acțiune social-filantropică

• Activități sociale la Centrul de îngrijire „Inimă pentru inimă”

Sprijinind activitățile sociale desfășurate de Parohia Trăistari în parteneriat cu Fundația „Inimă pentru inimă”, Sectorul Social al Arhiepiscopiei Râmnicului împreună cu Protoieria Râmnicu-Vâlcea au oferit centrului de îngrijire a copiilor din orașul Ocnele Mari, joi, 12 septembrie, legume și alimente pentru conserve. Activitatea a fost susținută și de către elevi ai Seminarului Teologic Sfântul Nicolae și membrii Grupului de cateheză, enoriași ai Parohiei Sfântul Ioan Botezătorul, și preoți de la parohiile Trăistari și Goranu.

13 Septembrie 2019
  • Activități sociale la Centrul de recuperare a tinerilor cu afecțiuni neuropsihiatrice Băbeni

Joi, 12 septembrie 2019, persoanele internate în Centrului de recuperare a tinerilor cu afecțiuni neuropsihiatrice Băbeni au primit daruri constând în obiecte de îmbrăcăminte și încălțăminte din partea Parohiei Înălțarea Domnului Ostroveni.

13 Septembrie 2019
  • Activități sociale la începutul Anului bisericesc în Parohia Ostroveni

La începutul anului bisericesc, Parohia Ostroveni din Protoieria Râmnicu-Vâlcea desfășoară mai multe activități sociale la biserica parohială și în centrele de ocrotire socială.

2 Septembrie 2019
  • „Dar din roadele Darului", un nou proiect social la Parohia Vlădești -Țânțulești

În Parohia Vlădești -Țânțulești  se desfăşoară mai multe proiecte catehetice și culturale, dar şi proiectul social „Dar din roadele Darului”, prin care se oferă pachete cu alimente familiilor din parohie cu venituri mici și persoanelor aflate în stare de neputință și boală.

22 August 2019
  • Daruri pentru copiii din Centrele de plasament

Copiii din Centrele de plasament ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Vâlcea au primit din partea Arhiepiscopiei Râmnicului daruri, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului.

31 Mai 2019
  • Activitate socială la Parohia Sfântul Apostol Andrei

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, părintele Laurențiu-Daniel Barbu la Parohia Sfântul Apostol Andrei din municipiul Râmnicu-Vâlcea a vizitat, împreună cu un grup de enoriași, bolnavii din cadrul Centrului de recuperare și reabilitare neuropsihiatrică Băbeni.

26 Mai 2019
  • Activități catehetice și filantropice la Parohia Crețeni, Protoieria Drăgășani

Cu ocazia praznicului Sfintelor Paști, Parohia Crețeni, prin grija părintelui paroh Daniel Bîrneață, a oferit pachete cu alimente enoriașilor cu posibilități financiare reduse și singuri. După oferirea darurilor, părintele Daniel Bîrneață, protoiereu al Protopopiatului Drăgășani, a dialogat cu fiecare credincios, adresându-le cuvinte de întărire și nădejde.

4 Mai 2019
  • Daruri pentru familii sărace

Parohia Vlădești din Protoieria Râmnicu Vâlcea a desfășurat la sărbătoarea Învierii Domnului noi activități filantropice.

2 Mai 2019
  • Acțiuni social-pastorale în Parohia Avrămești

În cea de-a doua  zi de prăznuire a Învierii Domnului, în cadrul Parohiei Avrămești din comuna Scundu, Protopopiatul Drăgășani a avut loc o acțiune social-filantropică la Căminul de Bătrâni din Comuna Scundu în cadrul căreia au fost oferite pachete cu alimente.

29 Aprilie 2019
  • Parohia Călimănești II a oferit daruri bolnavilor de la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Băbeni și la Căsuța de tip familial „Nicoleta“ din Băbeni

În apropierea Sărbătorilor Pascale, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, în Arhiepiscopia Râmnicului s-au desfășurat mai multe activități social-filantropice prin care au fost oferite ajutoare materiale familiilor care se confruntă cu sărăcia, bolnavilor și persoanelor aflate în centrele de îngrijire.

23 Aprilie 2019
  • Daruri pentru beneficiarii Centrului de recuperare neuropsihiatrică nr. 2 Băbeni

Protoieria Râmnicu-Vâlcea împreună cu reprezentanții Consiliului elevilor de la Seminarul Teologic „Sfântul Nicolae” și ai parohilor Sfântul Ioan Botezătorul, Sfântul Andrei și Goranu au organizat în data de 16 aprilie o nouă activitate social-filantropică, prin vizitarea beneficiarilor Centrului de recuperare neuropsihiatrică nr. 2 Băbeni.

18 Aprilie 2019
  • Mâncare caldă pentru persoanele defavorizate la Parohia Mihăești I

Cu sprijinul enoriașilor, părintele Constantin Ababe de la Parohia Mihăești I, Protoieria Râmnicu-Vâlcea desfășoară o serie de activități social-filantropice prin care oferă hrană caldă şi pachete cu alimente persoanelor defavorizate.

5 Martie 2019