Iubirea jertfelnică a eroilor a fost cinstită cu recunoștință în Protoieria Călimănești

14 Iunie / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, joi, 13 iunie, în cadrul Protoieriei Călimănești a avut loc o serie de manifestări religioase, culturale și artistice, prilejuite de Ziua Națională a Eroilor.

Manifestările au debutat, după săvârșirea Sfintei Liturghii, cu oficierea slujbei de Te Deum și a parastasului la monumentele eroilor neamului din comunități. În cadrul evenimentelor desfășurate la nivel parohial s-au susținut alocuțiuni de către preoții participanți și oficialitățile locale, urmate de  programe artistice, recital de poezii și cântece patriotice.
În urma parteneriatelor dintre Biserică și Școală, cadrele didactice împreună cu elevii îmbrăcați în costume naționale au evocat momente din istoria și tradițiile neamului românesc, cum ar fi: hora din sat, plecarea bărbaților la război, primirea veștilor de pe front și un episod de luptă din Primul Război Mondial, sub deviza „Pe aici nu se trece!”.
Cultul eroilor, adică cinstirea și pomenirea din neam în neam sau din generație în generație a celor care s-au jertfit pentru apărarea credinței și a patriei, este o adevărată cultură a sufletului românesc care crede, simte și mărturisește că iubirea este mai tare decât moartea. Cinstirea eroilor români din toate timpurile și din toate locurile reprezintă un act de statornicie, continuitate și unitate în cuget și simțiri de-a lungul generațiilor.