Copiii din Centrul de plasament „Ana” în tabără la Mănăstirea Turnu

5 Septembrie 2017 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 31 august - 3 septembrie 2017, Liga Femeilor Creştin Ortodoxe a organizat în parteneriat cu Arhiepiscopia Râmnicului, Asociaţia pentru copii şi bătrâni „Sfântul  Hristofor” şi DGASPC Vâlcea, o tabără duhovnicească la Mănăstirea Turnu pentru un grup de 10 copii din cadrul Centrului de plasament „Ana” din Râmnicu-Vâlcea.

Copiii s-au bucurat de prezenţa şi dragostea voluntarilor celor două asociaţii organizatoare, au făcut drumeţii şi pelerinaje la mănăstirile din zonă, primind cuvânt duhovnicesc și sfaturi pentru viaţă.

Din program au făcut parte şi jocurile specifice vârstei şi un minunat foc de tabară la finalul perioadei. Bucuria acestei acţiuni a luminat chipurile tuturor şi a rămas întipărită în sufletele gingaşe ale copiilor cu nădejdea ca manifestarea să devină tradiţie, iar anul viitor numărul beneficiarilor să crească.