Acţiune socială de praznicul Înălţării Domnului la Parohia Frânceşti I

14 Iunie / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua praznicului Înălţării Domnului, joi 13 iunie,  la Parohia Frânceşti I din Protoieria Râmnicu-Vâlcea a avut loc un eveniment solemn de cinstire a eroilor neamului românesc căzuți pe câmpurile de luptă pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești.

După săvârșirea Sfintei Liturghii, credincioşii au mers la monumentul eroilor aflat în curtea bisericii, unde a avut loc slujba de pomenire a înaintașilor căzuți pe toate câmpurile de luptă.
În cadrul evenimentului, membrii Centrului catehetic şi social „Sfântul Nicolae” împreună cu elevii Școlii Gimnaziale Frânceşti, au recitat poezii, au intonat cântece patriotice și au depus flori în semn de respect și recunoștință faţă de eroi.
Comemorarea s-a încheiat cu defilarea ostaşilor din cadrul Unităţii Militare din Frânceşti și cu depunerea de coroane şi jerbe din partea instituţiilor locale.
La final a fost organizată o activitate socială, prin care s-a oferit o masă caldă, în cinstea eroilor, persoanelor din parohie cu o situaţie materială precară.