IPS Varsanufie

• Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie a sfinţit sediul administrativ al Protoieriei Călimăneşti

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârşit marţi, 15 octombrie, slujba de sfinţire a sediului administrativ al Protoieriei Călimăneşti, ca urmare a finalizărilor lucrărilor de restaurare şi înnoire.

15 Octombrie 2019
  • Cinstirea icoanei Maicii Domnului Pantanassa de la Mănăstirea Bistriţa

Pelerini vâlceni au participat în noaptea de 14 octombrie spre dimineaţa zilei următoare la slujba de priveghere săvârşită în cinstea icoanei Maicii Domnului Pantanassa de la Mănăstirea Bistriţa. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un sobor de preoţi şi arhidiaconi.

15 Octombrie 2019
  • Hramul bisericii Sfânta Cuvioasă Parascheva din Râmnicu-Vâlcea

Pe meleagurile vâlcene, cultul cinstirii Sfintei Cuvioase Parascheva s-a dezvoltat mai înainte de a fi aduse la Iași sfintele sale moaște, iar o mărturie este ctitoria din anul 1557 a voievodului Pătrașcu cel Bun din cetatea Râmnicului, azi situată în centrul municipiului, care este închinată Sfintei Cuvioase Parascheva. În ziua hramului, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

14 Octombrie 2019
  • Chirarhul Râmnicului a slujit la Paraclisul Arhiepiscopal Buna-Vestire din Râmnicu-Vâlcea

În Duminica a XXI-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Paraclisul Arhiepiscopal Buna-Vestire din Râmnicu-Vâlcea.

13 Octombrie 2019
  • Slujire arhierească în Parohia Călimănești II

În Duminica a XX-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit în biserica Parohiei Călimănești II, Protoieria Călimănești, cu hramul Sfinții Voievozi Mihail și Gavriil.

6 Octombrie 2019
  • Evenimente duhovnicești la prăznuirea Sfinților Cuvioși Daniil și Misail de la Mănăstirea Turnu: sfințirea locului pentru noua biserică și binecuvântarea noii racle

În ziua de 5 octombrie, Biserica Ortodoxă prăznuiește pe Sfinții Cuvioși Daniil și Misail de la Mănăstirea Turnu. În ziua hramului, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în prezența numeroasă a pelerinilor. Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a sfințit racla cea nouă pentru așezarea moaștelor Sfântului Cuvios Daniil și a săvârșit slujba punerii pietrei de temelie pentru noua biserică a Mănăstirii Turnu, care va fi închinată Sfinților Cuvioși Daniil și Misail.

5 Octombrie 2019
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a participat la hramul Catedralei Episcopale din Miercurea Ciuc

La sărbătoarea Acoperământul Maicii Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a participat, la invitația Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, la hramul Catedralei Episcopale din Miercurea Ciuc.

1 Octombrie 2019
  • Iubirea vrăjmaşilor, „cea mai înaltă culme a filosofiei”

În Duminica a XIX-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica Adormirea Maicii Domnului din cadrul Centrului Eparhial.

29 Septembrie 2019
  • Antim Ivireanul, „floarea cu străluciri de aur a toată arta cea bună”

Arhiepiscopia Râmnicului şi Uniunea Artiştilor Plastici din România au organizat vineri, 27 septembrie, la Galeria Artex din Râmnicu-Vâlcea vernisajul Expoziției de acuarelă și icoane tradiționale pe sticlă, desfășurată sub patronajul spiritual al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul. Lucrările expuse pe simeze aparțin celor 23 de artiști plastici participanți la două tabere naționale de creație organizate de cele două instituții.

• Buchet de cântări întru cinstea Sfântului Ierarh Antim Ivireanul

În contextul prăznuirii Sfântului Ierarh Antim Ivireanul, ocrotitorul spiritual al municipiului Râmnicu-Vâlcea, Filarmonica Ion Dumitrescu din Râmnicu-Vâlcea a organizat în seara zilei de vineri, 27 septembrie, un concert coral dedicat zilei Sfântului Antim Ivireanul.

27 Septembrie 2019
  • Prăznuirea Sfântului Antim Ivireanul, ocrotitorul municipiului Râmnicu-Vâlcea și al Mănăstirii Antim

Evenimentele cultural-duhovnicești în cinstea Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, ocrotitorul municipiului Râmnicu-Vâlcea, au culminat în ziua de vineri, 27 septembrie, cu săvârșirea Sfintei Liturghii la biserica Mănăstirii Antim din cartierul Troianu din Râmnicu-Vâlcea, cu hramurile Izvorul Tămăduirii și Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul.

27 Septembrie 2019
  • Reuniune omagială dedicată Sfântului Antim Ivireanul la Primăria municipiului Râmnicu-Vâlcea

Primăria municipiului Râmnicu-Vâlcea a organizat joi, 26 septembrie 2019, în sala de festivități, o reuniune omagială dedicată Sfântului Antim Ivireanul, cu prilejul împlinirii a 20 de ani de când a fost ales ocrotitor spiritual al Râmnicului. La această întrunire a fost prezent și Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

26 Septembrie 2019