Excursie pentru grupul catehetic al Parohiei Călimănești II

25 Iunie / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Călimănești II, a organizat la sfârșit de an școlar, în parteneriat cu Primăria Orașului Călimănești și Școala Gimnazială „Șerban Vodă Cantacuzino”, o excursie gratuită pentru membrii Centrului de creație „Maria-Alina Preoteasa”.

De acest dar au beneficiat 50 de copii din cadrul Centrului de creație care pe tot parcursul anului școlar au fost implicați în activitățile catehetice-culturale și social-filantropice desfășurate în cadrul parohiei.
Primul popas a avut loc în Cetatea Făgărașului, urmând apoi orașul Sinaia unde tinerii au putut descoperi frumusețea Mănăstirii Sinaia, iar mai apoi au ajuns la Castelul Peleș.
„Copilăria este un diamant care, șlefuit cu grijă, va străluci toată viața și va fi lumină spre veșnicie!
Această excursie a avut ca scop atât motivarea copiilor de a lua parte în continuare la activitățile culturale desfășurate în spațiul duhovnicesc al Bisericii, dar mai ales să înțeleagă adevăratele valori creștine și să descopere locuri frumoase și pline de încărcătură spirituală”
, a transmis părintele paroh Iulian Lixandra.