Membrii Centrului catehetic de la Parohia Călimănești II au sărbătorit Înălțarea Domnului

14 Iunie / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, membrii Centrului de creație Maria-Alina Preoteasa, din cadrul Parohiei Călimănești II, au participat la o serie de activități catehetice și de creație.

După ce au participat la Sfânta Liturghuie, și s-au împărtășit, cei mici au desfășurat în tinda bisericii un atelier de pictură, unde, fiecare după imaginația sa a realizat pe un balon scena Înălțării Mântuitorului la cer. În cadrul activității, părintele paroh Iulian Lixandra le-a vorbit celor prezenți despre ridicarea Mântuiutorului cu trupul la cer, reliefând faptul că: „Înălțarea Domnului este prăznuită la 40 de zile după Înviere, în Joia din săptămâna a VI-a, după Paști. Prin Înălţare, Iisus Hristos a împlinit misiunea pe care a avut-o de la Dumnezeu-Tatăl: să vină în lume, să Se nască, să trăiască, să sufere, să moară şi să învieze. Praznicul Înălţării Domnului este și zi de sărbătoare națională, de pomenire a eroilor neamului românesc”.