Sprijin din partea Asociației Femeilor Creștine Ortodoxe pentru familii sărace

18 Decembrie 2018 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți, 18 decembrie, în Sala „Iosif Episcopul” a Casei „Sfântul Ierarh Calinic” s-a desfășurat proiectul anual de Crăciun al Ligii Femeilor Crestine Ortodoxe.

În debutul manifestării, elevii Seminarului Teologic „Sfântul Nicolae”, coordonati de părintele Siluan-Dumitru Scurtu, i-au colindat pe organizatori și beneficiari. Acțiunea s-a adresat celor peste 160 de copii din familiile aflate în evidența asociației care au primit dulciuri, jucării, îmbrăcăminte și încălțăminte, fiind oferite și 200 pachete cu alimente pentru masa de Crăciun.

Activitatea s-a desfășurat cu sprijinul Arhiepiscopiei  Râmnicului, a Colegiilor Naționale „Matei Basarab” și „Mircea cel Bătrân”, a Asociației pentru copii și bătrâni „Sfântul  Hristofor”, a mănăstirilor „Sf ântul Gheorghe” Suiești și Cozia, firmei Boromir și a Parohiei Jiblea-Veche.