Activități interactive de Ziua Copilului

1 Iunie 2018 / Învățământ

Sectorul Învățământ și Activități cu tineretul al Arhiepiscopiei Râmnicului în parteneriat cu Asociația „Mămici din Vâlcea”, Primăria Râmnicu-Vâlcea și alți parteneri, au organizat o serie de manifestări educative și ludice cu ocazia zilei de 1 Iunie.

În cadrul acestora au fost organizate competiții sportive pentru copii, animație, mici soliste și multe alte surprize.

„Manifestările la care au participat foarte mulți copii au fost organizate la inițiativa Asociației „Mămici din Vâlcea”, asociație cu care am desfășurat numeroase proiecte de sprijinire a familiei atât în cadrul Marșului pentru viață sau a dezbaterilor privind cooperarea dintre Biserică, Familie, Școală și ONG-uri în educarea copiilor. În cadrul activităților comune reafirmăm de fapt rolul fiecărui factor educațional în formarea tinerilor și ne dorim ca aceștia să descopere valori precum prietenia și solidaritatea, respectul față de părinți, educatori și Biserică, dragostea față de neam, responsabilitatea față de natură. Dezvoltarea armonioasă a tinerilor se poate realiza doar respectându-le valorile și, în același timp, promovând principii sănătoase de viață. Cu mulți dintre voluntari și participanți ne-am întâlnit și în cadrul unor evenimente duhovnicești, culturale și educative, fapt pentru care ne bucură că activitățile acestei zile au fost cu preponderență sportive și ludice”, a subliniat Părintele Consilier Cristian Bănuță.