Raiul este în mâinile noastre!

17 Martie 2016 / Învățământ

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 08 martie 2016, la Parohia Valea Bisericii Orleşti, din Protopopiatul Drăgăşani, s-a desfăşurat o nouă etapă din proiectul social-filantropic Raiul este în mâinile noastre, acţiune adresată în mod periodic celor 40 de persoane defavorizate: bătrâni, bolnavi şi copii aflaţi în pericol de abandonare a şcolii, înscrise în evidenţele sociale ale parohiei.

Acţiunea filantropică din această săptămână a fost întreprinsă în parteneriat cu Arhiepiscopia Râmnicului prin sectorul social-filantropic, reprezentat de diacon Mihail Cazacu şi Parohia Valea Bisericii Orleşti. Astfel, preotul paroh, Sîia Luca-Georgian ajutat de câţiva elevi-voluntari din clasele a VI-a şi a VII-a din Şcoala Orleşti au vizitat 10 familii, împărţind diverse alimente.

Acest proiect parohial intitulat Raiul este în mâinile noastre, se va desfăşura ca şi până în prezent, în fiecare săptămână sub grija preotului paroh, prin implicarea Comitetului Parohial şi voluntariatul mai multor tineri din parohie după un program stabilit şi afişat la avizierul bisericii.