Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a sfințit noua capela cu hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruință, a bisericii Parohiei Bunești

13 Octombrie / Viața Eparhiei

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a sfințit, duminică, 13 octombrie, noua capelă cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruință” a bisericii din localitatea Bunești.

Înaltpreasfinția Sa, la finalul slujbei de sfințire, a arătat că „existența noastră pământească este un urcuş spre mântuire, iar Biserica învaţă că moartea este doar despărţirea temporară a sufletului de trup până la A doua venire a Domnului nostru Iisus Hristos la ­Parusie. Atunci vom învia cu trupul, care se va uni cu sufletul şi ne vom înfăţişa la Înfricoşătoarea –judecată.

Biserica Orotodoxă, din grijă pentru credincioşi, a rânduit rugăciuni şi slujbe după trecerea din viaţa pământească. Acest lucru se întâmplă deoarece sufletul este nemuritor şi până la Parusie ne rugăm pentru cei adormiţi, pentru că, învață Sfântul Apostol Pavel: „Hristos a înviat din morţi, fiind începătură (a învierii) celor adormiţi. Că de vreme ce printr-un om a venit moartea, tot printr-un om şi învierea morţilor. Căci, precum în Adam toţi mor, aşa şi în Hristos toţi vor învia” (1 Corinteni XV, 20-22).

Atunci când un creştin a adormit în Domnul, urmează înmormântarea lui, fapt prin care ne arătăm grija faţă de trupul său. Noi, cei vii, suntem datori să ne rugăm pentru cei adormiţi, aceasta fiind o faptă bună din partea noastră pentru ei şi să facem milostenie pentru sufletele lor. Este o datorie a noastră să-i pomenim şi astfel să mărturisim comuniunea noastră cu ei în Hristos, Domnul Vieţii”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie.