Cercul pastoral-misionar Loviștea

Cercul Pastoral-Misionar Loviștea s-a intrunit la Parohia Racovița

Parohia Racovița din Protopopiatul Călimănești a găzduit joi, 26 mai 2016, întrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar Loviștea.

Parohia Racovița din Protopopiatul Călimănești a găzduit joi, 26 mai 2016, întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Loviștea. Acțiunea a fost coordonată de părintele Negoescu Nicolae Daniil, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

Întrunirea a debutat la ora 8.30, în biserica parohială cu hramul Nașterea Maicii Domnului, prin oficierea Sfintei Liturghii, săvârşită de trei  preoti din cei unsprezece prezenţi. După săvârșirea Sfintei Liturghii, părintele paroh Toader Cristian a susţinut referatul cu tema: Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creștin ortodox. Părintele a vorbit despre importanța educației religioase in viața tinerilor, formarea spirituală, cultivarea iubirii, a prieteniei și a respectului față de aproapele, educarea pentru misiune și ajutorarea oamenilor nevoiași.

La final, părintele Toader Cristian a fost felicitat de părintele protopop și de preoții prezenți pentru felul in care a realizat referatul antrenându-se totodată și discuții pe marginea temei. Au mai fost discutate probleme administrative și s-a stabilit ca următorul cerc să fie in toamnă.