Activități catehetice și filantropice la Parohia Crețeni, Protoieria Drăgășani

4 Mai 2019 / Social

Cu ocazia praznicului Sfintelor Paști, Parohia Crețeni, prin grija părintelui paroh Daniel Bîrneață, a oferit pachete cu alimente enoriașilor cu posibilități financiare reduse și singuri. După oferirea darurilor, părintele Daniel Bîrneață, protoiereu al Protopopiatului Drăgășani, a dialogat cu fiecare credincios, adresându-le cuvinte de întărire și nădejde.

„Cu mare bucurie constatăm că Sfintele Paşti din acest an sunt aşteptate de credincioşii noştri cu o nădejde sporită faţă de anii precedenţi. Vedem în acest fapt un dar de la Dumnezeu! Această creştere a nădejdii are temei, desigur, în schimbările benefice din ultima vreme, concretizate într-o admirabilă preocupare pentru cinste, dreptate şi adevăr. Precum se ştie, cuvântul Paşte («pesah» în ebraică) înseamnă «trecere», iar prin Paştele Domnului înţelegem trecerea de la moarte la viaţă, adică învierea. Acest mare dar al lui Dummnezeu se simte și în rândurile credincioşilor noştri, care au încrederea că, numai împreună cu Dumnezeu, atât fiecare dintre ei, cât şi naţiunea română vor parcurge o trecere autentică de la tot ce a fost rău la demnitatea aşteptată de ani, de la corupţie la cinste, de la minciună la adevăr, de la necredinţă la credinţă”, a precizat pr. protoiereu Daniel Bîrneață.