Excursie pentru copiii din parohiile ce formează Cercurile pastoral-misionare Mihăeşti şi Băile Govora

16 Iulie / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în cadrul Protoieriei Râmnicu-Vâlcea, prin Biroul de Asistenţă Socială, a început derularea proiectului „Prietenie pe roţi”, care îşi propune realizarea de activităţi sociale de tip recreativ, respectiv organizarea unor excursii în perioada de vară pentru copiii ce provin din familii aflate în dificultate, alături de membrii centrelor catehetice parohiale.

Proiectul a debudat joi, 11 iulie, când parohiile ce formează Cercurile pastoral-misionare Mihăeşti şi Băile Govora au organizat în cadrul proiectului social o excursie pentru 25 de copii care s-au bucurat de momente unice, vizitând mai multe mănăstiri din cuprinsul Eparhiei Râmnicului.
În cadrul excursiei copiii au socializat, au petrecut timp liber împreună într-un mod plăcut şi folositor, legând astfel noi prietenii.
Copiii au fost însoțiți pe tot parcursul excursiei de preoți şi profesori de religie, iar la finalul activităţii s-au bucurat de o masă împreună, pregătită special pentru această zi de vacanţă de preoţii organizatori.