Întâlnire catehetică la Parohia Galicea

10 Noiembrie 2023 / Învățământ

În cadrul proiectului catehetic „Hristos împărtăşit copiilor”, miercuri, 8 noiembrie, cu purtarea de grijă a Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, elevii Școlii Primare Galicea, alături de doamnele învățătoare, au participat în cadrul Bisericii Sfântul Nicolae din Galicea, la cateheza „Despre îngeri”, susţinută de părintele paroh Ion Tițu.

După participarea la Sfânta Liturghie, părintele paroh le-a vorbit celor prezenți despre lumea îngerilor, dar şi despre faptul că fiecare dintre noi are un înger păzitor. În continuare, tinerii creştini au învăţat despre rolul îngerilor, care au binevestit Naşterea Mântuitorului, naşterea Sfântului Ioan Botezătorul, dar şi despre alte momente din Sfânta Scriptură.
Nici tinerii elevi nu au rămas mai prejos şi au rostit rugăciuni către Dumnezeu şi Îngerul păzitor, fiind răsplătiţi cu daruri şi cărţi de rugăciuni.
Acţiunea s-a desfăşurat cu implicarea Biroului de Cateheză şi Activităţi cu Tineretul, al Arhiepiscopiei Râmnicului.