social

• Asociația Liga Femeilor Creștin Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului oferă sprijin copiilor din Călinești pentru prevenirea abandonului școlar

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Liga Femeilor Creștin Ortodoxe derulează de mai mulți ani proiectul „Maria și cei 9 copii", în cadrul căruia sprijină familia cu cele necesare traiului de zi cu zi, dar și pentru îmbunătățirea condițiilor de viață.

4 Iulie 2024
  • Sprijin oferit bătrânilor pe perioada caniculei, la Parohia Ionești II

Întrucât canicula a creat un disconfort accentuat, în special bătrânilor, Parohia Ionești II din Protoieria Drăgășani a oferit produse alimentare și apă mai multor familii din comunitate, prin Serviciul de îngrijire a vârstnicilor la domiciliu ,,Sfântul Antonie cel Mare”.

2 Iulie 2024
  • Sprijin și bucurie pentru persoanele de etnie rromă din localitatea Câineni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Sectorul Social-Filantropic al Arhiepiscopiei Râmnicului, a organizat o acțiune de întrajutorare a mai multor familii aflate în dificultate din localitatea Câineni, județul Vâlcea.

3 Iunie 2024
  • Ziua Copilului la Parohia Gușoieni

Parohia Gușoeni din Protopopiatul Drăgășani a organizat mai multe activități pentru copii în incinta centrului parohial.

• Activităţi educativ-recreative de Ziua Copilului la Parohia Dianu

Părintele Ion Alin Marin de la Parohia Dianu din Protoieria Horezu a dezvoltat în cadrul centrului de tineret pe care îl coordonează mai  multe proiecte prin care copiii pot participa la un program de rugăciune adecvat vârstei, precum şi la activităţi recreative, catehetice şi culturale: drumeţii, activităţi educaţionale și întreceri sportive.

• Copiii din Parohia Otetelișu sărbătoriți de 1 Iunie

Sâmbătă, 1 iunie, copiii din Parohia Otetelișu a Protoieriei Drăgășani au fost sărbătoriți.

1 Iunie 2024
  • Pridvorul bisericii din Parohia Mateești, loc al comuniunii copiilor de 1 iunie

Copiii din Parohia Mateești s-au bucurat să sărbătorească împreună ziua lor, la biserica din sat, prin jocuri specifice vârstei frumoase a copilăriei.

• „Zâmbet de copil”, activități de 1 Iunie la Parohia Bercioiu

Bucuria copilăriei s-a manifestat prin joc, ateliere şi voie bună la Parohia Bercioiu din Protoieria Călimănești, unde, după Sfânta Liturghie, copiii au participat la activitățile catehetice și sociale inițiate în această zi.

• Daruri pentru copiii din Protoieria Horezu

Din dorința de a-i apropia pe copii de Biserică, preoții din Protoieria Horezu au organizat mai multe activități cu copiii, cărora le-au oferit daruri și dulciuri.

• Daruri pentru copiii Parohiei Muereasca de Jos

La Parohia Muereasca de Jos, din Protoieria Călimănești, de ziua copilului au fost împărțite daruri copiilor din comunitate.

1 Iunie 2024
  • Centrul de Consiliere și Informare „Doamna Maria Brâncoveanu” din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului a derulat Proiectul: 1 iunie, bucurie și sărbătoare pentru toți copiii!

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Centrul de Consiliere și Informare „Doamna Maria Brâncoveanu” din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului a derulat Proiectul: „1 iunie, bucurie și sărbătoare pentru toți copiii!”

1 Iunie 2024
  • Bucuria Învierii împărtășită persoanelor private de libertate din Penitenciarul Mioveni

Pentru ca mângâierea adusă lumii de Învierea Domnului Iisus Hristos să ajungă la tot omul, voluntarii de la Paraclisul Sfântul Ierarh Nicolae din cadrul Seminarului Teologic Ortodox din Râmnicu-Vâlcea au mers într-o nouă vizită pastorală și social-filantropică la Penitenciarul Mioveni, aflat în nordul municipiului Pitești din judetul Argeș.

7 Mai 2024