Îndemn la ajutor pentru cei afectați de caniculă

18 Iulie 2023 / Comunicate de Presă

În această perioadă, canicula afectează sever populația. Arhiepiscopia Râmnicului adresează un îndemn stăruitor clericilor să ofere tot sprijinul necesar persoanelor aflate în situații dificile din cauza căldurii și să iasă în întâmpinarea celor afectați, punându-le la dispoziție spațiul ocrotitor al bisericilor.

Măsurile au fost adoptate la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în urma avertizării emise de Administrația Națională de Meteorologie și propun ca bisericile să fie deschise întreaga perioadă a zilei, spre a veni în sprijinul trecătorilor, iar reprezentanții parohiilor să ofere apă și primul ajutor tuturor persoanelor aflate în situații dificile din cauza căldurii.