Sărbătoarea Iei la Parohia Brezoi I

26 Iunie 2023 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă 24 iunie, la Parohia Brezoi I s-au desfășurat o serie de activități catehetice dedicate Sărbătorii Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul și Zilei Iei.

După oficierea Sfintei Liturghii, credincioșii prezenți, au avut parte de o frumoasă surpriză din partea membrilor Centrului catehetic „Sfântul Nectarie”, care au susținut un program artistic.
Evenimentul a fost dedicat sărbătorii universale a Iei și a fost urmat de vernisajul „Sfinții - casnicii lui Dumnezeu, împreună rugători cu noi”, unde cei prezenți au avut ocazia de a admira icoanele realizate de „micii iconari” ai Centrului catehetic „Sfântul Nectarie”, sub coordonarea doamnei profesor Filigean Aurora, de la Liceul „Gheorghe Surdu”.
Programul artistic a avut ca scop redescoperirea datinilor strămoșești legate de această zi, precum și punerea în valoare a portului tradițional.