Acţiune social-filantropică pe perioada caniculei, la Parohia Mihăeşti I

16 Iulie / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului şi sub îndrumarea Biroului de Asistenţă Socială al Protoieriei Râmnicu-Vâlcea, Parohia Mihăeşti I, a venit în sprijinul persoanelor aflate în dificultate din cauza temperaturilor ridicate ce s-au înregistrat în ultimele zile.

Întrucât canicula a creat un disconfort accentuat, în special bătrânilor, Parohia Mihăești I, din Protoieria Râmnicu-Vâlcea a oferit produse alimentare, apă, suc și fructe mai multor familii din comunitate.
Pentru a limita expunerea bătrânilor la temperaturi ridicate, părintele Constantin Ababe împreună cu membrii Consilului Parohial au ajutat la realizarea a diferite treburi gospodărești și, în special, la alimentarea acestora cu apă întrucât în multe din fântânile din comunitate apa a fost insuficientă datorită secetei prelungite.