Proiectul ,,Mărțișorul bucuriei"

1 Martie / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Parohia Câinenii Mari, din Protoieria Călimănești, în colaborare cu Sectorul Social al Arhiepiscopiei Râmnicului, a implementat proiectul ,,Mărțișorul bucuriei", unde doamnele vârstnice și singure aflate în evidența parohiei, au primit din partea copiilor din comunitate, mărțișoare confecționate chiar de ei cu mult drag.

„Avem bucuria sufletească pentru faptul că am putut aduce zâmbet și voie bună, atât pe chipul copilașilor prezenți la eveniment, cât și pe chipul persoanelor vârstnice ce au primit în dar acest mic simbol ce vestește primăvara. Împreună, ne-am făcut părtași la bucuria dăruirii, întrucât atunci când faci bine, primești în suflet bucurii care nu pot fi descrise în cuvinte. Persoanele vârstnice au primit mărțișoare, răsplătind pe cei mai tineri, cu multe cuvinte de mulțumire și îmbrățișări", a precizat părintele paroh Iulian-Mihai Bărbuș.