social

• Proiectul „O floare, din suflet!” derulat de Centrul de Consiliere și Informare „Doamna Maria Brâncoveanu”

Cu ocazia zilei de 8 martie, Centrul de Consiliere și Informare „Doamna Maria Brâncoveanu” din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului a derulat Proiectul „O floare, din suflet!”.
    Activitatea s-a desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Maternitatea din Râmnicu-Vâlcea, unde au fost oferite flori proaspetelor mămici, tuturor pacientelor dar și personalului angajat.

13 Martie 2024
  • Vizită de 8 Martie la Spitalul Municipal „Costache Niculescu” din Drăgășani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, vineri, 8 martie 2024, părintele paroh Cornățeanu Ion, a marcat Ziua Internațională a Femeii, printr-o vizită la Spitalul Municipal „Costache Niculescu” din Drăgășani, unde a împărțit flori, cuvinte de încurajare și de mulțumire cadrelor medicale și pacientelor.

8 Martie 2024
  • Sprijin pentru o familie căreia i-a ars o parte din casă în urma unui incendiu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Sectorul social al Arhiepiscopiei Râmnicului, în colaborare cu Parohia Racovița, din Protoieria Călimănești, a acordat produse sanitare pentru baie (lavoar ceramic, cadă, gresie, faianță), ciment, scândură și OSB exterior, pentru o familie greu încercată, a cărei casă a fost distrusă în urma unui incendiu.

13 Februarie 2024
  • Daruri și zâmbete de Crăciun în Parohia Căzănești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 6 - 25 decembrie 2023 s-a derulat proiectul Fii om bun de Crăciun!, prin care parohiile din Protopopiatul Rm. Vâlcea au desfășurat acțiuni sociale atât pentru copii, cât și pentru vârstnici.

25 Decembrie 2023
  • Acțiuni social-filantropice de Crăciun la Parohia Mihăești I

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  Parohia Mihăești I din comuna Mihăești,  a desfășurat activități social-filantropice în cadrul proiectului Fii om bun de Crăciun!, derulat de către Biroul de Asistenţă Socială al Protoieriei Rm. Vâlcea.

22 Decembrie 2023
  • Arhiepiscopia Râmnicului alături de copiii cu nevoi speciale din Municipiul Râmnicu-Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Arhiepiscopia Râmnicului, prin implicarea Protoieriei Călimănești, a oferit în data de 20 decembrie daruri copiilor aflați în evidența Serviciului Social ,,Centrul Multifuncțional Psihosomatic AVA”. Astfel, au fost împărțite daruri pentru un număr de 30 de copii cu autism din Municipiul Râmnicu-Vâlcea.

21 Decembrie 2023
  • 1000 de pachete cu daruri pentru copii din partea Centrului de Consiliere și Informare „Doamna Maria Brâncoveanu”

Centrul de Consiliere și Informare ,,Doamna Maria Brâncoveanu” al Arhiepiscopiei Râmnicului, al cărui prim scop este sprijinul femeilor însărcinate și familiilor aflate în dificultate, a distribuit  luna aceasta peste 1000 de pachete cu daruri pentru copiii care aparțin familiilor aflate în situația anterior evocată din județul Vâlcea. Acțiunea social-filantropică a fost derulată în perioada 6 - 19 decembrie de către Centrul de Consiliere și Informare ,,Doamna Maria Brâncoveanu”, în colaborare cu Școala Gimnazială „Take Ionescu”, iar beneficiarii, copii proveniți din medii defavorizate, au primit alimente, cărți de povești, dulciuri, jucării, obiecte vestimentare și încălțăminte.

21 Decembrie 2023
  • Acțiune de întrajutorare la Centrul pentru Persoane cu Probleme Neuropsihice din Râmnicu-Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  miercuri, 13 decembrie 2023, la Centrul pentru Persoane cu Probleme Neuropsihice din Râmnicu-Vâlcea, s-a desfășurat o acțiune social-filantropică și duhovnicească.

14 Decembrie 2023
  • Rugăciune și mângâiere duhovnicească pentru bolnavii secțiilor Oncologie și Gastroenterologie ale Spitalului Județean Vâlcea

Sâmbătă, 14 octombrie, în Ziua îngrijirii paleative a celor bolnavi, la Spitalul Județean de Urgență Râmnicu-Vâlcea, părintele Dan Cârstea de la Biserica „Sfântul Pantelimon” împreună cu doamna Viorica Iancu, consilier social în cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului, au vizitat persoanele care primesc îngrijire medicală în secțiile Oncologie și Gastroenterologie.

14 Octombrie 2023
  • Parohia Dianu din Protoieria Horezu a oferit ghiozdane tuturor elevilor din comunitate

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Parohia Dianu, din Protoieria Horezu, a dăruit  tuturor copiilor din satul Dianu, care frecventează cursurile, ghiozdane echipate cu toate rechizitele necesare. Au fost un număr de 65 de copii  proveniți din medii sociale defavorizate, care s-au bucurat de darurile Bisericii.

6 Septembrie 2023
  • Ziua Internațională a Văduvelor, în Arhiepiscopia Râmnicului

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, și cu implicarea directă a celor patru Protoierii din Arhiepiscopia Râmnicului, vineri, 23 iunie 2023, în parohiile și centrele sociale pentru bătrâni din cadrul Eparhiei s-au desfășurat activități pastoral-misionare dedicate persoanelor văduve, pentru a marca Ziua Internațională a Văduvelor.

23 Iunie 2023
  • Departamentul de Asistență Socială al Protoieriei Râmnicu-Vâlcea a derulat proiectul „Niciodată singur!”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, și sub îndrumarea Părintelui Protoiereu Nicolae Laurențiu Ceaușu, Departamentul Social al Protoieriei Râmnicu-Vâlcea a derulat proiectul Niciodată singur!”.

23 Iunie 2023