Comunicate de Presă

• Înălţarea Domnului – Ziua Eroilor. Sărbătoare naţională a poporului român

La sărbătoarea Înălțării Domnului şi Ziua Eroilor din ziua de joi, 17 mai 2018, după Sfânta Liturghie, vor fi oficiate slujbe de pomenire a eroilor neamului românesc în toate catedralele, bisericile, mănăstirile, cimitirele, troiţele şi monumentele închinate acestora din ţară şi străinătate.

16 Mai 2018
  • Patriarhul României a primit vizita de prezentare a ambasadorului Mexicului la București

În ziua de 10 mai 2018, la Reședința Patriarhală, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit în vizită de prezentare pe Excelența Sa domnul Guillermo Ordoria, ambasadorul statului Mexic în România, care a fost însoțit de domnul consilier Carlos García Delgado, șeful Cancelariei, și de domnul Martín Borrego Llorente, secretar III al Ambasadei.

10 Mai 2018
  • Mesaj de condoleanţe adresat familiei Domnului Academician Dinu C. Giurescu şi Academiei Române

Am primit cu adâncă tristețe vestea trecerii din această viaţă, la venerabila vârstă de 91 ani, a profesorului de istorie și academicianului Dinu C. Giurescu, descendentul unei familii de mari istorici dedicați cercetării şi scrierii „Istoriei Românilor”.
    25 Aprilie 2018
  • Femeile mironosițe – modele de mărturisire a credinței în Hristos Cel înviat

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Duminica Mironosițelor (22 aprilie 2018)

20 Aprilie 2018
  • Hramul Catedralei Arhiepiscopale din Râmnicu-Vâlcea: Aducerea moaștelor Sfântului Ierarh Calinic în Oltenia

Arhiepiscopia Râmnicului organizează o serie de evenimente cultural-duhovnicești și liturgice prilejuite de hramul Catedralei Arhiepiscopale din Râmnicu-Vâlcea, Aducerea moaștelor Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica în Oltenia.

12 Aprilie 2018
  • Învierea lui Hristos, slava iubirii Preasfintei Treimi – Pastorala Patriarhului Daniel de Sfintele Paşti 2018

Cu prilejul Sărbătorii Învierii Domnului 2018, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a transmis un mesaj pastoral clerului şi credincioşilor din Patriarhia Română:

5 Aprilie 2018
  • Sfânta Lumină de la Ierusalim va fi adusă în România de Sfintele Paști

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în seara zilei de sâmbătă, 7 aprilie 2018, o delegaţie a Patriarhiei Române, condusă de Preasfinţitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, va aduce Sfânta Lumină de la biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim, cu un avion special, închiriat de Patriarhie.

5 Aprilie 2018
  • Unirea Basarabiei cu România – un act de dreptate istorică şi de demnitate patriotică

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu prilejul aniversării Unirii Basarabiei cu România, marţi, 27 martie 2018

27 Martie 2018
  • 100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România: 27 martie 1918 – 27 martie 2018

În ziua de marți, 27 martie 2018, se împlinesc 100 de ani de la actul istoric al Unirii Basarabiei cu Patria mamă.

26 Martie 2018
  • Patriarhul Daniel transmite părintești condoleanțe familiilor îndoliate ale românilor decedaţi în urma exploziei din Cehia

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a transmis un mesaj de condoleanțe familiilor îndoliate ale românilor decedaţi în urma exploziei produse la o uzină chimică din Cehia. În urma accidentului care s-a produs joi, la ora locală 10:00, cinci români și-au pierdut viața.

23 Martie 2018
  • Patriarhul României a primit vizita ambasadorului Israelului la Bucureşti

În ziua de 20 martie 2018, la Reședința patriarhală, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit în audiență pe Excelența Sa Doamna Tamar Samash, ambasadorul statului Israel în România, care a fost însoțită de doamna Thea Haimovitz, membră a comunității evreiești din România.

20 Martie 2018
  • Ambasadorul Ucrainei în România, în vizită de prezentare la Patriarhia Română

În ziua de 1 martie 2018, la Reședința patriarhală, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel l-a primit în vizită de prezentare pe Excelenţa Sa Domnul Oleksandr Bankov, Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Ucrainei în România.

1 Martie 2018