Administrativ

• Cercul pastoral-misionar „Băbeni” s-a întrunit la Parohia Șirineasa

Luni, 16 septembrie 2019, în Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, la Parohia Șirineasa, comuna Șirineasa, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar „Băbeni”.

17 Septembrie 2019
  • Lucrările Cercului pastoral misionar Ocnele Mari

Marți, 3 septembrie, la Parohia Adormirea Maicii Domnului din orașul Ocnele Mari au avut loc lucrările Cercului pastoral-misionar Ocnele Mari, din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.

• Prăznuirea Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara

În ziua de 3 septembrie, Biserica Ortodoxă săvârșește pomenirea Sfinților Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara. În ziua hramului Mănăstirii Stânișoara, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul  Râmnicului, în biserica cu hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe. Au participat stareți, starețe, monahi, monahii de la mănăstirile vâlcene și numeroși credincioși.

• Lucrările Cercului pastoral Maciuca

Marți 13 august, la  Parohiei Giulești din comuna Fârtățești s-au desfasurat lucrările Cercului pastoral Maciuca. Întâlnirea a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, la finalul căreia părintele Ștefan Cristian Irimia a susținut tema „Patriarhul Nicodim Munteanu, înțelept păstor și apărător al Bisericii, inițiator și promotor al traducerilor în limba română a textelor biblice, patristice și liturgice”.

16 August 2019
  • Examen de selecţionare pentru transferarea preoților la parohiile din mediul urban

Arhiepiscopia Râmnicului organizează în perioada 7 – 8.10.2019, Examenul de selecţionare pentru transferarea preoților la parohiile din mediul urban​.

• Lucrările Cercului pastoral Orlești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Protoieria Drăgășani a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Orlești.

23 Iulie 2019
  • Cercul pastoral-misionar „Drăgăşani” s-a întrunit la Parohia Sâlea-Orlești

Joi, 13 iunie 2019, în Protopopiatul Drăgăşani, la Parohia Sâlea-Orlești, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar „Drăgăşani”.

14 Iunie 2019
  • Cerc pastoral-misionar la Parohia Mărgineni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți 11 iunie, la Parohia Mărgineni din comuna Valea Mare, Protopopiatul Drăgășani, s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral Măciuca.

12 Iunie 2019
  • Cercul pastoral misionar Ocnele Mari s-a întrunit la Parohia Căzăneşti

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți, 11 iunie, la Parohia Căzăneşti a avut loc a doua întâlnire din acest an a preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Ocnele Mari, din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea.

12 Iunie 2019
  • Cerc pastoral-misionar al clerului militar

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 28 - 30 mai 2019, Școala Militară de Subofițeri Jandarmi Grigore Alexandru Ghica Drăgășani a fost gazda întâlnirilor pastoral-culturale ale preoților militari din zona de sud-vest a țării.

5 Iunie 2019
  • Cerc pastoral la Parohia Câineni II

La Parohia Câineni II din Protopopiatul Călimăneşti s-a desfășurat joi, 30 mai, o nouă sesiune a lucrărilor cercului pastoral la care au participat, alături de părintele protoiereu Nicolae Laurențiu Ceaușu, preoții din parohiile Câineni I, Câineni II, Greblești, Boișoara, Bumbuiești, Găujani, Bratovești, Titești, Mlăceni, Perișani, Racovița, Robești-Balota, Poiana și Spinu.

31 Mai 2019
  • Ceremonie militară și religioasă la Râmnicu-Vâlcea de Ziua Armei Geniu

Militarii din Forţele Terestre ale Armatei Române de la garnizoanele din întreaga țară, unde sunt dislocate unități de geniu, au sărbătorit, la sfârșitul lunii mai, 160 de ani de la înfiinţarea Armei Geniu. La Râmnicu-Vâlcea, la Centrul de Instruire pentru Geniu, EOD şi Apărare CBRN Panait Donici, au fost organizate manifestări militare, competiții sportive și un ceremonial liturgic.

29 Mai 2019