu din Sfântul Munte Athos. Slujbele liturgice au culminat cu Sfânta Liturghie, care a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

2 August 2019
  • Ziua Imnului Naţional, sărbătorită la Râmnicu-Vâlcea

În fiecare an, Ziua Imnului Naţional este sărbătorită în mod deosebit la Râmnicu-Vâlcea, unde, acum 171 de ani, a fost intonat pentru prima dată cântecul Deşteaptă-te, române!, pe locul actualului Parc Zăvoi. Manifestările cultural-artistice au culminat luni, 29 iulie, cu un ceremonial religios-militar la fântâna din Parcul Zăvoi şi susţinerea alocuţiunilor oficiale.

29 Iulie 2019
  • Sărbătoarea Cinstirii Icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului „Îndrumătoarea” de la Mănăstirea Ostrov

„Maica Domnului este o adevărată scară cerească și singura care face posibil urcușul omului către Dumnezeu”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Mănăstirea Ostrov, duminică, 28 iulie, cu prilejul Sărbătorii Cinstirii Icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului Îndrumătoarea.

28 Iulie 2019
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a slujit la hramul Mănăstirii Sfânta Ana din Orșova

De sărbătoarea „Adormirii Sfintei Ana”, celebrată de Biserica Ortodoxă pe 25 iulie, mănăstirea mehedințeană ,,Sfânta Ana” din Orșova și-a serbat hramul.

25 Iulie 2019
  • O copie a icoanei Maicii Domnului Grabnic-ascultătoare (Gorgoypikoos) de la Sfânta Mănăstire Dohiariu va fi așezată în Arhiepiscopia Râmnicului

Credincioșii vâlceni sunt așteptaţi în noaptea de joi, 1 august, spre dimineaţa zilei următoare să participe la slujba Privegherii de la Mănăstirea Sfântul Mare Mucenic Gheorghe  - Suiești, unde Chiriarhul Râmnicului va așeza o copie a icoanei Maicii Domnului Grabnic-ascultătoare (Gorgoypikoos) de la Sfânta Mănăstire Dohiariu din Sfântul Munte Athos.

24 Iulie 2019
  • Slujire arhierească la Mănăstirea Înălțarea Sfintei Cruci din Budești

În Duminica a 5-a după Rusalii, 21 iulie, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Înălțarea Sfintei Cruci și Sfânta Maria Egipteanca din localitatea Budești, județul Vâlcea. La finalul slujbei, Chiriarhul Râmnicului a binecuvântat clopotele noii mănăstiri.

21 Iulie 2019