Daruri și zâmbete de Crăciun în Parohia Căzănești

25 Decembrie 2023 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 6 - 25 decembrie 2023 s-a derulat proiectul Fii om bun de Crăciun!, prin care parohiile din Protopopiatul Rm. Vâlcea au desfășurat acțiuni sociale atât pentru copii, cât și pentru vârstnici.

Parohia Căzănești, după ce a reușit să doneze alimente neperisabile și pături persoanelor imobilizate la pat din parohie, astăzi, în ziua sfânta a Nașterii Domnului, a pregătit cadouri pentru copii. Acestea au constat în dulciuri, jocuri educaționale și logice, culori de pictură, precum și cărți cu povești pentru copii.

Sub îndrumarea părintelui paroh Popescu Mihai Florian și a doamnei preotese și prin contribuția enoriașilor dornici de fapte bune în această perioadă, consilierii parohiei au ajutat la distribuirea cadourilor în parohie copiilor nevoiași, celor care în aceste momente speciale și sensibile nu au posibilitatea primirii unor cadouri de la Moș Crăciun.

De asemenea, mulțumirea părintelui pentru enoriași a culminat cu un concert de colinde pregătit cu copiii din parohie, care a avut loc după Sfânta Liturghie din ziua praznicului Nașterii Domnului. La sfârșitul programului de colinde, copiii care au colindat au primit și ei daruri drept mulțumire pentru implicarea lor în aceste activități de Crăciun.

Împărțirea darurilor, cât și suportul financiar pe care l-au oferit enoriașii acestor copii, exprimă în mod palpabil mărinimia celor implicați în proiect alături de părintele paroh.