Omagiu adus eroilor neamului la Paraclisul Arhiepiscopal „Toți Sfinții” din Râmnicu-Vâlcea

14 Iunie / Învățământ

În cadrul parteneriatului dintre Școală și Biserică, joi, 13 iunie, de Praznicul Înălțării Domnului, elevii Școlii Gimnaziale „Take Ionescu” din Râmnicu-Vâlcea, au participat la activitățile catehetice organizate la Paraclisul Arhiepiscopal „Toți Sfinții”.

Elevii însoțiți de cadrele didactice au participat la slujba de pomenire a eroilor căzuți pe toate câmpurile de luptă în cele două Războaie Mondiale, după care au intonat imnul național „Deșteaptă-te, române” și alte cântece patriotice.

„Eroii sunt memoria vie a istoriei noastre. Pomenim eroii în această zi a Înălţării Domnului pentru că avem credinţa sfântă şi credem în nemurirea sufletului aşa cum au crezut adevăraţii creştini, aşa cum au crezut moşii şi strămoşii noştri. Noi nu cinstim astăzi doar ţărâna eroilor, ci şi opera lor, care este şi ţara, şi sufletul lor nemuritor, care este la Dumnezeu. Biserica se roagă la fiecare Sfântă Liturghie pentru toți ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și închisori pentru întregirea neamului, pentru libertatea și demnitatea poporului român", a spus părintele Constantin Cârstea.