Şcoala din Biserică

Activităţi misionare şi educaţionale cu tinerii din parohiile Nemoiu şi Amărăşti

17 Martie 2016 / Învățământ

Vineri, 11 martie 2016, preotul paroh Adrian Catană din Parohia Nemoiu, comuna Amărăşti, a organizat activitatea cu titlul Şcoala din Biserică, la care au luat parte credincioşii din parohie şi elevii şcolilor din Amărăşti şi Creţeni însoţiţi de domnii profesori.

Vineri, 11 martie 2016, preotul paroh Adrian Catană din Parohia Nemoiu, comuna Amărăşti, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, a organizat activitatea cu titlul Şcoala din Biserică, la care au luat parte credincioşii din parohie şi elevii şcolilor din Amărăşti şi Creţeni însoţiţi de domnii profesori.

Programul zilei a debutat cu săvârşirea Tainei Sfântului Maslu, oficiat de un sobor de unsprezece preoţi şi s-a încheiat cu un cuvânt catehetic rostit de părintele Sîia Luca-Georgian de la Parohia Valea Bisericii Orleşti. Cateheza a evidenţiat importanţa educaţiei spirituale şi cognitive din Biserică şi Şcoală şi rolul ei în viaţa tinerilor de azi.

Activitatea zilei a fost încununată cu un recital de cântece şi poezii adresat mamelor, pregătit de elevii celor două şcoli, coordonaţi de pr. prof. Iulius Malinas de la Parohia Amărăşti, pr. Ion Oişte de la Parohia Mrenesti-Creteni şi de pr. Paroh Adrian Catană, îndrumător fiind domnul învăţător Ilie Călinescu de la Şcoala Amărăşti.

În încheiere preoţii Adrian Catană şi Ionuţ-Daniel Sichigea de la Parohia Mădulari, au dăruit icoane mai multor elevi, dascăli, preoţi şi oameni de bine prezenţi la eveniment, în semn de preţuire pentru activitatea desfăşurată.

Cu acest prilej, părintele Adrian Catană a anunţat şi începerea la Centrul social-cultural Sfântul Nicolae al parohiei a orelor săptămânale de pregătire a lecţiilor şi temelor elevilor, de a căror pregătire se vor ocupă dascălii din parohia Nemoiu. Astfel, s-a pus început unei rodnice colaborări între Biserică-Şcoală-Familie în comuna Amărăşti, sub titlul  Şcoala din Biserica.