Activități culturale la Parohia Călimănești II

24 August 2018 / Învățământ

Urmare a parteneriatului cultural încheiat între Parohia Călimănești II și Primăria Orașului Călimănești, duminică, 19 august, enoriașii prezenți la Sfânta Liturghie au avut bucuria ca, la finalul acesteia, să urmărească spectacolul Ansamblului Folcloric Plaiurile Oltețului.

„Așa cum se întâmplă de 50 de ani, la Călimănești a răsunat cântecul popular românesc și au fost împărtășite publicului tradițiile și obiceiurile județelor riverane Oltului: Harghita, Covasna, Brașov, Sibiu, Vâlcea, Olt și Teleorman.

Ediția jubiliară 2018 a adus și istoria celor 49 de ediții ale Festivalui Național de Folclor Cântecele Oltului, a transformat orașul-stațiune, pentru câteva zile, într-o oază de culoare, cântec și dans, îndemnând la redescoperirea adevăratelor valori ale neamului românesc”, a precizat părintele Petre-Iulian Lixandra.