Învățământ

• Mihai Eminescu omagiat de tinerii din Parohia Băbeni I

De  Ziua Culturii Naționale, Parohia Băbeni I în parteneriat cu Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Vâlcea, Liceul „George Țărnea” și Casa de Cultură „Dragoș Vrânceanu” din Băbeni au organizat la statuia poetului Mihai Eminescu din fața Mănăstirii Ostrov un moment cultural.

16 Ianuarie 2019
  • Cateheză la hramul bisericii din Foleştii de Sus

Preoții și credincioșii Parohiei Foleștii de Sus din Protoieria Horezu au trăit momente de aleasă sărbătoare miercuri, 16 ianuarie, la sărbătoarea „Cinstirea lanţului Sfântului Apostol Petru”, hramul bisericii parohiale.

17 Ianuarie 2019
  • Daruri pentru copiii și mamele de la Centrul Maternal Troianu din Râmnicu-Vâlcea

Din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ajunul sărbătorii Nașterii Domnului, părintele consilier Alexandru-Cristian Bănuță și domnul consilier Silviu-Marian Dumitrașcu au împărțit daruri copiilor și mamelor de la Centrul Maternal Troianu din Râmnicu-Vâlcea.

24 Decembrie 2018
  • Tinerii de la Asociația „Sfântul Valentin” au colindat cadrele medicale și bolnavii din spitale

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, membrii Asociației Tinerilor Ortodocși ,,Sfântul Valentin”, coordonați de Pr. Gabriel Moșteanu, în data de 21 decembrie au adus vestea Nașterii Domnului la cabinetul medical „Sfântul Pantelimon” din cadrul Centrului Eparhial, la Spitalul Nr. 2 și Maternitatea din Râmnicu-Vâlcea.

22 Decembrie 2018
  • Colindul sfânt și bun

În prag de sărbătoare, Grupul de copii ,,Sfântul Ioan Botezătorul” al Parohiei Mihăești I au vestit Nașterea Mântuitorului Hristos prin frumoasele colinde, ducand mai departe dragostea și tradițiile străbune ale neamului nostru creștin.

„Să mergem cu păstorii/Și să Îl preamărim,/ Că pentru noi/ El S-a născut,/ Veniți la Viflaem!”

„Colindătorii au fost și ei mesageri ai veștii minunate că Fiul lui Dumnezeu S-a născut aici, printre noi, pe pământ”, a arătat părintele Constantin Ababe.

21 Decembrie 2018
  • Spectacol pentru copiii de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă – Băbeni

Copiii de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă – Băbeni au fost colindați de către elevii Seminarului Teologic „Sfântul Nicolae” în cadrul spectacolul organizat la Sala „Geo Saizescu” a Teatrului Ariel din Râmnicu-Vâlcea, joi, 20 decembrie.

20 Decembrie 2018
  • Acţiuni culturale desfăşurate de Liga Femeilor Creştine Ortodoxe din Arhiepiscopia Râmnicului

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, vineri, 14 decembrie, la Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” s-a desfășurat o nouă acţiune în cadrul proiectului „Tradiție și creație”.

17 Decembrie 2018
  • Concursul Național „Marea Taină a Nașterii Domnului”

Într-o atmosferă caldă și plină de bucurie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sâmbătă, 15 decembrie 2018, a avut loc la Căminul Cultural Foleștii de Sus, a X-a ediție a Concursului Național „Marea Taină a Nașterii Domnului”.

18 Decembrie 2018
  • Noi daruri pentru copiii din centrele sociale din partea elevilor Școlii Gimnaziale Take Ionescu și ai Seminarului Teologic Sfântul Nicolae

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului elevi ai Școlii Gimnaziale „Take Ionescu", coordonați de doamna director Florina Soare și de doamna  învățătoare Teodora Elena Eremia, împreună cu elevi ai Seminarului Teologic „Sfântul Nicolae”, însoțiți de părintele Nicolae Proteasa, au oferit, cu sprijinul părinților, daruri copiilor din casele de tip familial, aflate sub îngrijirea Fundației Inimă pentru inimă de la Parohia Trăistari.

17 Decembrie 2018
  • Festivalul – Concurs județean de colinde și cântece de Crăciun „Bucuria artei”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie și sub coordonarea doamnei Inspector Școlar General Andra Bică, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului și prin Departamentul Religie din cadrul ISJ Vâlcea, vineri, 14 decembrie, a avut loc la Colegiul Național Mircea cel Bătrân din Râmnicu Vâlcea a IV-a ediție a Festivalului – Concurs județean de colinde și cântece de Crăciun Bucuria artei.

• Colinde și cărți!

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 13 decembrie, elevii clasei a VIII-a E, de la Școala Gimmazială „Take Ionescu”, din Râmnicu -Vâlcea, coordonați de către doamna profesor- diriginte Iulia Diaconu, împreună cu elevi ai Seminarului teologic Sfântul Nicolae, însoțiți de către părintele Nicolae Proteasa, au prezentat un program de colinde și au oferit cărti, jucării, dulciuri, alimente, copiilor din casele de tip familial ale Fundației Inimă pentru inimă din Parohia Trăstari.

13 Decembrie 2018
  • Corul Parohiei Ştefãneşti pe scena Festivalului - Concurs al Colindului Vâlcean

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Pãrinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  Corul de copii al Parohiei Ștefănești din Protoieria Drăgășani a participat la Festivalul - Concurs al Colindului Vâlcean,  ediţia a III-a, organizat de Consiliul Județean Vâlcea, în ziua de 8 decembrie.

12 Decembrie 2018