Activitățile recreative și de creație continuă în Vacanța de vară la Parohia Călimănești II

17 Iulie / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Parohia Călimănești II continuă seria evenimentelor frumoase dedicate tinerilor din cadrul Centrului de creație „Maria-Alina Preoteasa”.

Astfel, în tinda bisericii, cu sprijinul cadrelor didactice voluntare, săptămânal se organizează ateliere recreative și de creație în cadrul cărora copiii socializează, leagă prietenii și învață lucruri noi.
Activitățile încep în biserica parohială unde cei mici rostesc rugăciunea de dimineață, după care părintele paroh Iulian Lixandra susține o scurtă cateheză în care sunt accentuate valorile creștine în educația tinerilor.