Comunicate de Presă

• Ambasadorul Austriei în România, în vizită de prezentare la Patriarhia Română

În ziua de 21 septembrie 2018, la Reședința patriarhală, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit-o în vizită de prezentare pe Excelenţa Sa Doamna Isabel Rauscher, Ambasador extraordinar si plenipotențiar al Austriei în România.

22 Septembrie 2018
  • Manifestări duhovnicești-culturale dedicate Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul

Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul va fi cinstit în mod deosebit în municipiul Râmnicu-Vâlcea, orașul căruia i-a conferit titulatura de „capitală a tipografilor”, devenindu-i ocrotitor spiritual.

21 Septembrie 2018
  • Ajutorul financiar al Patriarhiei Române pentru victimele incendiilor din Grecia

Patriarhia Română anunță că în urma apelului pentru ajutorarea Bisericii Ortodoxe a Greciei, după tragicul incendiu din apropierea Atenei, din 23-24 iulie 2018, a adunat din partea eparhiilor Bisericii Ortodoxe Române suma de 300.000 Euro.

13 Septembrie 2018
  • Mesajul Patriarhului României la simpozionul internaţional despre Pr. Dumitru Stăniloae și Hans Urs von Balthasar

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat joi, 6 septembrie 2018, un mesaj în deschiderea simpozionului internațional cu tema „Dumitru Stăniloae și Hans Urs von Balthasar despre Părinții Bisericii (Sfântul Maxim Mărturisitorul)”.

7 Septembrie 2018
  • Educația – lumină pentru viață şi bucurie de Centenar

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la începutul anului școlar 2018-2019.

6 Septembrie 2018
  • Unitate de credință și unitate de neam, în Anul Centenar

Cu prilejul Duminicii migranţilor români, 19 august 2018, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat un mesaj tuturor românilor aflaţi în diaspora.

13 August 2018
  • ÎNDEMN LA PACE, DIALOG ȘI CORESPONSABILITATE SOCIALĂ

Întreaga ţară este îngrijorată de evenimentele recente soldate cu violențe ale căror victime sunt atât civili, cât și forțe de ordine.

11 August 2018
  • Patriarhul Daniel a adresat un mesaj de compasiune şi solidaritate cu victimele incendiilor din Grecia

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat marţi Preafericitului Părinte Ieronim al II-lea un mesaj de compasiune şi solidaritate cu victimele incendiilor din Grecia.

25 Iulie 2018
  • Preafericitul Părinte Patriarh Daniel aniversează împlinirea vârstei de 67 ani

Duminică, 22 iulie 2018, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, aniversează împlinirea vârstei de 67 de ani.

20 Iulie 2018
  • Binecuvântare şi încurajare pentru examene

Cu prilejul examenelor din acest an școlar, Preafericitul Părinte Daniel a adresat un mesaj tinerilor elevi pe care i-a încurajat în actul lor educaţional.

28 Iunie 2018
  • Mesajul Patriarhului Daniel cu prilejul Congresului Internaţional de Teologie din Veria (Text integral)

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat un mesaj participanților la Congresul cu tema „Binevestirea Sfintei Evanghelii (Evanghelizare) și misiune, după Sfântul Apostol Pavel”desfăşurat la Veria, Grecia, în perioada 26-29 iunie 2018.

28 Iunie 2018
  • Copiii – daruri ale lui Dumnezeu pentru familie, Biserică şi societate

Mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului (1 iunie 2018) și al Duminicii Părinților și Copiilor (3 iunie 2018):

1 Iunie 2018