Biserica și Școala din sufletul meu

În data de 5 mai 2016, începând cu ora 10.00, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, s-a desfăsurat Etapa Eparhială a Concursului Național de Creație Biserica și Școala din sufletul meu.

Comisia de jurizare, numită de Chiriarhul Eparhiei Râmnicului, a fost formată conform metodologiei de concurs din Arhid. Prof. Dr. Codruț Dumitru Scurtu - Consilierul Sectorului Învățământ și Activități cu Tineretul, Prof. Romeo Popescu - Inspectorul de Religie al I.S.J. Valcea,  Pr. Prof. Dr. Ștefan Zară - Consilier Cultural și profesor al Seminarului Teologic Sf. Nicolae din Râmnicu-Vâlcea, Prof. Camelia - Profesor de Limba și Literatura Română al Seminarului din Râmnicu-Vâlcea,  Prof. Claudiu Schiteanu - Profesor de Ed. Plastică al Seminarului din Râmnicu-Vâlcea  și elevul Stelian Lazaroiu - președintele Consiliului Elevilor din cadrul Seminarului Teologic din Râmnicu-Vâlcea (observator).

În prezența preoților inspectori reprezentanți ai Biroului de Cateheză din cadrul celor patru protoierii ale Eparhiei Râmnicului, din cele 12 portofolii depuse la Centrul Eparhial pentru cele trei secțiuni ale concursului național (literară, artistică și multimedia) juriul a premiat cu mențiune un număr de nouă portofolii și podiumul a fost ocupat de următoarele parohii:

Locul al III - lea (93.75 puncte) Parohia Sf. Andrei - Protoieria Râmnicu Vâlcea (coordonatori Pr. Barbu Daniel și Pr. Olariu Constantin)

Locul al II - lea (95,15 puncte) Parohia Valea Bisericii Orleşti - Protoieria Drăgăşani (coordonator Pr. Sîia Luca Georgian)

Locul I (98,35 puncte) Parohia Brezoi, Protoieria Călimănești (coordonatori Pr. Prof. Chima Marian și Pr. Preoteasa Dan).

Parohia câștigătoare a Locului I va reprezenta Arhiepiscopia Râmnicului la Etapa Patriarhală (națională) a concursului care va avea loc la Bucureşti în data de 21 mai 2016.