Parohia Tomșani
Parohia Foleștii de Sus

Sport în aer liber în Protopopiatul Horezu

Ziua Internațională a Sportului în aer liber a antrenat mai multe grupe de copii din parohiile Protopopiatului Horezu, să se bucure de soarele primăverii prin diferite jocuri sportive. Astfel, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, s-au derulat diferite activități sportive în mai multe parohii.

Miercuri, 18 mai 2016, la Parohia Tomșani a avut loc un proiect inițiat de părintele Olipiu-George Popa, preot misionar al Protoieriei Horezu, proiect la care au participat o parte din elevii Liceului Tehnologic Special Nr.1 Bistrița și elevi ai Școlii Gimnaziale Tomșani, împreună cu domnii profesori Adrian Romănescu și Lavinia Popa. La sfârșitul competiției, sportivii au fost recompensați cu diplome, iar părintele misionar a precizat că omul are datoria pe lângă grija în mod special pentru suflet, să își îngrijească și trupul, pentru că este templul Duhului Sfânt.

Activitatea organizată de părintele Vasile-Emanoil Găman în Parohia Foleștii de Sus cu prilejul Zilei Internațională a sportului în aer liber, s-a derulat pe mai multe arii sportive: fotbal, tenis de câmp și badminton.