Parohia Călimănești II

Activități catehetice la Parohia Călimănești II

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Duminica a IV-a după Paști, Părintele Iulian Petre Lixandra de la Parohia Călimănești II a organizat o întâlnire cu copiii care au participat la Sfânta Liturghie. Părintele a susținut și o cateheză în care, după ce a istorisit minunea pe care a săvârșit-o Domnul Iisus Hristos asupra bolnavului, a lămurit ce simbolizează pentru noi, cei de azi, scăldătoarea Vitezda.

Cateheza a fost însoțită de o activitate practică, susținută de doamna profesoară Alina Lixandra care i-a ajutat pe copii sa înțeleagă, prin desen și pictură, și mai bine simbolismul creștin al scăldătorii și mesajul Evangheliei, precum și cele mai semnificative înțelesuri, ca, Botezul creștin, Crucea - dătătoare de viață, Sfintele Taine, darurile Bisericii.