Activități sociale la Parohia Ionești II

13 Aprilie 2017 / Social

Cu binecuvantarea Îaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului, la Parohia Ionești II din Protopopiatul Drăgășani s-a desfășurat, în data de 11 aprilie, Proiectul social-filantropic „Liturghia faptelor”.

„Proiectul își propune sprijinirea persoanelor cu posibilități materiale reduse din cadrul parohiei. 20 de bătrâni
 singuri și 7 copii cu probleme sociale, se află în atenția permanentă a parohiei. Un caz aparte îl reprezintă cel al copilului Justin Pirnea, de 10 ani, care împreună cu tatăl său locuiește într-o baracă din Balastiera Ionești, neavând o locuință proprie, parohia fiind implicată în identificarea unor spațiu locativ apropiat de școală”, a precizat Părintele Constantin Diaconu.