Învățământ

• Procesiune cu icoane în Parohia Pietrarii de Sus

De 12 ani, Parohia Pietrarii de Sus, din comuna Pietrari, Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, organizează în Duminica Ortodoxiei, o procesiune cu icoane.

19 Martie 2019
  • Concursul județean Moralitate creștină

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, și sub coordonarea doamnei Inspector Școlar General Andra Bică, marți, 12 martie, a avut loc la Colegiul Economic din Râmnicu-Vâlcea a IV-a ediție a Concursului județean Moralitate creștină.

13 Martie 2019
  • Proiectul catehetic „Și eu vreau să învăț!” în Parohia Valea Bisericii-Orlești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului și sub îndrumarea Sectorului de Învățământ și Activități cu tineretul, Parohia Valea Bisericii-Orlești desfășoară în această perioadă proiectul catehetic „Și eu vreau să învăț!”

11 Martie 2019
  • Flori și felicitări pentru mămicile și cadrele medicale de la Maternitatea Râmnicu-Vâlcea

Arhiepiscopia Râmnicului împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Vâlcea și Asociația „Mămici din Vâlcea”, au organizat, vineri, 8 Martie, un eveniment dedicat mămicilor și cadrelor medicale de la Maternitatea din Râmnicu-Vâlcea.

8 Martie 2019
  • Activități educative ale Asociației pentru Ora de Religie din județul Vâlcea

APOR Vâlcea, reprezentată prin doamna președinte profesor Daniela Samoilă, împreună cu directorii Colegiului Energetic din Râmnicu-Vâlcea au desfășurat mai multe activități educative la Muzeul Memorial Nicolae Bălcescu.

20 Februarie 2019
  • Olimpiada de Religie pentru clasele V-XII și Gimnaziada județeană la șah

Sâmbătă, 23 februarie, la Seminarul Teologic Ortodox Sfântul Nicolae din Râmnicu-Vâlcea s-a desfăşurat etapa locală a Olimpiadei de Religie pentru clasele V-XII, zona Râmnicu Vâlcea. În aceeași zi a avut loc și etapa județeană a Gimnaziadei la șah pentru elevii din județul Vâlcea.

23 Februarie 2019
  • Simpozionul național cu participare internațională „Sănătatea mediului – sănătatea noastră”

Sala de festivități a Grădiniței „Toți Sfinții”, structură a Seminarului Teologic Sfântul Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea, a găzduit vineri, 22 februarie, cea de-a șasea ediție a Simpozionului Concurs Național cu participare internațională „Sănătatea mediului – sănătatea noastră”.

22 Februarie 2019
  • Activități catehetice la Școala Take Ionescu

Joi, 21 februarie, la invitația Școlii Take Ionescu din municipiul Râmnicu-Vâlcea, părintele Septimiu Manu de la Parohia Sfântul Dumitru a participat la orele de religie.

22 Februarie 2019
  • Copiii din Centrul Trăistari, vizitați de elevii seminariști și preoții din Protoieria Râmnicu Vâlcea

Joi, 14 februarie, elevi ai Seminarului Teologic Sfântul Nicolae, preoți din Protoieria Râmnicu-Vâlcea împreună cu câțiva credincioși i-au vizitat pe copiii din Centrul de îngrijire al Fundației „Inimă pentru Inimă” de la Parohia Trăistari din Ocnele Mari.

14 Februarie 2019
  • Întâlnire de lucru pentru dinamizarea accesului la educație – în cadrul proiectului „Alege Şcoala - o şansă pentru viitor!”

Preoți de la 5 parohii din Arhiepiscopia Râmnicului, care implementează proiectul „Alege școala - o șansă pentru viitor!”, au primit marți, 12 februarie, echipament electronic, necesar activităților educaționale, din partea Patriarhiei Române și a Fundației World Vision România. Acest proiect adresat copiilor se derulează timp de 36 de luni, prin intermediul Ministerului Educației Naționale, întrucât activitățile educaționale se desfășoară în Biserică și în școală.

13 Februarie 2019
  • Proiect catehetic-social la Parohia Valea Bisericii, Orlești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin îndrumarea Sectorului de Învățământ și Activități cu tinerii, în Parohia Valea Bisericii-Orlești din Protoieria Drăgășani s-au desfășurat noi activități catehetice și sociale.

29 Ianuarie 2019
  • Mihai Eminescu omagiat de tinerii din Parohia Băbeni I

De  Ziua Culturii Naționale, Parohia Băbeni I în parteneriat cu Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Vâlcea, Liceul „George Țărnea” și Casa de Cultură „Dragoș Vrânceanu” din Băbeni au organizat la statuia poetului Mihai Eminescu din fața Mănăstirii Ostrov un moment cultural.

16 Ianuarie 2019