Parohia Călimănești II

• Activitate cultural-educativă la Parohia Călimănești II

În Duminica Intrării Domnului în Ierusalim, membrii Centrului de creație „Maria-Alina Preoteasa”, al Parohiei Călimănești II, au participat la diferite ateliere de creație dedicate Săptâmânii Pătimirilor și Învierii Domnului.

30 Aprilie 2024
  • Atelier de creație pentru tinerii Parohiei Călimănești II

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, tinerii din cadrul Centrului de creație „Maria-Alina Preoteasa”, al Parohiei Călimănești II, s-au reunit în tinda bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, unde au desfășurat deferite activități de creație.

18 Aprilie 2024
  • Atelier de pictură la Parohia Călimănești II

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Parohia Călimănești II, înaintea praznicului Bunei Vestiri, a avut loc un atelier de pictură intitulat Primăvara în culori”.

26 Martie 2024
  • Catehizare și recunoștință la Parohia Călimănești II

Jertfa celor 40 de mucenici din Sevastia a fost explicată pe înțelesul copiilor, la Centrul de creație „Maria-Alina Preoteasa”, al Parohiei Călimănești II.

12 Martie 2024
  • Ziua Internațională a Mamei la Parohia Călimănești II

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Parohia Călimănești II, s-au desfășurat activități de creație pentru a marca Ziua Internațională a Mamei și a aduce un prinos de recunoștință femeii creștine.

8 Martie 2024
  • Atelier de confecționat mărțișoare la Parohia Călimănești II

Membrii Centrului de creație „Maria-Alina Preoteasa” al Parohiei Călimănești II, au participat la un atelier de confecționat mărțișoare, ce au fost dăruite ulterior mamelor și bunicilor.

1 Martie 2024
  • Activități catehetice la Parohia Călimănești II

În Duminica a XVII-a după Rusalii, numită și Duminica Femeii Cananeence, membrii Centrului de creație „Maria-Alina Preoteasa” al Parohiei Călimănești II, au desfășurat o serie de activități catehetice, având ca temă principală: simbolismul salutului creștin „Doamne ajută!”.

19 Februarie 2024
  • Întâmpinarea Domnului în viziunea copiilor din cadrul Centrului de creație al Parohiei Călimănești II

Sărbătoarea Întâmpinării Domnului a fost prilej de întâlnire și mare bucurie pentru tinerii Centrului de creație al Parohiei Călimănești II.

2 Februarie 2024
  • Sfinții Trei Ierarhi au fost cinstiți la Centrul de creație al Parohia Călimănești II

Cei Trei mari Ierarhi ai Bisericii Ortodoxe au fost cinstiţi şi la Centrul de creație „Maria-Alina Preoteasa” din cadrul Parohiei Călimănești II.

30 Ianuarie 2024
  • Proiectul „Contribuția Bisericii Ortodoxe Române în Unirea de la 1 Decembrie 1918”, la Parohia Călimănești II

Duminică, 3 decembrie 2023, după săvărșirea Sfintei Liturghii, membrii Centrului de Creație „Maria-Alina Preoteasa” din cadrul Parohiei Călimănești II, au participat la un atelier de creativitate dededicat Zilei Naționale a României.

4 Decembrie 2023
  • Proiectul „Biserica e casa mea!”, la Parohia Călimănești II

Activitățile cultural artistice și religioase, organizate în tinda bisericii, la Parohia Călimănești II, au darul de a-i apropia pe copii de Dumnezeu și a-i îndruma spre credință și fapte bune. Un exemplu de „Biserică vie” unde copiii își arată iubirea față de Dumnezeu, față de Biserică și făță de semeni, are loc în fiecare săptămână la Parohia Călimănești II, prin activitățile organizate de cadrele didactice voluntare, sub coordonarea preotului paroh Iulian Lixandra.

19 Noiembrie 2023
  • Proiectul „Școala și Biserica” implementat la Parohia Călimănești II

În cadrul parteneriatului încheiat între Parohia Călimănești II și Grădinița cu Program Prelungit din Călimănești, tinerii preșcolari au avut deosebita bucurie de a fi vizitați de către părintele paroh, Iulian Lixandra.

16 Noiembrie 2023