Activități catehetice la Parohia Călimănești II

18 Aprilie 2022 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada premergătoare Sărbătorii Învierii Domnului, părintele Iulian Petre Lixandra de la Parohia Călimănești II a organizat mai multe întâlniri cu copiii care au participat la atelierele de creație organizate în centrul social-cultural al parohiei.

„Toată învăţătura creştină are în centrul ei Învierea Domnului, biruinţa vieţii asupra morţii, biruinţa binelui asupra răului sau păcatului. Este, înainte de toate, prilej de confirmare a faptului că şi noi vom învia; trupurile noastre se vor ridica din morminte aidoma Trupului proslăvit al Mântuitorului; Învierea Domnului dă sens vieţii pământene, urcuşului nostru către Cer. Este „Sărbătoarea Sărbătorilor” care readuce în conştiinţa creştinului momentul în care Hristos a biruit moartea”, a accentuat părintele Iulian Lixandra.