Parohia Roeşti

Sfințire de biserică în comuna Roeşti

Duminică, 22 mai 2016, în duminica a patra după Paști, când sunt prăznuiți Sfinții Părinți de la Sinodul al II-lea Ecumenic, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Roeşti din comuna Roeşti, Protoieria Horezu. Cu această ocazie, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit și Slujba de resfințire a bisericii parohiale, de curând repictată.

La slujbă au participat mai mulți preoți, autorităţi locale și numeroşi credincioși, care s-au bucurat de prezența în mijlocul lor a Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie. Copiii, îmbrăcaţi în costume populare, l-au întâmpinat pe Părintele Arhiepiscop cu flori în mână.

În cuvântul de învățătură pe care l-a rostit cu această ocazie, Înaltpreasfinția Sa i-a binecuvântat pe toți cei care s-au ostenit cu înfrumusețarea Casei lui Dumnezeu, începând cu Părintele Protoiereu Mihai Cârţan și părintele paroh, împreună cu toți dreptslăvitorii creștini din Parohia Roeşti.

Părintele Paroh Grigore Ciucă a fost hirotesit iconom stavrofor, iar domnul inginer Nicolae Popescu şi domnul Lucian Zmaranda au primit Gramate de Vrednicie pentru osteneala şi dragostea arătată faţă de sfântul locaş.